Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta narciarskie - Brenna

Jacek Andrzej Kwiatkowski
Jacek Andrzej Kwiatkowski
Zima w Brennej
Zima w Brennej Materiał prasowy UG Brenna
W końcu spadł długo oczekiwany śnieg. Dla dzieci i młodzieży w czterech województwach zaczęły się ferie. A jak zima - to najchętniej w górach. Co proponują zimą polskie miejscowości narciarskie? Odpowiada wójt gminy Brenna - Iwona Szarek.

Jacek Andrzej Kwiatkowski: Co jest największym atutem Brennej i okolic w sezonie zimowym?
Wójt gminy Brena - Iwona Szarek: Brenna leży w Beskidach, więc naszym największym zimowym atutem są przede wszystkim góry, a właściwie położone na nich Ośrodki Narciarskie. W naszej miejscowości znajdują się trzy takie kompleksy z łącznie szesnastoma oświetlonymi, sztucznie naśnieżanymi i ratrakowanymi trasami narciarskimi. Dodatkowo w Parku Turystyki w Brennej Centrum funkcjonuje lodowisko o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Otwarte do późnych godzin wieczornych, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i mieszkańców. Niezapomnianych wrażeń zimą dostarczą również wieczorne kuligi z pochodniami zakończone biesiadą w licznych karczmach góralskich.

Gmina Brenna należy do Forum Miast Narciarskich. Co zatem może zaproponować narciarzom?
Dysponujemy kilkoma dobrze przygotowanymi wyciągami:

Brenna Węgierski
Borynia - wyciąg orczykowy dwuosobowy firmy Doppelmeyer o długości 580 m z różnicą wzniesień równą 156. metrom. Jego zdolność przewozowa to 800 osób/godz. Jest to trasa średnio trudna o długości 700 m.

Brenna Lachy
Kisiałka - wyciąg orczykowy talerzykowy o długości 460 m, różnica wzniesień 138 m, trasa trudna o długości 600 m.
Gronik - wyciąg orczykowy talerzykowy o długości 485 m, różnica wzniesień 85 m, zdolność przewozowa 480 osób/godz. trasa łatwa.
Węgierski - wyciąg orczykowy dwuosobowy firmy Doppelmeyer, różnica wzniesień 112 m, zdolność przewozowa 800 osób/godz. atrakcyjna trasa przeznaczona dla średnio i dobrze jeżdżących narciarzy.

Brenna Leśnica
Świniorka - wyciąg orczykowy - talerzyk o długości 470 m, zdolność przewozowa 530 osób/godz. Różnica wzniesień 114 m. Szeroka polana długości 600 m, na której wytyczono dwie trasy narciarskie: łatwą i średnio trudną.
Malinka - wyciąg orczykowy - talerzyk o długości 460 m, różnica wzniesień 95 m, trasa łatwa o długości ok. 500 m. Bardzo szeroka polana, przecięta wyciągiem, można jeździć po obu stronach.

Brenna Hołcyna
Jawornik - orczyk o długości 162 m , różnica wzniesień 36 m , stok dobry dla dzieci oraz narciarzy stawiających pierwsze kroki, parking pod wyciągiem.
Groniczek - wyciąg talerzykowy o długości 130 m, różnica wzniesień 25 m. Centrum nauki jazdy na nartach, rynna i skocznia dla snowbordzistów, tor saneczkowy dla dzieci.

Brenna Centrum
Stary Groń - orczyk dwuosobowy, zdolność przewozowa 700 osób/godz., różnica wzniesień 138 m, trasa o długości 630 m przeznaczona dla narciarzy średnio jeżdżących i zaawansowanych oraz lubiących mocniejsze wrażenia.

Nie posiadamy niestety wyznaczonych tras do narciarstwa biegowego, nie znaczy to jednak, że na nartach biegowych nie ma gdzie się poruszać. Zimą obserwujemy licznych narciarzy, którzy biegają po wałach nad rzeką Brennicą. Powoli rozwija się również w naszej miejscowości narciarstwo wysokogórskie – skitourowe. Poza tym, gdy na szlakach turystycznych zalega gruba warstwa śniegu, trasy można przemierzać na rakietach śnieżnych.

Jakie najlepsze imprezy w sezonie zimowym 2012 może Pani zarekomendować?
Z imprez sportowych najbardziej polecam:
Puchar Beskidzkich Groni - cykl zawodów w narciarstwie alpejskim dla dzieci i dorosłych. Jest to impreza, która na dobre zadomowiła się w Brennej. Obowiązują na niej zasady pucharu świata, czyli zawodnicy zbierają punkty w czasie poszczególnych zawodów, które są sumowane w ogólnej klasyfikacji.

Kalendarz zawodów w roku 2012

22 stycznia - Puchar Doliny Leśnicy
29 stycznia - Puchar Ośrodka Narciarskiego Brenna Węgierski
26 lutego - Puchar Ośrodka Narciarskiego Brenna-Centrum
04 marca - Finał połączony z Pucharem Wójta Gminy Brenna

Zawody Pucharu Świata w Skibobach - 22-24 lutego - Ośrodek Narciarski Stary Groń, Brenna Centrum, na które zjedzie światowa czołówka uprawiająca tą dyscyplinę sportu.

Zima w Beskidzkiej 5 z Radiem Zet - 11 lutego - impreza dla całych rodzin w ośrodku Narciarskim WęgierSki w Brennej Bukowej, zaplanowana przy współpracy z Radiem Zet.

A jakie osoby, miejsca lub instytucje koniecznie trzeba odwiedzić tutaj podczas zimowych ferii, aby w ciekawy sposób poznać regionalny folklor i kulturę?
Odwiedzając naszą gminę, należy koniecznie odwiedzić:

Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków w Górkach Wielkich, przy ul. Stary Dwór 4
Na multimedialnych urządzeniach można tam obejrzeć zdjęcia lub posłuchać wypowiedzi Zofii Kossak znanej polskiej pisarki, a także zobaczyć fototapety i eksponaty, nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak i jej rodziny. Od roku 2008 organizowane są tam cykle imprez kulturalnych pod wspólną nazwą „Artystyczne Lato u Kossaków”. Dwór Kossaków prowadzi także warsztaty literackie, dziennikarskie, plastyczne, teatralne dla dzieci i młodzieży. Obok gmachu znajduje się muzeum biograficzne Zofii Kossak.

Chlebową Chatę w Górkach Małych, przy ul. Breńskiej 113
Położona w malowniczej beskidzkiej dolinie rzeki Brennicy zaprasza na spotkanie z okruchem tradycji: wypieku chleba, wyrobu masła i sera, pozyskiwania miodu.

Gospodarstwo Agroturystyczne U Gazdy w Brennej, przy ul. Malinka 5
Jest to jedno z najwyżej położonych gospodarstw w Brennej, gdzie w ciszy i spokoju można pojeździć konno, zjeść oryginalne, regionalne potrawy i dobrze wypocząć.

Jakie danie jest regionalnym, kulinarnym hitem zimy, który koniecznie trzeba spróbować będąc w Państwa regionie?
Zimą, ale nie tylko szczególnie polecam „Placki z wyrzoskami”. A oto przepis na potrawę:
Skład: ziemniaki, jajko, sól, cebula, mąka, pieprz, olej do smażenia, czosnek, tłuste mięso, kminek, majeranek.
Przygotowanie: Najpierw obiera się ziemniaki, później się je trze razem z cebulką. Na kilka minut przed smażeniem wbijamy do ziemniaków rozkłócone widelcem jajo, wsypujemy łyżkę mąki, mieszając wszystko bardzo starannie i oceniamy, czy ciasto ma dobrą gęstość, tzn. czy tworzy jednolitą, wilgotną, ale nie wodnistą masę. Jeśli jest za rzadkie, dosypać trzeba jeszcze trochę mąki i znów starannie mieszając. To bardzo ważne, by nie wsypywać od razu całej przygotowanej mąki, bo jej nadmiar spowoduje, że placki wyjdą kluchowate i twarde. Przyprawiamy jeszcze ciasto (z umiarem!) do smaku solą i pieprzem i dodajemy przyprawy. Jeśli nie od razu smażymy placki, musimy je przykryć bo łatwo czernieją. Tradycyjne placki ziemniaczane przygotowuje się z surowych tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli, jaj, mąki i przypraw. Najsmaczniejsze są placki prosto z blachy. Jeśli trochę poleżą, tracą chrupkość. Alternatywą dla wyrzosków jest śmietana jako dodatek. Wówczas dodajemy do ciasta mniej słonych przypraw, czosnku i cebuli, za to gotowe i polane śmietaną plecki posypujemy odrobinę cukrem.

Gdzie można szukać informacji o najciekawszych atrakcjach i wydarzeniach w gminie?
Zapraszam na stronę internetową gminy Brenna -

www.brenna.org.pl

Tam znajdują się wszystkie informacje o naszej gminie, bazie noclegowej, atrakcjach turystycznych. Jest tam również kalendarz organizowanych imprez.

W centrum Brennej działa Informacja Turystyczna czynna codziennie w godz. 8.00-16.00, a w soboty i niedziele od 9.00-13.00. Z informacji skorzystać można z ogólnodostępnego komputera z możliwością przeglądania do internetu.
Dodatkowo na terenie całej gminy funkcjonują infokioski, czyli samoobsługowe urządzenia elektroniczne świadczące usługi informacyjne. W centrum Brennej i Górek uruchomiliśmy HotSpoty, czyli otarte publiczne punkty dostępu do internetu.

Więcej informacji:ImprezyMiejscaTrendy.eu

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto