Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark św. Dominika w Gdańsku - jarmark atrakcji. Sprawdź sam!

Krzysztof Kalkowski
Krzysztof Kalkowski
Stoiska w ramach Jarmarku św. Dominika
Stoiska w ramach Jarmarku św. Dominika
Ponad 1000 wystawców i 40 koncertów będzie czekało na turystów, którzy odwiedzą rozpoczynający się w sobotę Jarmark św. Dominika w Gdańsku. W tym roku organizatorzy przygotowali kilka nowości organizacyjnych.

Jarmark atrakcji

Jarmark, jak co roku, rozpocznie barwna parada i spektakl otwarcia, której główną postacią będzie w tym roku Jan Heweliusz. Ceremonię uświetni obecność największego bębna świata, na którym publiczność wybije 751 uderzeń z okazji 751. rocznicy jarmarku. Na zakończenie pierwszego dnia tegorocznego jarmarku organizatorzy przygotowali koncert Johna Portera i pokaz fajerwerków.

W czasie kolejnych dni na scenie zaprezentują się m. in. zespół Paula i Karol, grupa Village Kollektiv oraz znakomity holenderski carillonista jazzowy Paul Maassen. We wszystkie jarmarkowe środy i czwartki zaplanowane zostały kameralne "Koncerty pod gwiazdami", czyli małe dzieła wielkich mistrzów w mistrzowskich interpretacjach solistów operowych. - W ostatnią sobotę jarmarku wystąpi zespół Łąki Łan, który poprzez swoje niesamowite kostiumy i performance sceniczny tworzy niezapomniane widowisko - mówi Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor artystyczny imprezy.

Czytaj także: Kto czeka na Jarmark św. Dominika w Gdańsku?

Codziennie turyści będą mogli spotkać na terenie Jarmarku św. Dominika kataryniarzy, koguty - oficjalne maskotki jarmarku i gdańskie mieszczki, wypisujące pamiątkowe certyfikaty. Każdego dnia o godz. 12.12 na Długim Targu z okna Domu Uphagena rozbrzmiewać będzie jarmarkowy hejnał.

Dla najmłodszych przygotowane zostało "Bajkowisko", a dla lubiących zwiedzać miasto czekać będzie gra miejska "Na tropie Koguta". - Oprócz sprawdzonych atrakcji pojawią się też nowe projekty, jak choćby "Gdańskie akumulatory" w tym roku dedykowane zakochanym, którzy powinni zajrzeć do "Zaułka Pocałunków” i dotrzeć do "Bramy Zakochanych” - zachęca Czauderna-Szreter. 7 sierpnia na gdańskim Długim Targu obędzie się tradycyjne Święto Chleba.

Strona duchowa

Jarmark św. Dominika to nie tylko stoiska i występy - to również Morski Odpust św. Dominika organizowany przez klasztor ojców Dominikanów w Gdańsku. Odpust rozpocznie się 31 lipca wpłynięciem Dominikanów na Motławę na galeonie "Lew" o godz. 12.00. Procesja
odpustowa przejdzie ulicami Głównego Miasta do bazyliki św. Mikołaja. Odpust zakończy uroczysta msza święta.

Nowości organizacyjne

W tym roku zwiedzającym o wiele łatwiej będzie się poruszać po terenie imprezy. Poszczególne strefy handlowe zostaną oznakowane flagami. - Każdej strefie przypisany będzie inny kolor i charakterystyczny znak graficzny. Na turystów dodatkowo czekać będą 3 punkty informacyjne, zlokalizowane na Długim Targu, Piwnej i Szerokiej - tłumaczy Joanna Czauderna-Szreter. To nie jedyne tegoroczne nowości. Na ulicach ustawione zostaną nowe typy stoisk - altany dla artystów, drewniane domki i parasole.

Bezpieczeństwo na Jarmarku

W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. 8 milionów gości. Zapewnienie bezpieczeństwa to nie lada wyzwanie dla gdańskich policjantów i strażników miejskich. Codziennie nad zabezpieczeniem imprezy będzie czuwać około 70 strażników oraz kilkudziesięciu policjantów umundurowanych i operacyjnych. - Bezpieczeństwa gdańscy policjanci będą pilnować również od strony wody. Codziennie na Motławie w okolicach Jarmarku będzie pojawiać się łódka policyjna z funkcjonariuszami referatu wodnego - relacjonuje przygotowania mł.asp. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Okres Jarmarku św. Dominika to doskonały okres dla kieszonkowców. Kradzieże to najczęstszy problem, z którym w ubiegłych latach turyści zwracali się do służb porządkowych. - W każdym z przypadków sprawcy wykorzystywali tłok i nieuwagę pokrzywdzonych. Łupem złodziei padały portfele z dokumentami, kartami kredytowymi i pieniędzmi oraz telefony komórkowe - mówi rzeczniczka gdańskiej policji.

Jednak turyści odwiedzający gdańską imprezę zgłaszają się do funkcjonariuszy również z innymi, nie zawsze poważnymi problemami. - Osoby odwiedzające Jarmark zwracają się do strażników z wszelkimi sprawami od tak poważnych jak kradzieże, zaginione dzieci, poprzez pomoc w znalezieniu miejsca do parkowania aż do takich jak "gdzie tu można coś zjeść" lub "gdzie jest pchli targ". Pytają się dosłownie o wszystko - wspomina poprzednie edycje Jarmarku mł. insp. Tomasz Siekanowicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Pomoc dla obcokrajowców

Wzorem lat ubiegłych, w Komisariacie II Policji w Gdańsku Śródmieściu, dyżur będą pełnić również tłumacze języków obcych, których zadaniem będzie maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na zgłoszenie pokrzywdzonych turystów zagranicznych. - Ponadto rozpowszechniane będą numery telefonów dla turystów (800 200 300 oraz 608 599 999) uruchamiane cyklicznie od 1 czerwca do 30 września w Komendzie Głównej Policji - wymienia mł.asp. Aleksandra Siewert.

Jarmark św. Dominika potrwa trzy tygodnie.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto