Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy pracodawca zmusza cię, byś formalnie został bezrobotnym...

Grażyna Wosińska
Grażyna Wosińska
Eugeniusz Dąbrowski, kierownik elbląskiej inspekcji pracy.
Eugeniusz Dąbrowski, kierownik elbląskiej inspekcji pracy.
Co robić, gdy pracodawca zatrudnia cię na "czarno" i zmusza, byś formalnie był bezrobotnym? Radzi Eugeniusz Dąbrowski, szef elbląskiej inspekcji pracy w rozmowie z Grażyną Wosińską.

Czy zdarza się, że pracodawca zmusza pracownika do działań niezgodnych z prawem?
Tak. Przyszedł na skargę pan Piotr, były pracownik elbląskiej kwiaciarni, który przez rok pracował bez umowy o pracę. Pracodawca nie wypłacił całego wynagrodzenia. Zalegał on z wypłatą wynagrodzenia za okres 5 miesięcy na łączna kwotę 8.900zł. Mało tego - kazał on pracownikowi zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu jako bezrobotny. Co miesiąc był zwalniany z pracy, aby mógł pojechać do urzędu i zgłosić gotowość do pracy. Pracownik nie chciał łamać prawa i nie pobierał zasiłku.

Dlaczego pan Piotr zarejestrował się jako bezrobotny choć pracował?
Pracownik wyjaśniał, że pracodawca zamierzał wystąpić o dotację z urzędu pracy na urządzenie jego stanowiska pracy. Dodał też, że posiadał niezbędne doświadczenie wymagane dla stanowiska florysta - projektant terenów zielonych.

Ile wynosiła dotacja?
15 tys. złotych

Jak długo pracodawcy zwlekali z podpisaniem umowy?
Trwało to około roku.

Czy przyznano dotację?
Tak, po przekazaniu do urzędu pracy umowy o pracę.

Czy została zrealizowana umowa o pracę?
Nie. Miała ona charakter fikcyjny ponieważ pracownik nie został zgłoszony do ubezpieczenia społecznego i oczywiście żadnych składek na ubezpieczenie społeczne nie opłacano.

Jak tłumaczył się pracodawca?
Wyjaśniał, że nie mamy do czynienia z pracownikiem, ale wspólnikiem. Umowa o pracę była więc fikcyjna. Została wydana na prośbę pracownika, by mógł wziąć kredyt. Refundacja z urzędu pracy była przeznaczona na spłacanie długów powoda będącego współwłaścicielem kwiaciarni.

Czy w tej sytuacji dotacja została zwrócona do urzędu pracy?
Z tego co wiem urząd pracy nakazał zwrot pieniędzy.

Jakie dowody miał pracownik, że wykonywał pracę w kwiaciarni?
Przedstawił kserokopie 124 dowodów wpłaty utargu z okresu październik 2008 - grudzień 2009 r. pokwitowanych przez pracodawców. Okazał także kopie przelewów bankowych z konta kwiaciarni na jego konto osobiste. Było to wynagrodzenie za pracę.

A jak tłumaczył się w tej sprawie pracodawca?
Wyjaśniali, że pan Piotr nie był ich pracownikiem, ale dobrym znajomym i nieformalnym wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej kwiaciarnię. Pieniądze przekazywane skarżącemu dotyczyły rozliczeń między wspólnikami spółki, a nie wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Jakie działania podjął Pan w tej sprawie?
Po zakończeniu kontroli wystąpiłem do pracodawcy o wydanie skarżącemu świadectwa pracy oraz opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy za cały okres zatrudnienia, wypłacenia należnego zaległego wynagrodzenia za pracę i ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Spotkałem się z odmową.

Czy sprawa trafiła do sądu?
Tak. Skierowałem wnioski do Sądu Rejonowego w Elblągu o ukaranie pracodawców za niewydanie pracownikowi świadectwa pracy za okres od 1 października 2009 do 31 grudnia 2009 r., nie wypłacenie wynagrodzenia za pracę w tym okresie oraz nie opłacenia składek na Fundusz Pracy. Sąd Rejonowy w Elblągu ukarał każdego z pracodawców za te wykroczenia grzywną w wysokości 3 tys. zł, bo kwiaciarnię prowadziły dwie osoby.

Pracodawca został ukarany, a czy roszczenia pracownika zostały zaspokojone?
Tak. 22 grudniu 2010 r . Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu wydał wyrok uznający w całości powództwo złożone przeze mnie w imieniu pracownika.
W dniu 29.04.2011r. Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu oddalił apelacje pozwanych. Oznacza to, że pracownik odzyska pieniądze i otrzyma świadectwo pracy.

W jakiej roli występował pan w sądzie?
Pozew złożyłem jako pełnomocnik pracownika, a nie jako powód. Pozwoliło objęcie jednym pozwem jednocześnie wszystkich roszczeń pracownika. W przeciwnym przypadku pracownik musiałby występować o należne pieniądze z jeszcze jednym pozwem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto