Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie stoją misiaczki, czyli do czego służy CB radio

Krzysztof Baraniak
Krzysztof Baraniak
CB radio. Fot. Jacek Baraniak
CB radio. Fot. Jacek Baraniak
O istocie, zaletach i ciekawostkach związanych z CB radiem rozmawiam z Wojtkiem z Łodzi, kierowcą i członkiem radiowej społeczności.

Czy mógłbyś przybliżyć czytelnikom Wiadomosci24.pl czym jest CB radio?

- CB radio to skrót od angielskiego Citizen-Band, co w przełożeniu na język polski znaczy „pasmo obywatelskie”. Cechuje się ogólną dostępnością, może go używać każdy, bez żadnych pozwoleń czy licencji. CB radio w Polsce przeżywało złoty wiek w latach 90-tych. W obliczu braku telefonów komórkowych, ludzie komunikowali się za jego pomocą zarówno w miastach, jak i wsiach na niewielkie odległości. Po pewnym czasie komórki wyparły CB radia, przy których pozostali tylko tzw. hobbyści. Ostatnio radia przeżywają jednak „drugą młodość”, choć mają nieco inne zastosowanie.

Czy CB Radio używane jest tylko przez kierowców samochodów ciężarowych?

- Nie, od około pięciu lat widoczny jest zdecydowany trend na CB wśród użytkowników pojazdów osobowych.

Jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z CB radio?

- Można się dowiedzieć z dużym wyprzedzeniem o korkach na trasie, objazdach, kontrolach policji. Zawsze wiemy kilkanaście kilometrów wcześniej, gdzie suszą (łapią na radar).

Popularność CB radia ciągle rośnie i zdziwisz się, ile kontaktów na drodze nawiążesz w ten sposób. Informacje o patrolach policyjnych dotrą do Ciebie szybko i pozwolą na oszczędzenie nerwów i pieniędzy. Kolejną zaletą jest system nawigacji; w obcym mieście możemy bez trudu odnaleźć szukaną ulicę, kiedy ktoś wytłumaczy nam drogę. Pamiętaj jednak: zawsze może się zdarzyć, że będziesz pierwszym, który zauważy „niebezpieczeństwo” na trasie. Uprzedź więc innych. Pewnym problemem w czasie korzystania z CB radia jest kultura. Na kanale 19 najczęściej wszystko jest w porządku, lecz czasami możesz wysłuchać paru „przerywników”. Jest to bez znaczenia, jeżeli podróżujesz sam, jednak gdy jedziesz z żoną lub dziećmi, bądź przygotowany na błyskawiczne wyciszenie radia.

Używasz terminologii charakterystycznej dla użytkowników CB radia. Czy mógłbyś przybliżyć odbiorcom kilka ciekawostek językowych?

- Oczywiście. Policja to misiaczki, suszarka – policyjny radar, mobilki – samochody z CB radiem, a grucha to mikrofon. Policja suszy, czyli łapie za przekroczoną prędkość.

W CB-radiowych rozmowach wszyscy zwracamy się do siebie słowem: kolego. Nie ma Panów, Pań, ekscelencji i zwrotów grzecznościowych. Jesteśmy dobrymi znajomymi, choć prawie wcale się nie znamy. Za pomoc należy podziękować i życzyć „szerokości” na drodze.

Jak stać się użytkownikiem CB radio?

- Wystarczy kupić CB radio oraz antenę: nową w sklepach z radiami lub niektórych motoryzacyjnych, używaną zaś na aukcjach Allegro i innych giełdach. Trzeba dodać, iż radia używane są zdecydowanie tańsze i niejednokrotnie lepsze od nowych. Tani zestaw można kupić już nawet za 150 złotych, lecz górna cena nowego wraz z anteną może dojść aż do 2000 złotych. Jednak w samochodzie komplet za ok. 500 złotych na pewno wystarczy. Co do anteny jest jedna zasada: im dłuższa, tym lepsza.

Jaki zasięg działania ma CB radio?

- Zasięg zależy głównie od anteny. Jeśli w obu pojazdach są one krótkie na podstawie magnesowej (do 50 cm), to zasięg nie przekroczy nawet 3 km. Jeśli jednak w tych samych pojazdach mamy dłuższe anteny (najlepiej zamontowane na stałe o długości powyżej 150 cm), to przy dobrych warunkach odległość 20 km nie powinna stanowić problemu. Co ważne - cena CB radia nie ma wpływu na zasięg.

Warto inwestować w CB? Czy z czystym sumieniem możesz je polecić?

- Tak, oczywiście. Na pewno zainwestowane pieniądze zwrócą się już po kilku tysiącach pokonanych kilometrów.

Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję i życzę „szerokości”.

 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto