Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Impresje Artystyczne odbędą się w Aleksandrowie Kujawskim?

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Konferencja prasowa.
Konferencja prasowa. M. Wróbel
"Impresje Artystyczne 2009" trwają od paru dni. Wczoraj odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz fundacji Pro Omnibus oraz władz Ciechocinka (w którym to impreza odbywała się do tej pory) i Aleksandrowa Kujawskiego, w którym koncerty odbędą się w tym roku. Nie obyło się bez ostrej wymiany zdań między władzami fundacji a władzami Ciechocinka.

W tegorocznym, XIII Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej, który odbywa się od 16 lipca do 2 sierpnia, bierze udział 40 młodych, utalentowanych niepełnosprawnych osób.
Koncerty odbywają się z udziałem orkiestry pod dyrekcją Marka Czekały z gościnnym udziałem kompozytora Piotra Salabera.

Warsztaty wokalne, czyli najważniejszą część festiwalu, prowadzi pięcioro instruktorów: Ewa Lewandowska, Kasia Piasecka, Agnieszka Brząkalik, Agnieszka Olszewska i Mateusz Ziółko. Nowością na tegorocznych warsztatach są zajęcia ze studentkami UKW w Bydgoszczy, które to prowadzą zajęcia poetycko-teatralno-recytatorskie.

Warto podkreślić, że do tej pory festiwal odbywał się w całości w Ciechocinku, w tym roku jest jednak inaczej, ponieważ cześć warsztatowa odbywa się właśnie tam, a same koncerty grane będą w Aleksandrowie Kujawskim.

- Mam nadzieję, że ta "13" nie będzie w niczym przeszkadzała, żeby wszystkie kwestie komunikacyjne, techniczne, merytoryczne zostały przygotowane na poziomie właściwym tak jak w latach ubiegłych - podkreślał burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Cieśla. - Pojawiła się propozycja, żeby festiwal
zorganizować w Aleksandrowie, więc przyjmujemy go z radością, satysfakcją, że może taki festiwal odbyć się w naszym mieście, niewątpliwie dla miasta jest to wielka promocja - dodał.

Burmistrz zapewnił, że połączenie komunikacyjne między Aleksandrowem a Ciechocinkiem jest bardzo dobre - zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe dla wszystkich, którzy zechcą uczestniczyć w koncertach.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz fundacji Pro Omnibus oraz władz Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego, w którym to koncerty odbędą się w tym roku. Na konferencji obecni byli przedstawiciele fundacji Pro Omnibus z prezesem Mirosławem Satorą na czele, władze Aleksandrowa Kujawskiego w osobie dra Andrzeja Cieśli, pojawił się także burmistrz Ciechocinka - Leszek Dzierżewicz.

- Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Aleksandrowie Kujawskim, a nie jak przez dwanaście minionych lat w Ciechocinku - podkreśla prezes Satora – nie jest możliwe porozumienie się z władzami miasta. - W ubiegłym roku przekonaliśmy się o tym, że nie jesteśmy chyba mile widziani w Ciechocinku, bo było kilka sytuacji takich, które sprawiły nam ogromną przykrość i duży żal dzieciakom i ich rodzicom. Bo z jednej strony są deklaracje finansowe, które nie zostały dotrzymane z drugiej strony pojawiła się informacja o tym, że nie skorzystamy z Teatru Letniego, bo dzieci są wandalami - tłumaczył Satora.

Burmistrz Ciechocinka podkreślił w swojej wypowiedzi, że osoby z fundacji były usatysfakcjonowane relacjami z miastem gdyż organizacja przyznała mu tytuł Przyjaciela Fundacji.

- Jest nadużyciem, nie chcę użyć słowa, przejawem podłości, jeżeli zarzuca mi się, że podejmowałem działania, które miały by szkodzić osobom niepełnosprawnym – powiedział Dzierżewicz. - Nigdy z moich ust nie padło słowo, które wypowiedział prezes Satora, abym ja, jako burmistrz, w taki sposób określił osoby niepełnosprawne, to jest po prostu kłamstwo - stwierdził przedstawiciel władz Ciechocinka.
Prezes Satora odniósł się do zarzutu kłamstwa przedstawiając pismo od burmistrza z dnia 10 lipca 2008 roku, w którym przeczytać możemy: „Nie widzę możliwości wyrażenia zgody na taką formę korzystania z teatru z uwagi na daleko posuniętą dewastację, mimo składanych deklaracji organizatorzy imprez z udziałem dzieci i młodzieży nie zapewniają należytego dozoru nad uczestnikami koncertów, którzy dopuszczają się licznych aktów wandalizmu.” (Zdjęcie pisma można zobaczyć obok).

Dzierżewicz tłumaczył się, że nie dotyczyło to oczywiście dzieci niepełnosprawnych. Satora ripostował natomiast, że dziecko to dziecko, a decyzja burmistrza odbiła się właśnie na niepełnosprawnych. Bardzo przeżyły te zeszłoroczne oskarżenia dzieci niepełnosprawne i ich rodzice, którym było przykro i poczuły się bardzo niekomfortowo.

Warto podkreślić natomiast, że burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego został bardzo ciepło przyjęty przez podopiecznych fundacji, a sam burmistrz bardzo ich polubił.

Koncerty festiwalowe odbędą się w Aleksandrowie Kujawskim: pierwszy Koncert Konkursowy odbędzie się w czwartek, 30 lipca 2009, od godz. 19.00. Drugi Koncert Konkursowy odbędzie się w piątek 31 lipca, o godz. 19.00. Koncert Galowy odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia, o godz. 19.00. Natomiast 2 sierpnia, o godz. 17.00, w Amfiteatrze przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się Koncert Laureatów.

Takie spotkania są bardzo pożądane i pokazują, że osoby niepełnosprawne to bardzo wrażliwi i mądrzy ludzie, choć może mają problemy, są tacy sami jak pełnosprawni. Mimo że życie ich bardzo doświadczyło potrafią się nim cieszyć, chociaż władze często starają się utrudniać realizacje takich spotkań.

Patronem medialnym festiwalu są Wiadomości24.pl.
https://naszemiasto.pl/spiecie-na-linii-festiwal-impresje-artystyczne-wladze/ar/c13-4425784

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto