Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kusi niższa cena, a okazuje się, miód jest tańszy tylko pozornie. Pszczelarz ujawnia triki sklepów

Redakcja
Dobry krajowy miód ma swoją cenę. Zaskakująco niska stawka powinna budzić czujność.
Dobry krajowy miód ma swoją cenę. Zaskakująco niska stawka powinna budzić czujność. unsplash.com/Jonathan Pielmayer
Wyjątkowo tani miód powinien pobudzić naszą czujność, wskazuje pszczelarz, który ostrzega nie tylko przed miodami z marketu. - Ogólnie małym i średniej wielkości pasiekom w obecnej sytuacji gospodarczej, pogodowej i rynkowej jest dość ciężko się utrzymać, ponieważ szczególnie w sieciach handlowych ceny są dumpingowe - pisze Czytelnik, który sam zajmuje się pszczelarstwem.

Spis treści

Nie daj się oszukać na miodzie. Na co zwrócić uwagę?

O tym, że zdarzają się nieprawidłowości, dowiadujemy się najczęściej z wyników kontroli, które prowadzi Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Największy problem pojawia się z oznakowaniem miodu i jego odmianą.

Na czym polega ta nieprawidłowość? IJHARS wyjaśniała w podsumowaniu kontroli przeprowadzonych w 2022 roku, że na etykiecie producent deklaruje np. miód lipowy, rzepakowy albo gryczany. Tymczasem w badaniu nie potwierdzono pochodzenia botanicznego miodów deklarowanych jako odmianowe (brak przewagi pyłku przewodniego wskazującego na daną odmianę), a także ich polskiego pochodzenia (obecność ziaren pyłku roślin obcych dla naszej strefy klimatycznej).

Pszczelarz, który skontaktował się z naszą redakcją, uczula klientów również na inne kwestie, m.in. objętości słoika i niską cenę.

Słoik miodu słoikowi nierówny. Sprawdź objętość

- Typowy słoik miodu to 900 ml. Zdarza się, że sieci handlowe (niektórzy pszczelarze też niestety) sprzedają miód w słoikach 720-780 ml, który z pozoru wygląda jak typowy pszczelarski słoik miodu - zwraca uwagę pszczelarz, który napisał do redakcji Strefy Agro.

- Ogólnie są to praktyki psujące rynek pszczelarski - uważa Czytelnik. Dodaje także, że typowy słoik miodu 900 ml waży od 1300 g do maksymalnie 1500 g. Takich informacji możemy szukać na etykiecie.

Zatem kupując miód i porównując ceny produktów, zwracajmy uwagę również na objętość słoika.

Podejrzanie tani miód. Ile kosztuje ten z polskiej pasieki?

Druga z uwag pszczelarza dotyczy cen. - Cena miodu 35 zł za 900 ml jest ceną albo hurtową, albo ceną mieszanki miodów z UE oraz spoza UE. Tak tanio albo taniej można kupić miód np. z Ukrainy hurtem w beczkach i rozlać w słoiki - tłumaczy.

- Świeży miód prosto z pasieki kosztuje za słoik 900 ml od minimum 45-50 zł w górę, od pszczelarzy prowadzących względnie ekologiczną hodowlę i zbiór - podaje producent miodu. Dodaje: - Świeży miód prosto z pasieki od pszczelarza jest zdecydowanie zdrowszym leczniczym produktem.

Zmiana w znakowaniu miodu w 2024 roku

Warto wspomnieć, że przed nami zmiana przepisów w zakresie znakowania miodu. Dotyczy sposobu wskazywania w oznakowaniu miodów pochodzących z więcej niż jednego kraju informacji o krajach pochodzenia (w których miód został zebrany). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 18 kwietnia 2024 r.

17 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Do tej pory producenci mogli umieszczać ogólne informacje:

  • „mieszanka miodów pochodzących z UE” albo
  • „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, albo
  • „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”.

Nowe brzmienie przepisu wymaga wskazania: „nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany”.

Nowe przepisy mają poprawić identyfikację miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. O zmianę wnioskowali sami pszczelarze. W rozporządzeniu przewidziano okres przejściowy. W obrocie mogą pozostać miody oznakowane w oparciu o dotychczasowe przepisy, do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kusi niższa cena, a okazuje się, miód jest tańszy tylko pozornie. Pszczelarz ujawnia triki sklepów - Strefa Agro

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto