MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne zawody z ogromnym potencjałem. Porównaj zarobki i szanse na podwyżkę

OPRAC.: AB
Jaki pomysł na biznes przyniesie wysokie dochody? Co zrobić, żeby dużo zarabiać i mieć ciekawą pracę? 

 Porównaj stawki i perspektywy na wzrost dochodów w 11 profesjach z potencjałem.
Jaki pomysł na biznes przyniesie wysokie dochody? Co zrobić, żeby dużo zarabiać i mieć ciekawą pracę? Porównaj stawki i perspektywy na wzrost dochodów w 11 profesjach z potencjałem. Tyler Nix/ Unsplash.com
Czy dawne zawody rzemieślnicze przynoszą duże pieniądze? W jakich profesjach warto pracować? Okazuje się, że bycie rzemieślnikiem może być bardzo opłacalne. Sprawdź zarobki w modnych zawodach.

Na rynku pracy brakuje osób z konkretnym fachem w ręku. Z drugiej strony rośnie zapotrzebowanie na osoby dostarczające wysublimowane wyroby rzemieślnicze i z zakresu wzornictwa użytkowego - wyszukane ozdoby, bibeloty czy meble. Co więcej, dawne rzemiosło może przynieść wysokie dochody. Trzeba tylko wiedzieć, jaką profesję wybrać.

Eksperci Personnel Service szacują, że w ciągu najbliższych 5-10 lat szczególnie wzrośnie znaczenie 11 zawodów. Oszacowali oni także, na jaki wzrost pensji będą mogli liczyć rzemieślnicy i fachowcy na konkretnych stanowiskach. Jak wskazują, "w Polsce brakuje specjalistów z fachem w ręku".

Przedstawiciele dawnych zawodów zaczęli znikać z rynku pracy m.in. za sprawą likwidacji szkół zawodowych. Ponadto zawody związane z pracą fizyczną nie cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi, którzy żyją mediami społecznościowymi i wolą spędzać czas online. Czy dawne zawody powrócą do łask mimo tych przeciwności? Prawdopodobnie tak, ponieważ o ich atrakcyjności mogą zaważyć zarobki.

Osoby, które rozważają założenie własnego biznesu, powinny wziąć pod uwagę zawody piwowara, ludwisarza, kowala, dekarza czy brukarza. Według ekspertów to one najlepiej rokują pod względem wzrostu zarobków w perspektywie od 5 lat do jednej dekady. Już w chwili obecnej na ważeniu piwa można zarabiać 4-6 tys. zł miesięcznie. Ponadto osoby, które zatrudnią się w branży browarniczej, mogą liczyć na rozmaite dodatki i benefity, o przyjemności z degustacji trunków nie wspominając. Z kolei fachowiec zajmujący się odlewnictwem zarabia ok. 5 tys. zł miesięcznie, a kowal artystyczny lub materiałoznawca - ponad 4 tys. zł miesięcznie.

Dużo bardziej zróżnicowane są zarobki osób wykonujących bardziej powszechną pracę fizyczną. Na konto dekarza, który może znaleźć pracę m.in. w fotowoltaice, wpływa od 3,2 tys. do 7 tys. zł brutto, podczas gdy brukarz zarabia od 3 do 6 tys. zł brutto.

- Duża szansa na wzrost wynagrodzeń to pochodna rosnącego popytu na te zawody. W ostatnich latach browarnictwo staje się coraz bardziej popularne, podobnie rośnie moda na wzornictwo użytkowe. Branża budowlana również nie zwalnia, w związku z czym nadal będą potrzebni brukarze czy dekarze, przy czym ci ostatni mają szansę na większe zarobki w związku z rozwojem fotowoltaiki, która montowana na dachach zyskuje coraz większą popularność – komentuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Mniejsze perspektywy podwyżek mają guwernantki, cieśle, stolarze czy kamieniarze, ale ci najlepiej zarabiający mogą pochwalić całkiem pokaźnymi zarobkami. Najlepiej opłacana guwernantka zarabia nawet 8 tys. zł miesięcznie, a stolarz - do 7 tys. zł brutto. Wysokość wynagrodzenia pozostaje uzależniona od posiadanych przez pracownika kwalifikacji i umiejętności.

Największym ryzykiem jest obłożona inwestycja w naukę takich zawodów jak maszynista czy krawiec. W pierwszym przypadku zagrożenia należy dopatrywać się głównie w automatyzacji, natomiast w drugim przypadku wpływy z pracy są zróżnicowane i wahają się, w zależności od ilości zleceń. Ponadto przedstawiciele polskiego przemysłu włókienniczego muszą liczyć się z rosnącą konkurencją ze strony azjatyckich firm. Nie są zresztą w tym odosobnienie, ponieważ podobnie wygląda sytuacja w innych częściach Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawne zawody z ogromnym potencjałem. Porównaj zarobki i szanse na podwyżkę - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto