Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala konkursu "Kraków bez barier"

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Logo Zarządu Infrastruktury i Komunikacji w Krakowie
Logo Zarządu Infrastruktury i Komunikacji w Krakowie
W krakowskiej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Kraków bez barier". Nagrodzone zostały obiekty przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Organizatorem był Urząd Miasta Krakowa.

Od pięciu lat Kraków oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji „Integracja” organizują konkurs dla instytucji na najlepiej przygotowane dla niepełnosprawnych: obiekt mieszkalny, obiekt użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna (chodniki, parki, podjazdy, dojazdy).

Podczas gali zostało podpisane porozumienie pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Krakowa o współpracy i organizacji corocznej imprezy „Kocham Kraków z Wzajemnością”.

Obiekty zgłoszone powinny być przystosowane dla osób niepełnosprawnych między innymi z chorobami narządów ruchu, niewidomych, na wózkach inwalidzkich, ale także dla matek z małymi dziećmi na wózkach.

Do obecnego konkursu zgłoszono 13 obiektów, znajdujących się na terenie Krakowa. Komisja nie zakwalifikowała tylko trzech: stadionu, klubu sportowego "Cracovia", filii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie-Nowej Hucie "Pitnik miejski” (Pitnik to urządzenie w formie małej fontanny, ułatwiającej picie wody w miejscu publicznym) zgłoszonego przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.

Natomiast jury oceniło pozytywnie 10 zgłoszeń, w skład których wchodziły trzy obiekty użyteczności publicznej, cztery obiekty mieszkalne, dwa obiekty zwane "przestrzenią publiczną" oraz jeden obiekt - przestrzeń zabytkowa.

"Zarząd Infrastruktury Komunikacyjnej i Transportu" w Krakowie zwany potocznie ZIKiT, zdobył dwie nagrody za przystosowanie nowo wybudowanej pętli tramwajowej Kraków - Mały Płaszów, przy ul. Powstańców Śląskich w Krakowie, dla osób niepełnosprawnych.

ZIKiT otrzymał też wyróżnienie w kategorii „Przestrzeń publiczna” za zespół makiet zewnętrznych na trasie „Droga Królewska” w Krakowie. Makiety te są wykonane trójwymiarowo i odlane z metalu. Umieszczone na specjalnych cokołach w ciągu trasy Wawel - ul. Grodzka, pl. Wszystkich Świętych, Rynek Główny do Barbakanu przy ul. Basztowej. Z uwagi, że są to makiety wypukłe, osoby niedowidzące lub niewidome poprzez dotyk mogą wyobrazić sobie kształt danego obiektu.

Z uwagi na swoje przeznaczenie, nagrodę też dostały obiekty użyteczności publicznej, w tym nowoczesny i najnowszy obiekt w Krakowie - Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, mieszczące przy ul. Lipowej 4.

Kolejnym nagrodzonym obiektem w tym temacie jest Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Obiekt znajduje się w byłej austriackiej bazie wojskowej. Przez kilkadziesiąt lat znajdowały się w nim magazyny współczesnej armii polskiej. Muzeum znajduje się niedaleko stacji kolejowej Kraków - Główny.

Urząd Miasta Krakowa dodatkowo ufundował nagrody pieniężne dla wnioskodawców, którzy przygotowali w ciekawy sposób oraz przy zastosowaniu nowoczesnych technik, projekty wniosków o nadanie tytułu "Obiektu bez barier".

Nagrody otrzymali Marek Wójcicki, Magdalena Wosik, Iwona Opalińska. Co ciekawe, to właśnie nagrodzeni, jako osoby niepełnosprawne, najlepiej wiedzą, co im stwarza problem normalnego poruszania, gdy obiekt lub przestrzeń nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Różnego rodzaju ważne zadania, wspierające osoby niepełnosprawne w Krakowie, realizowane są dzięki Panu Bogdanowi Dąsalowi Pełnomocnikowi, prezydentowi Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych oraz dzięki jego zespołowi tj. Pani Beacie Byszewskiej, Beacie Schechtel, Aleksandra Łukasik z Referatu ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych.

Kraków otrzymał prestiżową nagrodę "Access - City Award 2012", którą odebrał 1 grudnia w Brukseli Pan Bogdan Dąsal.

Stowarzyszenie „Integracja" to organizacja pozarządowa działająca od 1995 roku, non-profit. Podstawowym jej zadaniem jest działanie na rzecz osób i środowisk skupiających osoby niepełnosprawne. Wypełnia swoje zadanie poprzez prowadzenie licznych tematycznych kampanii społecznych w postaci: „Kampania parkingowa”, „Polska bez barier”.

Organizuje konkursy „Człowiek bez barier”, „Oczy otwarte”. Jest wydawcą kolorowego wydawnictwa „Integracja”. Swoje zadania i cele realizuje za pośrednictwem pięciu centrów Integracji w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Warszawie, Zielonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto