Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Czyste Powietrze” – ruszyły wyższe dotacje do 37 tys. zł. Podwyższony poziom dofinansowania od 21.10.2020

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Program „Czyste Powietrze” ma na celu m.in. ograniczenie problemu smogu.
Program „Czyste Powietrze” ma na celu m.in. ograniczenie problemu smogu. Adam Wojnar / PPG
Ruszył nowy nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Osoby mniej majętne mogą uzyskać wyższe niż dotąd dotacje na termomodernizację i fotowoltaikę.

21 października ruszył nowy nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” – ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W godzinach popołudniowych uruchomiono zapowiadany od wielu miesięcy podwyższony poziom dofinansowania, który pozwoli mniej zamożnym osobom uzyskać nawet 37 tys. zł. Co więcej, minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział plany rozszerzenia programu „Czyste Powietrze” na budynki wielorodzinne.

„Czyste Powietrze” 2.0. Kto może się starać o podwyższony poziom dofinansowania?

Uruchomiony w 2018 r. program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać pieniądze na wymianę przestarzałego źródła ciepła. Przy okazji można też przeprowadzić inne prace termomodernizacyjne, na przykład ocieplić dom, a także zainstalować fotowoltaikę. Do tej pory można było otrzymać od państwa do 30 tys. zł, jednak 21 października 2020 r. ruszył od dawna wyczekiwany podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. zł.

W programie „Czyste Powietrze” mogą brać udział właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. To, o jakie pieniądze można się starać, zależy od poziomu dochodów. Od 21 października 2020 r. o wyższe dotacje mogą starać się osoby, które spełniają poniższy warunek:

  • dochód netto w gospodarstwie jednoosobowym jest niższy niż 1960 zł na osobę,
  • dochód netto w gospodarstwie wieloosobowym jest niższy niż 1400 zł na osobę.

Do uzyskania w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania jest do 32 tys. zł na wymianę pieca oraz termomodernizację. Dodatkowo można się starać o przyznanie do 5 tys. zł na zakup i montaż fotowoltaiki.

„Czyste Powietrze”. Wniosek – jak i gdzie go złożyć?

Wniosek o dofinansowanie można składać internetowo przez stronę gov.pl (wymagany profil zaufany) lub w urzędzie. W tym drugim przypadku trzeba założyć konto na Portalu Beneficjenta na stronie swojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie tam znajduje się wniosek do pobrania.

Do starania się o wyższe dotacje niezbędne jest zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę. O wydanie zaświadczenia trzeba zwrócić się do gminy właściwej z uwagi na miejsce zamieszkania (nie zameldowania). Żądanie wydania zaświadczenia można złożyć osobiście, drogą pocztową albo za pośrednictwem platformy e-PUAP. Więcej informacji można znaleźć na stronie programu.

– To kolejny ważny krok w walce ze smogiem, który ograniczamy, inwestując w termomodernizację polskich domów jednorodzinnych i wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła oraz montaż odnawialnych źródeł energii – podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

„Czyste Powietrze”. Co z pozostałymi poziomami dofinansowania?

Docelowo w programie „Czyste Powietrze” dostępne będą trzy poziomy dofinansowania. Jako pierwszy dostępny był – i nadal jest – podstawowy poziom dofinansowania. Jest on przeznaczony dla osób o średnich zarobkach (roczny dochód do 100 tys. zł), które mogą uzyskać do 25 tys. zł na wymianę pieca i termomodernizację (do 30 tys. zł, jeśli dodatkowo montuje się fotowoltaikę).

Po nowelizacji przepisów Prawa ochrony środowiska z 1 października 2020 r., które umożliwiły gminom wydawanie specjalnych zaświadczeń o dochodach, uruchomiono podwyższony poziom dofinansowania (do 37 tys. zł). Jak wspomniano, stało się to 21 października w godzinach popołudniowych.

W ramach „Czystego Powietrza” planowany jest także trzeci, najwyższy poziom dofinansowania – nie wiadomo jednak, od kiedy będzie dostępny. Skorzystają z niego osoby o najniższych dochodach, których nie stać na samodzielną wymianę przestarzałego pieca czy ocieplenie budynku. W tym wariancie dotacja od NFOŚiGW ma pokryć do 100 proc. wartości inwestycji.

Minister Kurtyka: „Czyste Powietrze” także dla budynków wielorodzinnych

Podczas wizyty w Pszczynie, która należy do obszarów najciężej dotkniętych problemem smogu, minister klimatu zapowiedział także dalsze zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Chodzi o takie jego rozszerzenie, żeby z dotacji mogło skorzystać więcej Polaków, nie tylko tych mieszkających w domach jednorodzinnych.

– W resorcie klimatu trwają analizy mające na celu wprowadzenie usprawnień programu i rozszerzenie katalogu beneficjentów, mogących ubiegać się o dofinansowanie, w tym rozszerzenie grupy beneficjentów o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych – podało na Twitterze ministerstwo.

Jak poinformował minister Kurtyka, ta zmiana ma zostać wprowadzona w ramach pilotażowej wersji 3.0 programu „Czyste Powietrze”. Nowe rozwiązania przetestują gminy z najgorszą jakością powietrza, w tym, według zapowiedzi, śląska gmina Pszczyna. Jeśli „jazda próbna” zakończy się sukcesem, można mieć nadzieję na wprowadzenie nowych zasad w całej Polsce.

Przypomnijmy, że program „Czyste Powietrze” realizowany jest w latach 2018–2029. Resort klimatu przewiduje, że dofinansowaniem zostanie objętych ok. 3,05 mln budynków w kraju. Jak informuje NFOŚiGW, do 16 października 2020 r. w ramach programu złożono 172 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę prawie 3,3 mld zł.

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Czyste Powietrze” – ruszyły wyższe dotacje do 37 tys. zł. Podwyższony poziom dofinansowania od 21.10.2020 - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto