Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ekostudent" - poznańskie Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju

Redakcja
Logo Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju.
Logo Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju. Logo Stowarzyszenia
Głównym i najważniejszym celem stowarzyszenia jest promocja zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, poprzez działania edukacyjne. Integracja środowiska organizacji ekologicznych z Poznania w ramach Ekospotkań.

Drzewa i kamienie nauczą cię rzeczy,
których nie usłyszysz z ust żadnego nauczyciela.
(Claraval)

Poznańskie stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju prezentuje Wiadomościom24.pl Monika Florek, specjalista do spraw promocji. Prezesem organizacji jest Jacek Zatoński, kontakt - [email protected], 61-479 Poznań ul. Wspólna 19/3

Od kiedy działacie i jak doszło do założenia organizacji?
Stowarzyszenie pod nazwą Ekostudent powstało w 2007. Na początku tworzyli je członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów Sekcji Kształtowania i Ochrony Środowiska Przyrodniczego UAM, potem przyłączyli się członkowie innych kół z poznańskich uczelni. Głównym celem powołania Stowarzyszenia było i jest nadal promowania idei zrównoważonego rozwoju.
W 2008 roku członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w szkoleniach projektu Quo Vadis, organizowanym przez Centrum PISOP, efektem czego Stowarzyszenie zmieniło nazwę na obecną, przyjęło strategię działania na następne lata i wprowadziło zmiany w statucie, by poszerzyć obszar działań.

Co jest głównym i najważniejszym celem stowarzyszenia?
Promocja zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez działania edukacyjne, uczestnictwo w konsultacjach przy opracowywanych planach i strategiach administracji lokalnej i samorządowej oraz integracja środowiska organizacji ekologicznych z Poznania w ramach Ekospotkań.

Do kogo skierowane są Wasze działania i jak duża grupa osób jest nimi objęta?
Pierwotną główną grupę stanowili głównie studenci oraz absolwenci kierunków przyrodniczych i ochrony środowiska, jednak stopniowo stowarzyszenie rozszerzyło grupę docelową na osoby dorosłe, młodzież, dzieci, inne organizacje pozarządowe i administrację publiczną.

Czy są już konkretne pomysły i projekty do zrealizowania na ten rok?
Tak. W chwili obecnej przygotowujemy się do realizacji projektu "Szkoła Zielonych Liderów", który został dofinansowany przez Fundację Sendzimira. Jesteśmy także w trakcie przygotowywania innych projektów do dofinansowań. Ponadto w tym roku chcemy rozwinąć Ekospotkania. Mamy nadzieję na pozyskanie środków na ich organizację w ramach konkursów Fundacji Batorego.

Czy mieszkańcy chętnie angażują się w Wasze projekty?
Różnie, ponieważ każdy nasz projekt ma określoną grupę odbiorców, która charakteryzuje się inną motywacją do działania i swoją specyfiką; przykładowo studenci są tą grupą, którą najłatwiej zachęcić do projektów związanych z jakąś aktywnością bądź szkoleniami.

W jaki sposób promujecie organizację i jakie przynosi to efekty?
Promocja obecnie odbywa się głównie przez nasze spotkania z potencjalnymi odbiorcami w ramach projektów, przez plakaty i notatki prasowe. W chwili obecnej głównym medium przez nas wykorzystywanym są Internet i media społecznościowe (facebook)

Czy macie stronę internetową?
Tak, jej adres to www.cpe.info.pl

Trzeba jedynie przestrzegać praw natury,
a na świecie zapanuje harmonia.
(Paulo Coelho - Czarownica z Portobello)

Z jakimi problemami można zetknąć się w pracy społecznej?
Z brakiem czasu na działalność społeczną - dotyczy to większości członków stowarzyszenia, ponieważ jesteśmy już osobami pracującymi. Drugi problem to kwestie finansowe, konieczność pozyskiwania zewnętrznych źródeł dofinansowania, o które nie jest łatwo.

Jak układa się współpraca z władzami lokalnymi i zakładami pracy?
Co do firm, dopiero planujemy zacząć współpracę z nimi. Jeśli chodzi o administrację lokalną, to współpraca układa się różnie; z jednej strony urzędy są naszymi patronami w projektach, z drugiej stoją często okoniem. Przykładowo, administracja lokalna organizuje konkursy na dofinansowanie edukacji ekologicznej, przy czym sposób wyboru jest w tych konkursach mało przejrzysty. W poprzednich latach brakowało w m.in. możliwości odwołania, nawet jeśli po stronie organizatora popełnione zostały błędy formalne. Współpraca różnie wygląda również przy różnego rodzaju konsultacjach społecznych, które choć istotnie są organizowane, to często ma się wrażenie, że gdyby nie obowiązek zapisany w prawie, urzędnicy i osoby decyzyjne w ogóle by się tych konsultacji nie prowadzili.

Czy podejmujecie współpracę z organizacjami podobnymi do Waszej?
Tak, współpracujemy między innymi z Fundacją Pro Terra, Europejskim Towarzystwem Ekorozwoju, Stowarzyszeniem Eko Art, kołami naukowymi z poznańskich uczelni, Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii oddział Poznań oraz Stowarzyszeniem My Poznaniacy.

Co daje członkom działalność w stowarzyszeniu?
Rozwój własnych umiejętności, możliwość realizacji własnych pomysłów, czasami zwrot kosztów poniesionych przy angażowaniu własnych środków i czasu.
Jesteśmy młodą organizacją pozarządową, która stara się promować ideę zrównoważonego rozwoju wykorzystując własną inwencję mimo często braku środków. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy.

Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów.
(Antoni Kępiński - Lęk)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto