Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jej śmierć nie była daremna. O fundacji Przeciwko Leukemii

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/Agata_Mróz_by_Paweł_Strykowski.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/Agata_Mróz_by_Paweł_Strykowski.jpg Paweł Strykowski
Białaczka jest chorobą krwi. W Polsce na 100 tys. osób 6-9 zapada na choroby układu krwiotwórczego. Większość z nich potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego.

Jedną z fundacji zajmujących się pomocą chorym na białaczkę oraz ich rodzinom, a jednocześnie zachęcającą ludzi do pozostawiania swoich danych osobowych w bankach szpiku kostnego oraz prowadzącą działalność edukacyjną jest Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz- Olszewskiej.

Organizacja powstała w maju 2000 roku. Założycielami jej były osoby, które od wielu lat, zarówno zawodowo jak i z potrzeby serca, zajmują się pacjentami cierpiącymi na schorzenia układu krwiotwórczego.

W swoich statutowych działaniach fundacja przewiduje jeszcze: pomoc w wyborze kliniki, która przeprowadzi transplantację, pomoc w doborze odpowiedniego dawcy szpiku i monitorowanie wszelkich działań kliniki transplantacyjnej przed przeszczepem, tworzenie banku potencjalnych dawców szpiku, szkolenia, kursy i wykłady na temat specyfiki leczenia metodą przeszczepu szpiku i ich konsekwencji.

Agata Mróz- Olszewska

Obdarzona nieprzeciętnym wzrostem (191 cm) Agata Mróz od najmłodszych lat przygotowywana była do uprawiania koszykówki bądź siatkówki. W SMS-ie Sosnowiec osiągnęła swój pierwszy wielki sukces. Wraz z innymi siatkarkami SMS-u z rocznika '83 - Kasią Skowrońską, Magdą Godos i Elą Nykiel rok 1999 zdobyła mistrzostwo Europy kadetek. Na drodze do sukcesu stanęła jednak straszna diagnoz lekarzy- MDS- czyli mielodysplazja szpiku. Wówczas dziewczyna zrezygnowała z siatkówki, lecz z czasem wyniki badań zaczęły się poprawiać i Agata mogła powrócić do gry.

Przeniosła się do klubu w Ostrowcu Świętokrzyskim który występował w II lidze. Kolejnym klubem, w którym występowała był klub z Bielska. Potem była już tylko Liga Mistrzyń, w której okrzyknięto ją najlepszą blokującą. Agata trafiła do reprezentacji Polski. Kolejny sezon 2006/2007 Agata spędziła w Murcii. Po raz drugi w karierze została wyróżniona nagrodą dla najlepiej blokującej zawodniczki Ligii.
Choroba powróciła i wyniki badań były coraz gorsze, siatkarka podjęła decyzję o przerwaniu kariery.

W niedzielę 10 czerwcu 2007 Agata Mróz została żoną Jacka Olszewskiego - obecnego prezesa fundacji Przeciwko Leukemii. Natomiast 4 kwietnia 2008 roku walcząca z ciężką chorobą kobieta urodziła córeczkę, co przy jej stanie oznaczało przyspieszenie procesu chorobowego. W maju Agata przeszła przeszczep szpiku kostnego. Zmarła 14 dni po przeszczepie.

Choć odeszła, swoim życiem pokazała, że można być szczęśliwym; nie poddawać się. Pokazała innym chorym jak walczyć, a także, że są na świecie rzeczy ważniejsze niż własne życie. Mąż Agady kontynuuje jej dzieło, prowadząc fundację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto