Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finlandia i Niemcy. 1 maja upływa tam na zabawie

Redakcja
miejsce zjazdu czarownic na Brocken
miejsce zjazdu czarownic na Brocken
Nie tylko Polacy mają dziś wolne. W Skandynawii sporo się dziś dzieje. Swoje święto mają studenci. Kiedyś bawili się na nim chłopi i robotnicy. Od wczoraj świętują także Niemcy, obchodząc od wieków osławioną Noc Walpurgii.

Kolorowe flagi, śpiewy, zabawy, konkursy i wspólne grillowanie. W Finlandii i Szwecji 30 kwietnia jest dniem niezwykle wesołym, bo rozpoczyna się wtedy fiński karnawał "Vappu". Niegdyś obchodzono tu Noc Walpurgii a 1 maja był dniem robotników, chłopów i rzemieślników.
Od tego czasu sporo się zmieniło. Dziś bawią się studenci w całym kraju. Rozpoczynają się juwenalia.

- To niesamowite. Niegdyś 1 maja za reżimu komunistycznego obchodzono święto pracy - podkreśla Katri Numiranta z Helsinek. - Z tych kolorowych parad zostało kilka elementów. Teraz wszyscy żacy przebierają się i zakładają typowe białe studenckie czapki z nazwą uczelni. Można spotkać ludzi w togach. Idę na tę paradę co roku z rodzicami i przyjaciółmi. To fantastyczne, bo świętują nie tylko obecni żacy, ale także ci co ukończyli studia przed wieloma laty - jak mój ojciec.

Oprócz zabawy można skosztować typowych fińskich potraw, specjalnie przygotowanych na ten dzień, jak oryginalne pączki (pikamunkit), ciastek przypominających gniazda ptaków (tippaleipa) i zasmakować wspaniałego wina z białych porzeczek, popularnego Gloogu. - Nie zapomnijmy o wódce Finlandii - śmieje się Katri. - Bez niej też się nie obędzie. Pijemy wtedy więcej niż zazwyczaj. Czasem zdarza się, że bawimy się na śniegu, ale w tym roku jest ciepło i słonecznie. Warto wziąć udział w konkursie wiedzy o Finlandii i przygotować skecze. Szaleństwo ogarnia cały kraj - dodaje Katri Numiranta.

W Niemczech już wczoraj zaczęto imprezowanie. Wernigerode i góry Harzu szturmują turyści z całych Niemiec i Europy. Popularna niegdyś na całym starym kontynencie Noc Walpurgii, tylko u naszych zachodnich sąsiadów zachowała magię. Korzenie tego święta wywodzą się ze staroniemieckiej mitologii. Według legend od wieków na górze Brocken zlatywały czarownice z całej Europy i odprawiały sabat. Oddawały się tam nieczystym uciechom i obcowały w towarzystwie diabłów. Swego czasu w spotkania złych mocy na Brocken mieszkańcy nie tylko wierzyli, ale nawet bali się ich. Na domach rysowano kredą krzyże, na podłodze układano skrzyżowane miotły. Przez miasto przeciągały procesje górali, starając się robić możliwie dużo hałasu, co miało odstraszać złe duchy.

- Dziś w górach Harzu świętuje około 40 miejscowości
- mówi Frank Johanes z Wernigerode. - Wszyscy przebierają się za wiedźmy, diabły. Na ulicach oprócz przebierańców można zobaczyć festyny, skecze, domy ozdobione wizerunkami czarownic. Wśród potraw dominuje pieczone mięso i poncz z czerwonego wina.

Warto dodać, że popularny Harz był natchnieniem dzieł Goethego. W jednym z nich Mefisto zabiera Fausta na górę Brocken, by wśród rozpustnych czarownic zapomniał o swej sympatii i nieszczęśliwej miłości.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto