Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół parafialny w Zielonkach koło Krakowa

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Fragment zewnętrzny kościoła w Zielonkach. Fot. Henryk Czechowski
Fragment zewnętrzny kościoła w Zielonkach. Fot. Henryk Czechowski Fot.Henryk Czechowski
Gmina Zielonki leży w powiecie krakowskim i graniczy z Wielkim Krakowem. W niedzielę, 22 lipca był to pierwszy przystanek studyjny uczestników spotkania ze sztuką pod nazwą „Szlak Renesansu w Małopolsce 2012” zorganizowanego przez Willę Deciusa.

Do Zielonek można dojechać komunikacją miejską, autobusami MPK linii nr 207, 227, 237, 267, 297. Z Krakowa jeżdżą też liczne busy. W ostatnim okresie zmodernizowano drogi i jest bardzo dobry dojazd oraz piękne okolice, można dojechać rowerem lub własnym autem; bezpośrednio z Krakowa.

Gmina Zielonki znajduje w dorzeczu Prądnika i Białuchy. Szczególne znaczenie ma położenie na terenie obszaru chronionego Ojcowskiego Parku Narodowego pomiędzy malowniczymi pagórkami a Krakowem.

Sąsiaduje bezpośrednio od południa z Krakowem. Z Zielonek do centrum Krakowa jest zaledwie 6 km w linii prostej. Gmina zajmuje powierzchnię 48,4 km2, a liczba jej mieszkańcó w 2010 roku przekroczyła 16,2 tys. Na terenie miasteczka i gminy jest dużo zabytków z różnego okresu historycznego.

Jednym z zabytków jest gotycko-renesansowy kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach.

Kościół został wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. o charakterze gotyckim z elementami renesansowymi. Dzieło powstało przez muratora krakowskiego Jakuba Żura i kamieniarza Kaspra Simona.

Zwiedzając zasługuje na obejrzenie: renesansowe tabernakulum ścienne, oryginalna kadzielnica o ażurowej, wielobocznej pokrywie, o kształcie gotycyzującym.

Dwa posągi ołtarza, wykonane przez słynnego rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza, nawiązującego w swych dziełach do sztuki Baltazara Fontany oraz obraz na ołtarzu głównym, przedstawiający scenę narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Od wielu lat Villa Deciusa w Krakowie organizuje co rocznie w miarę posiadanych środków finansowych wyjazdy studyjne zgodnie z autorskim programem Szlak Renesansu w Małopolsce.

Kierownikiem projektu jest pani Katarzyna Trojanowska pod patronatem naukowym dr hab. Pawła Pencakowskiego pracownika naukowego ASP Kraków.
Polecam kontakt: www.szlakrenesansu.pl; [email protected] . Udział w spotkaniach studyjnych jest bezpłatny.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto