GP Czech. Gollob trzeci. Triumf Nickiego Pedersena!

Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Tomasz Gollob zajął trzecie miejsce w Grand Prix Czech - trzeciej eliminacji tegorocznych indywidualnych mistrzostw świata. Drugi z biało-czerwonych, Jarosław Hampel, nie awansował do półfinału. Zawody w Pradze wygrał Duńczyk Nicki Pedersen.

W swoim pierwszym wyścigu Hampel przegrał tylko z Gollobem, który wygrał start i nie pozwolił się wyprzedzić młodszemu koledze z reprezentacji Polski. Właśnie pozycja na starcie w sobotę decydowała o kolejności na mecie. Prowadzący przed tymi zawodami w klasyfikacji generalnej Hampel miał wyraźne problemy z motocyklem i nie był w stanie dobrze wyjść spod taśmy.

W efekcie w 7. i 12. biegu przyjechał na metę ostatni i po trzech rundach fazy zasadniczej zajmował dopiero 14. miejsce z dorobkiem zaledwie dwóch punktów. Hampel w swoich dwóch kolejnych startach był drugi i z dorobkiem sześciu punktów zakończył występ w Pradze na fazie zasadniczej, co zepchnęło go na piątą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Lepiej radził sobie Gollob, który w swoich trzech pierwszych biegach dwukrotnie wygrał i raz zajął drugie miejsce (dwa kolejne biegi zakończył na ostatnim miejscu). Dzięki temu z dorobkiem ośmiu punktów awansował do półfinału.

W półfinale odzyskał szybkość z początku zawodów i stoczył pasjonującą walkę z Nickim Psenedersenem. Duńczyk nie pozwolił się jednak wyprzedzić i był bezkonkurencyjny również w finale zawodów.

Obsada finałowego starcia była wyjątkowo mocna, ponieważ wystąpili w nim byli mistrzowie świata oraz broniący tytułu z poprzedniego sezonu Greg Hancock. Amerykanin do końca walczył z Gollobem o trzecią pozycję, ale zajął ostatnie miejsce. W całych zawodach podobnie jak Polak zdobył 12 punktów i w klasyfikacji generalnej obaj mają po 43 (Hancock jako mistrz świata jest drugi). O jeden punkt więcej ma Crump.