Koronawirus. Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Lekarze przestrzegają przed nietypowymi objawami. Jak je rozpoznać?

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Jak rozpoznać objawy?
Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Jak rozpoznać objawy? Marzena Bugala Polska Press
Wariant Delta koronawirusa jest nie tylko bardziej zakaźny, ale może także skutecznie zmylić zakażonego. Wywołuje inne objawy. Prof. Andrzej Fal, internista i alergolog, radzi, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy podejrzeniu zakażenia wariantem indyjskim.

Nowy wariant koronawirusa przybył z Indii, i podobnie jak każdy kolejny jest bardziej zakaźny od poprzedniego. Naukowcy spodziewają się, że wywoła kolejną falę pandemii na świecie, i to wcześniej niż zakładano. Jego współczynnik reproduktywności wynosi od 5 do 8, podczas gdy wariant pierwotny miał około 1,5.

- Kolejne warianty są zawsze bardziej zakaźne, niż te, które wypierają, bo inaczej by ich nie wyparły. To konkurencja ewolucyjna - mówił w programie WP "Newsroom", prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Wariant Delta atakuje układ pokarmowy. Jakie daje objawy?

Zwrócił również uwagę na nowe objawy, jakie może wywoływać zakażenie indyjską mutacją. Poprzednie warianty kojarzone były z infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych. Zakażenie Deltą może skutkować zaburzeniami układy pokarmowego. - Najczęściej mówi się o nudnościach, biegunkach, bólach brzucha - wymienia prof. Fal.

Nie przeocz

Jak wyjaśnia ekspert, tak jak wcześniej symptomem kojarzonym z koronawirusem były utrata smaku i węchu, tak teraz ból brzucha, biegunka czy nudności powinny być sygnałem nie tego, że źle umyliśmy truskawki, ale że istnieje ryzyko, iż mogliśmy mieć kontakt z wirusem.

- W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach z układu pokarmowego. Widzimy, że ta ewolucja wirusa nie polega tylko na jego większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale również na powinowactwie do innych narządów naszego ciała - zauważa lekarz.

Wariant Delta może uszkodzić słuchu, doprowadzić do gangreny

Poza wspomnianymi wcześniej dolegliwościami układu pokarmowego - nadal najczęściej występującymi objawami zakażenia pozostają:

  • gorączka,
  • uporczywy kaszel,
  • ból głowy,
  • ból gardła i katar.

Chorobie mogą towarzyszyć wysypka, suchość w ustach i zaczerwienione oczy. Wśród nowych objawów mogą wystąpić także:

  • zapalenie migdałków,
  • zakrzepy krwi, prowadzące nawet do obumierania tkanek i gangreny,
  • zaburzeniach słuchu, w skrajnych przypadkach jego utrata lub zapalenie ucha środkowego.

Musisz to wiedzieć

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie