MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół konkursu o tytuł Miss Francji. Zasady dyskryminują kobiety

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Kseniia Lopyreva/ Pexels.com
Francuska minister krytykuje zasady eliminacji do konkursu o tyłu Miss Francji. Kandydatki do tytułu piękności roku nie mogą ukończyć 25. roku życia, muszą być odpowiednio wysokie i nie wolno im uczestniczyć w rozbieranych sesjach fotograficznych. Z konkursu są także wykluczone osoby transgender.

Kim jest Diane Leyre, Miss Francji?

24-letnia Diane Leyre, Miss Francji 2022, wyróżnia się na tle swoich poprzedniczek. W przeciwieństwie do innych kobiet, które startują w konkursach piękności, nazwała siebie feministką. Leyre poruszyła wątek feminizmu po tym, jak zasady eliminacji do konkursu spotkały się z falą krytyki.

Tegoroczny konkurs odbył się w mieście Caen, stolicy historycznej Normandii. Transmisję z wydarzenia w telewizji oglądało 7 mln widzów. O tytuł Miss Francji walczyło 29 kobiet. Każda reprezentowała inny region kraju i wykonała własną choreografię.

Leyre zdobyła koronę Miss Francji w pierwszej połowie grudnia grudnia. Wcześniej obroniła dyplom na Uniwersytecie Madryckim, została okrzyknięta Miss Paryża 2021 i Miss Île-de-France 2021. Jest także agentką nieruchomości w firmie Jadley. Ciemnowłosa Leyre ma 177 cm wzrostu i deklaruje, że jest feministką.

„Jako kobieta chcę pokazać, że możesz być Miss Francji i feministką (...) Dla mnie feminizm to decyzja o robieniu tego, czego się chce” – powiedziała tegoroczna zwyciężczyni konkursu.

Miss Francji uderza w kobiety?

Jednak nie każda kobieta może wziąć udział w tego typu pojedynku. Aby dostać się do konkursu, trzeba mieć minimum 170 cm wzrostu i nie wolno ukończyć 25 lat. O tytuł Miss Francji nie mogą także ubiegać się osoby transpłciowe. Obowiązujące zasady zostały skrytykowane przez Élisabeth Moreno – francuską polityk, a od 2020 r. minister ds. równości płci, różnorodności i równych szans. Moreno zauważyła, że reguły narzucone kandydatkom do tytułu Miss Francji mogą być przestarzałe.

Kiedy Diane Leyre została poproszona przez AFP (Agence France-Presse, czyli przez francuską agencją prasową) o skomentowanie wypowiedzi Élisabeth Moreno, jej słowa nie świadczyły o feministycznych poglądach. Wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że laureatka konkursu jest pogodzona z obowiązującymi na nim zasadami.

- Miss Francji wciąż jest wydarzeniem roku (...) To wydarzenie jest i pozostanie Miss Francji. Zawsze tak było. Kochamy je od lat. Po co więc to zmieniać? – pytała Diane Leyre.

Francuskie członkinie rządu krytykują konkurs za przestarzałe zasady

Do debaty na temat kryteriów branych pod uwagę podczas kwalifikacji do konkursu włączyła się Roselyne Bachelot, francuska minister kultury. Chociaż pochlebnie wypowiadała się o wydarzeniu, przyznała, że zasady obowiązujące na Miss Francji powinny zostać zmienione. Jak dodała, „lubi konkurs Miss Francji”. Nazwała go „zabawnym i uroczym”. Podkreśliła w rozmowie z BFMTV, że biorące udział w konkursie, „młode kobiety są dalekie od bycia żonami-trofeami swoich mężów”.

Moreno przypomniała jednak o dyskryminującej zasadzie, zgodnie z którą wdowa lub matka nie może zostać Miss Francji. Kandydatki do korony dla najpiękniejszej kobiety roku muszą także zachowywać się w sposób, który „nie jest sprzeczny z moralnością i duchem konkursu opartego na wartościach elegancji”. W praktyce mogą nie przejść eliminacji do konkursu, jeżeli występują na fotografiach topless. Minister kultury podała przykład, Anaëlle Guimbi, Miss Gwadelupy, która została zdyskwalifikowana w 2020 r. za pozowanie nago do zdjęć, zrobionych w ramach kampanii mającej na celu walkę z rakiem piersi.

- Dlaczego Miss Francji nie miałaby umieć ironizować, być matką lub pozować topless, aby walczyć z rakiem? - pytała minister ds. równości płci.

Zasady eliminacji do konkursu mogą zostać zmienione

Élisabeth Moreno spotkała się później z Alexią Laroche-Joubert, prezeską firmy Miss France (subsydium firmy produkcyjnej Endemol). Jak potwierdziła, „jest prawie pewna”, że zasady obowiązujące na Miss France „zostaną zmienione”. Dodała też, że według niej konkurs zasługuje na wsparcie, ponieważ „dla wielu kobiet był sposobem na emancypację”. Podczas spotkania została również poruszona kwestia udziału w wydarzeniu kobiet transgender. W opinii Moreno transpłciowe osoby mogłyby zostać dopuszczone do Miss Francji.

Warto dodać, że sąd w Bobigny ma rozpatrzyć sprawę wniesioną 21 czerwca przeciw Miss France przez organizację pozarządową, „Osez le féminisme”. Organizator konkursu, który zapowiedział, że w 2022 r. nie będzie wynagradzał zawodniczek za udział w próbach, usłyszał m.in. zarzut łamania prawa pracy.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrowersje wokół konkursu o tytuł Miss Francji. Zasady dyskryminują kobiety - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto