Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy szkieletowe, modułowe, a może z kształtek styropianowych? Które buduje się najszybciej i najtaniej?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych zdjęć, żeby dowiedzieć się więcej o domach szybkich w budowie. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów.
Przejdź do kolejnych zdjęć, żeby dowiedzieć się więcej o domach szybkich w budowie. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów. pxhere.com
Dom nie musi wcale być murowany. Przedstawiamy ciekawe alternatywy – szybkie w budowie domy dobrze znane m.in. w USA czy Europie Zachodniej.

Już od wielu dekad Polacy stawiają niemal wyłącznie tradycyjne domy murowane – solidne, ale też drogie i czasochłonne w budowie. Tymczasem w wielu krajach europejskich popularnością cieszą się nieraz tańsze, a w Polsce praktycznie nieznane typy budynków – domy szkieletowe, domy modułowe czy domy z kształtek styropianowych. Co mają do zaoferowania i jak wypadają w porównaniu z domami murowanymi?

Poznaj plusy oraz minusy różnych typów domów szybkich w budowie:

Domy szybkie w budowie. Prefabrykowane, szkieletowe, z kształtek – jak szybko powstają?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego budowa przeciętnego domu trwała w 2019 r. w Polsce 47,7 miesiąca, czyli prawie cztery lata. Tyle średnia – w praktyce wznoszenie wymarzonego domu może trwać jeszcze dłużej. Nierzadkie są przypadki wprowadzania się do budynku, w którym wciąż trwają prace wykończeniowe, które zajmują zwykle najwięcej czasu.

Długi czas budowy to największa wada tradycyjnych domów murowanych. Wynika on częściowo z faktu, że takie domy są drogie, a zatem w celu obniżenia kosztów buduje się je zwykle czasochłonną metodą gospodarczą. Tymczasem istnieją ciekawe alternatywy dla domu murowanego, które od dawna są znane i cenione w krajach takich jak choćby Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy czy Norwegia. Budując dom szkieletowy, dom modułowy czy dom z bali można skrócić czas budowy do zaledwie kilku miesięcy czy nawet kilku tygodni.

W galerii omawiamy zalety i wady następujących typów domów szybkich w budowie:

  • domy szkieletowe (kanadyjskie i nie tylko),
  • domy z bali,
  • domy modułowe (prefabrykowane),
  • domy z kształtek styropianowych (pustaków styropianowych).

Zobacz galerię:

Należy pamiętać, że podane koszty wzniesienia tych domów szybkich w budowie są orientacyjne i będą się mocno różnić w zależności od wybranej technologii, firmy, projektu domu i jakości zastosowanych materiałów.

Budowa domu na pokolenia – czy to się opłaca?

Jedną z głównych przyczyn popularności domów murowanych w Polsce jest panujące w naszym kraju przekonanie, że dom buduje się na całe życie lub nawet dla kilku pokoleń. Ta obiegowa opinia czasami boleśnie zderza się jednak z rzeczywistością. Przykładem mogą być choćby domy piętrowe na polskich wsiach. W latach 80. i 90. budowano je masowo z myślą, że na piętrze zamieszkają dzieci. Tymczasem przemiany społeczne kilku ostatnich dekad sprawiły, że większość młodych ludzi wyjechała do miast lub nawet za granicę, a ogromne wiejskie domy stoją w połowie puste.

Zdarza się też, że budowa dużego, murowanego domu na całe życie nastręcza kłopotów już na etapie budowy. W sytuacji, gdy koszty budowy z roku na rok rosną, łatwo jest wpaść w kłopoty finansowe i nie mieć za co dokończyć prac. Można to zauważyć gołym okiem, jadąc samochodem – niewykończone czy porzucone w połowie budowy domy to niestety częsty widok.

Nie znaczy to oczywiście, że domów murowanych nie warto stawiać. Przed decyzją o budowie domu dobrze jest jednak przeanalizować wszystkie dostępne opcje i zastanowić się, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. W krajach takich jak np. Stany Zjednoczone domy często traktuje się jak samochody – jako tymczasowy nabytek, który po jakimś czasie można wymienić na lepszy model. Nawet jeśli takie podejście nam nie odpowiadać, zawsze warto przemyśleć, czy rzeczywiście potrzebujemy kosztownego, budowanego latami domu na pokolenia.

[QUIZ] Młotek, pilarka, wiertarka... Czy rozpoznasz narzędzia używane na budowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domy szkieletowe, modułowe, a może z kształtek styropianowych? Które buduje się najszybciej i najtaniej? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto