Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowców grzechy główne: Bezpieczna podróż z klimatyzacją

Redakcja
Marek Bachorski-Rudnicki
Nowoczesne auta wyposażone w klimatyzację to komfort jazdy i mniejsze ryzyko utraty skupienia spowodowane upałem. Większość kierowców jednak traktuje ją po macoszemu. A Ty co wiesz o swojej klimie?

Żeby klimatyzacja pozostała bezawaryjna i bezpieczna oraz, aby nie zaszkodziła kierowcy i pasażerom, powinno się przestrzegać kilku zasad. Zaniedbana klimatyzacja bowiem to nie tylko siedlisko groźnych drobnoustrojów.

Czy wiesz, że kiedy uruchamiasz klimatyzację powinieneś włączyć w aucie obieg zamknięty. Wystarczy uruchomić go tylko na kilka minut, aby nie dopuścić do zbytniego wysuszenia powietrza w pojeździe.

Czy wiesz, że kiedy już dobiega końca Twoja podroż powinieneś wyłączyć klimatyzację oraz uchylić szyby na kilka minut. Ma to na celu zminimalizowanie szoku termicznego. Absolutnie nie kieruj strumienia zimnego powietrza na głowę lub szyję. Chyba, że chcesz zostać sponsorem swojego aptekarza. Kabina samochodu będzie bowiem równie skutecznie schłodzona przez klimatyzację, gdy skierujesz wyloty powietrza na szybę albo na nogi.

Czy wiesz, że gdy auto zaparkowane jest nasłonecznionym miejscu, w jego wnętrzu można urządzić saunę. Duszno tu i gorąco jak w piekle. Dobrze znasz to uczucie. I większość kierowców pierwsze co robi to włącza klimatyzację zaraz po wejściu do auta. Ryzykujesz w tym momencie nie tylko przeziębieniem. Możesz otrzymać w gratisie tzw. szok termiczny. Najpierw uchyl więc szyby i rozpocznij jazdę. Gorące powietrze wydostanie się z auta i wtedy już możesz uruchomić zimny nawiew i zamknąć okna.

Czy wiesz, że najniższa dopuszczalna temperatura, w której można podróżować zdrowo i komfortowo wynosi 20 st. C. Zapewne zadasz pytanie o maksymalną bezpieczną różnicę temperatur pomiędzy ponad trzydziestostopniowym upałem, a chłodniejszym wnętrzem pojazdu. Taka bezpieczna granica wynosi ok. 7 st. C.

Czy wiesz, że klimatyzacja, gdy nie jest dłużej używana, to powinieneś ją
profilaktycznie włączyć raz na jakiś. Dotyczy to zarówno lata jak i zimy. W długo nieużywanej klimatyzacji może dojść do rozdzielenia czynnika chłodzącego oraz oleju. Tyle w teorii. W praktyce będzie oznaczało to zatarcie sprężarki przy następnej próbie jej uruchomienia.

Czy wiesz, że w zimie również możesz korzystać z klimatyzacji. Dziwne zjawisko parowania szyb daje się zneutralizować poprzez włączenie klimatyzacji i ustawienie nawiewu na ciepły. Suche powietrze szybko poradzi sobie z zaparowanymi szybami, zwłaszcza przednią i będziesz mógł szybciej i bezpieczniej ruszyć do celu.

Czy wiesz, że klimatyzację powinno się poddawać przeglądowi dwa razy w roku. Pewnie wiesz ale czy tego przestrzegasz? Zapewne nie. Ważne jest to dlatego, że w trakcie przeglądu sprawdzisz wydajność swojej klimy, jej szczelność i w porę uda się wykryć ewentualne wycieki oraz naprawić nieszczelności, gdyby takie wystąpiły. Nawet ze szczelnego układu w ciągu roku ubywa 10-15 proc. czynnika i jest to całkowicie prawidłowe zjawisko. Tak ma być. Warto sprawdzić olej smarujący sprężarkę i ewentualnie uzupełnić czynnik chłodzący.

Zaniedbanie okresowych kontroli grozi nie tylko uszkodzeniem klimatyzacji, ale także infekcjami i alergiami, ponieważ w zanieczyszczonym układzie rozwijają się grzyby i bakterie. Warto więc nie popełniać grzechu zaniedbania i użytkować zawsze sprawną klimatyzację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto