Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje Polaków stanie w korkach?

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Firma doradcza Deloitte opublikowała raport dotyczący problemów transportowych siedmiu największych polskich miast. Zobacz ile czasu i pieniędzy tracimy każdego roku na stanie w korkach.

Analiza problemów transportowych przeprowadzona przez firmę Deloitte objęła Warszawę, Łódź, Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań oraz Gdańsk. Zgodnie z raportem, każde z wymienionych miast przeznaczało rocznie średnio 21 proc. budżetu na wydatki związane z transportem.

Wierząc autorom raportu, koszty ponoszone przez Polaków każdego roku przez stanie korkach równają się wydatkom budżetu państwa na oświatę. Tylko w siedmiu analizowanych miastach kierowcy tracą w korkach co najmniej 4,2 mld złotych.

Najwięcej czasu i pieniędzy tracimy w Warszawie. Stanie w korkach kosztuje warszawiaków rocznie prawie 2 mld złotych. Na równie niechlubnym drugim miejscu uplasował się Kraków, którego mieszkańcy tracą co roku w korkach ponad pół miliarda złotych. Najmniej na miejskiej jeździe tracą obywatele zagłębia, w Katowicach "jedyne" 107 mln złotych. Średnio każdemu kierowcy co roku ubywa z portfela blisko 3 tys. złotych.

Straty spowodowane gospodarce są nieco mniejsze. W wyniku korków w siedmiu największych miastach polski budżet traci rocznie blisko 3,7 mld złotych. Zdaniem Deloitte, mniejsze korki spowodowałyby oszczędności dla kierowców na poziomie 2,4 mld złotych rocznie i podobnej skali oszczędności dla budżetu.

Częścią raportu są także badania przeprowadzone wśród mieszkańców siedmiu największych miast w Polsce, których poproszono o ocenę miejskiego transportu. Autorzy raportu zapytali m.in. o transport publiczny oraz zadowolenie z organizacji ruchu. W pierwszym zestawieniu najlepiej wypadł Kraków, który w skali od 1 do 5 otrzymał notę 3,43. Na ostatnim miejscu, z wynikiem 2,91, znalazła się Łódź. Jeżeli chodzi o organizację transportu i ruchu, najbardziej zadowoleni są Poznaniacy.

Mieszkańcy badanych miast narzekali najczęściej na "tłok, ceny biletów, punktualność i czystość" w transporcie zbiorowym oraz brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych i płynności sygnalizacji świetlnej.

Raport dostępny jest do pobrania na stronie firmy Deloitte po wypełnieniu formularza rejestracyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto