Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francja bez atomu?

Robert Grzeszczyk
Nie tak dawno Niemcy przyjęły program zamykania elektrowni atomowych. Ostatnia ma być zamknięta w 2022 roku. Podobną decyzję podjęła Szwajcaria. Można się było spodziewać, że decyzje te wpłyną na zmiany w strukturze systemów energetycznych Europy. Decyzja Niemiec już wyzwoliła swoisty efekt domina. Właśnie ważą się losy francuskiej energetyki atomowej.

We Francji ponad 70 procent energii elektrycznej wytwarzane jest w elektrowniach atomowych. Dziś rozważane są tam kroki podobne do niemieckich. Na rok przed wyborami doszło do porozumienia w tej sprawie między Partią Socjalistyczną (PS) i zielonymi (EELV).

Uzgodniono, że do roku 2025 Francja powinna zmniejszyć produkcję energii atomowej o 30 procent. Wiązać się to może z zamknięciem nawet 24 elektrowni. Gdyby to się ziściło, oznaczałoby definitywny koniec energetyki atomowej w Europie. Dziś we Francji pracuje 58 takich elektrowni.

Obecne sondaże przedwyborcze wskazują na przewagę kandydata socjalistów François Hollande nad urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozy.

W tym samym czasie Czechy rozpoczęły konsultację z Niemcami w sprawie rozbudowy ich elektrowni atomowej w Temelinie. Austria, nie posiadająca na swym terytorium ani jednej elektrowni tego typu, nie zgadza się na rozbudowę tej czeskiej siłowni, zbudowanej 50 kilometrów od ich granicy.

http://www.cire.pl/item,58375,1,3,4,0,187616,0,francja-w-przededniu-rezygnacji-z-energetyki-jadrowej.html#komentarz
http://www.cire.pl/item,58370,1,0,0,0,0,0,czechy-proponuja-niemcom-debate-nt-elektrowni-jadrowej-w-temelinie.html

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto