MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pracujemy w wymarzonym zawodzie? Kim chcieliśmy zostać w młodości?

OPRAC.: AB
Większość Polaków nie pracuje w swoim wymarzonym zawodzie – wynika z badania InteviewMe „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków”. Kim chcieliśmy zostać w przyszłości? Czy jesteśmy usatysfakcjonowani swoimi decyzjami? 

 Sprawdź w naszej galerii zdjęć.
Większość Polaków nie pracuje w swoim wymarzonym zawodzie – wynika z badania InteviewMe „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków”. Kim chcieliśmy zostać w przyszłości? Czy jesteśmy usatysfakcjonowani swoimi decyzjami? Sprawdź w naszej galerii zdjęć. Qimono/ Pixabay.com
Komu udało się zdobyć swój wymarzony zawód? Czy praca, o której marzyliśmy, sprawia nam satysfakcję? Które stanowiska interesowały nas w młodości? Przekonaj się, jak zmieniają się nasze aspiracje zawodowe.

Blisko co piąty Polak (18%) pracuje w zawodzie, o którym marzył w dzieciństwie. Większość z nas wybiera inną ścieżkę kariery. Czy rozpoczynając pracę na wymarzonym stanowisku, podejmujemy słuszną decyzję? Niekoniecznie. Okazuje się, że co czwarta osoba (25%), która dostała pracę będącą przedmiotem marzeń w dzieciństwie, w dalszym ciągu nie jest zadowolona – wynika z badania InterviewMe.

Doświadczenie pokazuje, że często żałujemy swoich wyborów. 39% respondentów, którym nie udało się rozpocząć kariery w wymarzonym zawodzie, nadal chciałoby spróbować swoich sil. Największe chęci mają młodzi ludzie.

Ponad połowa osób do 25. roku życia (51%) wciąż marzy o zawodzie z dziecięcych lat, ale wraz z wiekiem zapał do realizacji marzeń spada. Tylko 45% osób w wieku 25–39 lat zachowało dawne plany na przyszłość, wśród osób w wieku 40–55 lat odsetek ten wynosi 39%, a dla osób powyżej 55 lat – 24%.

Co ciekawe, pandemia COVID-19 ma niekorzystny wpływ na budowanie ścieżki kariery. Serwis InteviewMe powołuje się na dane organizacji charytatywnej The Prince's Trust, z których wynika, że w przypadku Wielkiej Brytanii aż 44% ludzi w wieku 16–25 lat obniżyło swoje aspiracje zawodowe wskutek pandemii.

Kim chcielibyśmy zostać w przyszłości? Wśród chłopców największą popularnością cieszy się zawód strażaka, na drugim miejscu znajduje się policjant, a na trzecim – sportowiec. Inną wizję swojej przyszłości mają dziewczynki, które najczęściej wyobrażają sobie, że zostaną nauczycielką, na drugim miejscu stawiają zawód lekarki, a na trzecim – policjantki.

Mimo że niekiedy mijamy się z powołaniem, pracę rozpoczynamy jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności. W przypadku chłopców pierwszy zarobek najczęściej był związany z rozdawaniem ulotek, podczas gdy dziewczynki często zaczynały zarabiać, opiekując się dziećmi.

Oddzielny rozdział stanowi CV. Gdy sięgniemy pamięcią wstecz i przypomnimy sobie, jak wyglądało nasze pierwsze CV, odczuwamy wstyd. Curriculum vitae z najmłodszych lat wstydzi się 32% badanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy pracujemy w wymarzonym zawodzie? Kim chcieliśmy zostać w młodości? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto