Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fibromialgia. Reumatyzm czy raczej depresja?

Beata Rudnicka
Beata Rudnicka
Pierwsza myśl to ta, że padliśmy ofiarą zwykłej grypy albo jakiejś innej, pospolitej infekcji. Zażywamy ogólnodostępne leki przeciwgrypowe i przeciwbólowe, ale nie pomagają. Idziemy do lekarza, potem do apteki po antybiotyk. Pomaga na krótko.

Fibromialgia oznacza przewlekły ból mięśni. Ból dopada nas nagle, ale długo nie odpuszcza. Skarżymy się na ogólny ból mięśni szkieletowych, brak koncentracji, trudności z zasypianiem, uczucie niepokoju, brak energii, osłabienie odporności, zaburzenia widzenia, snu, a także powiększone węzły chłonne. Ból ma źródło w okolicach krzyża i promieniuje w górę, dotykając tył głowy, szczęki, barki, łokcie, ręce lub w dół, obejmując biodra, kolana i kostki. Odczuwamy mrowienie, drętwienie i zesztywnienie kręgosłupa. Przy fibromialgii może też występować migrena, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (zaparcia i biegunki), dzwonienie w uszach i zawroty głowy, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, zespół niespokojnych nóg, stale zimne nogi i ręce oraz niekontrolowany, przyspieszony oddech.

Pierwsza myśl to ta, że padliśmy ofiarą zwykłej grypy albo jakiejś innej, pospolitej infekcji. Zażywamy ogólnodostępne leki przeciwgrypowe i przeciwbólowe, ale nie pomagają. Idziemy do lekarza, potem do apteki po antybiotyk. Pomaga na krótko. Ból nie ustępuje. Robimy serię badań laboratoryjnych. Wyniki w porządku, a boli cały czas.

Co to właściwie jest?

Fibromialgia jest współczesnym schorzeniem cywilizacyjnym. Nie wiadomo skąd się wzięła i jak ją skutecznie leczyć. Dzięki Amerykańskiemu Towarzystwu Reumatologicznemu w 1990 roku fibromialgia została uznana za jednostkę chorobową. Autorzy prac naukowych nie są zgodni w sprawie definicji tego schorzenia.

Jak podaje www.medonet.pl, nie tak dawno chorobę tę zaliczano do schorzeń reumatycznych z uwagi na jej objawy. Coraz częściej jednak kojarzy się fibromialgię z depresją, ponieważ ból fibromialgiczny ma cechy bólu ośrodkowego, związanego z pracą ośrodków mózgu, a nie przyczyną w samych mięśniach. Jest raczej nadmierną percepcją bólu, związaną z obniżeniem progu wrażliwości na ból.

Fibromialgia diagnozowana jest najczęściej u pacjentów w wieku 30-50 lat. Średnio 85 proc. z nich skarży się na uczucie stałego zmęczenia i zaburzenia snu. U osób z fibromialgią stwierdza się zaburzony metabolizm serotoniny, polegający głównie na zmniejszeniu ilości tego neurotransmitera w mózgu. Powszechnie wiadomo, że serotonina jest „hormonem szczęścia”, a jej niedobór ma negatywne skutki.

Jak leczyć?

Zdecydowanie najbardziej skutecznymi środkami w leczeniu fibromialgii okazały się zatem leki przeciwdepresyjne, a więc choroba ta powinna być przedmiotem zainteresowania psychiatrów i neurologów i medycyny interdyscyplinarnej - czytamy na stronie online.synapsis.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto