MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w naszych domach gorsza przez pandemię. Więcej alergenów i problemy z wilgotnością

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Urządzenia takie jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza potrafią znacząco zwiększyć codzienny komfort.
Urządzenia takie jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza potrafią znacząco zwiększyć codzienny komfort. pixabay.com
Podczas pandemii więcej czasu spędzamy w domach, co odbiło się na jakości powietrza, którym oddychamy. Wpływa to m.in. na nasze samopoczucie oraz zdolność skupienia się.

Jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach jest dziś gorsza niż przed pandemią – wynika z danych zebranych przez firmy Dyson i Netatmo. 54 proc. z nas oddycha powietrzem o niewłaściwej wilgotności, a w czasie lockdownów poziom zanieczyszczeń stałych w pomieszczeniach był o 23 proc. wyższy niż normalnie. Tymczasem niska jakość powietrza może powodować m.in. nasilenie objawów alergii, bóle głowy, zmęczenie oczu, problemy ze snem oraz trudności ze skupieniem się.

Jakość powietrza obniżyła się. Najbardziej podczas lockdownów

Firma Dyson przedstawiła dane na temat jakości powietrza zebrane przez w 10 miastach świata. Okazało się, że w czasie lockdownów stężenie pyłów PM2,5 wewnątrz budynków wzrosło o 23 proc.

– W zamkniętym pomieszczeniu mogą to być m.in. fragmenty pyłków roślin, pozostałości roztoczy oraz ich odchody, a także zanieczyszczenia pochodzące z ulicy, takie jak pył hamulcowy czy cząstki zawarte w spalinach samochodowych – wyjaśniają eksperci firmy Dyson. – Do tych cząstek, których średnica wynosi 2,5 mikrona lub więcej, może należeć wiele alergenów.

Jakość powietrza pogarszają również większe cząstki takie jak martwy naskórek ludzi i zwierząt, który jest pożywką dla roztoczy. Częściej przebywając w domu, wdychamy też więcej zanieczyszczeń pochodzących z takich źródeł jak dym papierosowy, świece zapachowe i kadzidełka oraz opary środków czyszczących.

Co ciekawe, zdaniem ekspertów jakość powietrza była też niższa w czasie pandemii, bo... zaczęliśmy kupować więcej roślin i zwierząt.

– Lockdown jest wyjątkowo groźny dla alergików – podkreśla Alex Knox, wiceprezes ds. inżynierii w dziale Environmental Care. – Ludzie mają coraz więcej roślin doniczkowych, częściej decydują się na zwierzęta domowe i chętniej zamawiają kwiaty, a wszystko to może zwiększać poziomy alergenów w pomieszczeniach, i to akurat teraz, gdy spędzamy w domach więcej czasu niż kiedykolwiek.

Wilgotność powietrza też ucierpiała

Eksperci firmy Netatmo zbadali z kolei wilgotność powietrza w domach, zbierając dane z ponad 1000 stacji pogodowych zlokalizowanych w 12 krajach (w tym w Polsce). Okazało się, że niezależnie od pory roku średnio 54 proc. Europejczyków ma z tym problemy. Zimą i wiosną ok. 40 proc. osób cierpi z powodu przesuszonego powietrza, zaś latem aż w 61 proc. pomieszczeń panuje zbyt duża wilgotność. Pogarsza to nasze samopoczucie i może m.in. utrudniać pracę czy sen.

jakość powietrza
Wilgotność powietrza w europejskich domach w różnych porach roku. Netatmo

– Aby wnętrze naszego domu było zdrowe, wilgotność powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60 proc. – wyjaśniają eksperci firmy Netatmo. – Wartości poniżej tego zakresu wpływają na osłabienie i podrażnienie oczu, błon śluzowych i dróg oddechowych. Wilgotność wykraczająca poza górną granicę sprzyja powstawaniu grzybów i może doprowadzić między innymi do astmy, kaszlu czy trudności w oddychaniu.

Problemy z wilgotnością często mają swoje źródło w niewłaściwie wykonanej lub źle pracującej wentylacji. Również w niedocieplonych budynkach łatwo o nadmiar wilgoci. Zdarza się też jednak, że winne są nasze nawyki. Według badań podczas chłodnych miesięcy ponad połowa z nas przegrzewa mieszkania, utrzymując w nich średnią temperaturę na poziomie 22 stopni Celsjusza lub wyższą. Tymczasem zdaniem lekarzy powinno to być maksymalnie 20–21 stopni.

– W przegrzanych pomieszczeniach ludzie czują się źle, mają bóle głowy, źle śpią – wylicza w rozmowie z Newserią Biznes prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego i alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – (…) Z tego powodu pojawiają się u pacjentów dolegliwości takie jak chrypka, zatkany nos i uczucie dyskomfortu w obrębie górnych dróg oddechowych.

W przypadku mieszkań zbyt wilgotnych problemem jest często z kolei zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Lekarze od lat apelują, by robić to częściej – tymczasem w wielu polskich domach jesienią i zimą okien nie otwiera się praktycznie wcale. Jeśli dodać do tego częste suszenie prania na grzejnikach, trudno się dziwić, że w pomieszczeniach gromadzi się wilgoć.

[QUIZ] Jakim polskim zabytkiem jesteś?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakość powietrza w naszych domach gorsza przez pandemię. Więcej alergenów i problemy z wilgotnością - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto