MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Komorowska: Trzy miliony złotych na muzeum i centrum misyjne

Mateusz Urbaniak
Mateusz Urbaniak
Podpisanie umowy z Marszałkiem Wojewóctwa Podkatpackiego || Foto: Mariusz Wołosz
Trzy miliony złotych dofinansowania ze środków europejskich otrzymała Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" na modernizację i adaptację oficyny dworskiej.

W dniu 25 lutego br. o godz.: 12.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Komorowskiej doszło do podpisania umowy przez Zygmunta Cholewińskiego, marszałka województwa podkarpackiego oraz biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Umowa została sporządzona w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego dotyczy projektu "Modernizacja i adaptacja oficyny dworskiej w ramach zabytkowego zespołu rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej na cele muzealne".

"Wielki dzień ..."

- Dla diecezji sandomierskiej, a także dla województwa podkarpackiego podpisanie tej umowy jest uhonorowaniem syna tej ziemi, który chociaż pełnił swoją służbę zagranicą, jako misjonarz i biskup na kontynencie afrykańskim, rozsławił szeroko imię naszej ojczyzny. Głosił tam Ewangelię i budował cywilizację miłości - mówił biskup sandomierski Krzysztofa Nitkiewicza.
- Słusznym jest więc, iż będzie miał tutaj swoje muzeum, że młodzi ludzie będą mogli zapoznać się z jego wielkim dziełem i może dzięki temu obudzą w sobie pragnienie poświęcenia się drugiemu człowiekowi - dodał biskup.

Ordynariusz podziękował jednocześnie marszałkowi województwa podkarpackiego, członkom fundacji im. Ks. kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” oraz wszystkim wspierającym dzieło renowacji oficyny dworskiej za zaangażowanie na rzecz kultywowania pamięci o kard. Kozłowieckim.

Cholewiński o projekcie - Cieszę się ...

Muzeum pamięci misjonarza kard. Adama Kozłowieckiego i Centrum Misyjne o charakterze formacyjno-edukacyjnym, które powstanie w Hucie Komorowskiej mieścić się będzie w pod dworskim majątku Kozłowieckich. Po podpisaniu umowy diecezja sandomierska, której podlega fundacja, otrzyma 3 mln zł, zaś jej własny wkład wyniesie ponad 500 tys. zł. - Cieszę się bardzo, że to powstaje w tej diecezji w której ja mieszkam. - mówił Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa podkarpackiego. - Cieszę się także, że w tym historycznym momencie mogę podpisać ten dokument. Myślę, że za jakiś czas spotkamy się już w większym gronie na otwarciu nowych obiektów.

Po wystąpieniu dwóch najważniejszych osób nastąpił długo oczekiwany moment podpisanie umowy. - Liczymy na dalszą współprace - usłyszeliśmy po podpisaniu.

Głos zabrali także lokalni samorządowcy

- Witam serdecznie wszystkich przybyłych gości na tak donośnym akcie podpisania tej umowy - mówił Stanisław Bartnik, Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury przy Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Bartnik, w imieniu całej komisji podziękował i wyraził zadowolenie ze wspaniałej współpracy i udzielił wielkiego poparcia dla tego projektu.

Józef Kardyś, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego natomiast podziękował Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" za zaproszenie na uroczystość i jak mówi - Chciałbym aby ta fundacja wpajała i przekazywała to co ten wielki nasz biskup czynił, czyli miłość do drugiego człowieka.

- Może w skromnych warunkach ale w ważnej sprawie - tak swoje wystąpienie zaczął Jerzy Wilk, Wójt Gminy Majdan Królewski. - Przez wiele lat brakowało nam takiego właśnie pomysłu jak zagospodarować ten teren, jak najwłaściwiej działać by ten teren nie tylko służył mieszkańcom ale jeszcze komuś poza. [...] Od czasu kiedy ten pomysł się pojawił nie minęły dwa lata a dochodzi do tak wielkich osiągnięć jak tu dzisiaj. - mówił Wilk.

W maju zaczniemy prace

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy najprawdopodobniej już w maju rozpoczną się pierwsze prace ale wcześniej, bo do połowy marca ma zostać ogłoszony przetarg na rozpoczęcie budowy. Muzeum pamięci misjonarza kard. Adama Kozłowieckiego i Centrum Misyjne ma zostać otwarte we wrześniu 2011 roku.

Kim był Kozłowiecki?

- Ksiądz Adam Kozłowiecki był człowiekiem bardzo bezpośredni i niewątpliwie człowiekiem bez barier. zawsze potrafił wysłuchać i zrozumieć drugiego człowieka - mówi ksiądz prałat Władysław Włodarczyk z parafii Majdan Królewski.

Więcej przeczytacie Państwo w artykule Alicja Karłowskiej pt. "Zmarł kardynał Adam Kozłowiecki. Życie poświęcił Afryce"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto