Dakar 2012: Hołowczyc na półmetku rajdu zajmuje drugie miejsce

Tadeusz Kowalski
ORLEN Team
Po niespodziewanym dniu przerwy wskutek odwołania 6. etapu, 7 stycznia kierowcy wyruszyli na trasę wokół Copiapo w Chile, po zdradliwych wydmach Atacamy. Hołowczyc zajął na etapie 4. miejsce, ale stracił aż 14 minut. W klasyfikacji generalnej jest nadal drugi.

Hołowczyc wyruszył na trasę rajdu jako pierwszy. Musiał przecierać trasę, czego nie lubi i przeczucia go nie zawiodły - dużo stracił. Etap wygrał ubiegłoroczny zwycięzca rajdu, Katarczyk Al-Attiyach jadący Hummerem. Pojechał brawurowo i wyprzedził drugiego na etapie Gordona (Hummer) o 7 minut.

Na 7. etapie rewelacyjnie pojechały Hummery, ale to dlatego, że mają napęd na tylną oś i system sterowania ciśnieniem przednich opon, dostępnym z kabiny, a których nie mogą mieć samochody z napędem na cztery koła. Hołowczyc złapał po drodze 2 "gumy". Na etapie był czwarty, ale stracił aż 14 minut do zwycięzcy. W "generalce" utrzymał drugie miejsce, ale trzeciego Gordona wyprzedza tylko o niespełna 2 minuty. Nadal prowadzi Peterhansel.

Na szóstym międzyczasie Piotr Beaupre i Jacek Lisicki w BMW X5 CC zajmowali 27. pozycję, Adam Małysz i Rafał Marton (Mitsubishi Pajero) byli na 53.
miejscu., a Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk (Mitsubishi Pajero) na piątym międzyczasie zajmowali 100. pozycję.

Klasyfikacja załóg samochodów po 7. etapach:

1. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (Mini All4) 15:32:53
2. Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin (Mini All4) strata 11:22
3. Robby Gordon/Johnny Campbell (Hummer H3)
1strata 3:09
4. Nani Roma/Michael Perin (Mini All4) strata 18:05
5. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (Toyota Hilux) strata 34:07
Wśród motocyklistów najszybciej trasę 7. etapu pokonał Hiszpan Marc Coma i zmniejszył swoją stratę do prowadzącego Cyrila Despres do 7 min. 48 sek. Powoli w górę pnie się Jacek Czachor. Na etapie był 19., a po siedmiu etapach zajmuje 17. miejsce. Gorzej wiedzie się Markowi Dąbrowskiemu. W klasyfikacji generalnej jest 37.

37. Marek Dąbrowski (Polska/KTM 450) strata 4:25:47

Do 7. etapu wyruszyło tylko 21 quadów. Z wydmami Atacamy najlepiej poradził sobie Alejandro Patronelli, który wygrał etap i objął prowadzenie w klasyfikacji. Doskonałe 2. miejsce zajął na etapie Łukasz Łaskawiec. Rafał Sonik był siódmy. W nieoficjalnej klasyfikacji Łaskawiec zajmuje dziesiątą pozycję, Sonik byłby na piątym miejscu.

Klasyfikacja quadów:

1. Alejandro Patronelli (Argentyna/Yamaha Raptor 700) 22:28:18
2. Tomas Maffei (Argentyna/Yamaha 650 GRW) strata 58:53
3. Marcos Patronelli (Argentyna/Yamaha Raptor 700) strata 1:21:35
4. Lucas Bonetto (Argentyna/Honda TRX700XX) strata 2:23:18
5. Rafał Sonik (Polska/Yamaha Raptor 700) strata 2:30:37
10. Łukasz Łaskawiec (Polska/Yamaha Raptor 700) strata 5:28:14Klasyfikacja ciężarówek: