Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minęło pierwsze sto dni instytucji Toruń 2016

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Spotkanie podsumowujące w siedzibie biura Toruń 2016.
Spotkanie podsumowujące w siedzibie biura Toruń 2016. Łukasz Kołtacki
Minęło pierwsze sto dni działalności biura Toruń 2016 - Europejska Stolica Kultury. W Krzywej Wieży, siedzibie instytucji podsumowano dotychczasową pracę, wiele mówiono także o planach na przyszłość.

- Kiedy sto dni temu weszłam po raz pierwszy do biura w Krzywej Wieży i przez pierwsze dni sama obsługiwałam domofon żeby otwierać drzwi, bo nie było ani jednego pracownika, zdałam sobie sprawę, że czeka mnie ogrom pracy organizacyjnej - mówi Olga Marcinkiewicz, dyrektor biura Toruń 2016.

Toruń to pierwsze polskie miasto, które chęć udziału w konkursie wyraziło już w 2006 roku. Do końca 2008 roku opracowana została strategia dotycząca rywalizacji o tytuł ESK, przeprowadzono konsultacje społeczne, odbył się też konkurs na logo. Miasto powołało do życia niezależną instytucję kultury Toruń 2016, która dziś zajmuje się promocją i koordynacją wszelkich działań. 24 listopada 2008 w drodze konkursu stanowisko dyrektora Toruń 2016 objęła Olga Marcinkiewicz. Na początku zainicjowano informacyjny projekt "Best Practice" prezentujący rozwiązania i pomysły realizowane przez inne miasta w poprzednich edycjach rywalizacji o tytuł ESK. W ramach tego projektu odbył się szereg konferencji, m.in. „Rewitalizacja jako czynnik rozwoju Torunia” czy „PR Regionów”.

Pierwsze sto dni biura upłynęły głównie na intensywnych pracach nad strategią promocyjną, a konkretniej systematycznym zwiększaniem zasięgu promocji miasta oraz tutejszych inicjatyw kulturalnych. Wiele imprez odbiło się dużym echem w mediach. W toruńskim CSW, pierwszym powojennym muzeum sztuki współczesnej gościła wystawa najlepszych fotografii prasowych, "World Press Photo". Także tutaj odbywa się cyklicznie teatralny festiwal KLAMRA, miał też miejsce finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Tu jest dużo wydarzeń, ale kuleje promocja - twierdzi dyrektor Toruń 2016.

Jako, że istotnym zadaniem jest dotarcie do wszystkich odbiorców kultury ze szczególnym nakierowaniem na osoby najmłodsze, Toruń 2016 przy współpracy z Bajem Pomorskim od początku stara się organizować imprezy dla dzieci. Jednym z pierwszych efektów tej kooperacji było wydanie komiksu autorstwa Bohdana Butenki pt. "Gapiszon i tajemnica pierniczków". Rysownik został ponadto, obok Kazika Staszewskiego i zespołu Sofa, "ambasadorem" toruńskiej kandydatury. Kandydaturę miasta poparł też sam Krzysztof Penderecki.

Początek roku 2009 wiąże się z zainicjowaniem przez Toruń 2016 programu promocji miasta poza granicami, a także rozpoczęciem współpracy międzynarodowej. W dniach 10-14 marca ekipa biura wzięła udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie, gdzie pokazano prototyp planetoidy "12999 Toruń". Wersję plenerową odsłonięto 19 lutego, co było wydarzeniem inaugurującym ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Roku Astronomii. Cały czas kwitnie współpraca z Pampeluną - miastem w Hiszpanii, z którym Toruń wspólnie stara się o tytuł ESK w 2016 roku. Przykładem mogą być obchody święta Trzech Króli po Hiszpańsku. Na drogi wyjechały już tiry z napisem "Toruń-Pampeluna 2016", na toruński rynek planuje się wprowadzić nawarskie wina z takim samym napisem na etykiecie. Zdaniem mieszkańców Pampeluny to właśnie Toruń jest napędową siłą polsko-hiszpańskich starań. - W Toruniu nie ma marazmu, to miasto przypomina raczej wulkan, który co chwile wybucha i dobrze będzie, jeśli ten potencjał zostanie wykorzystany - uważa dyrektor Toruń 2016.

Toruń bierze również udział w sieci miast bliźniaczych, jest także współorganizatorem planowanej na październik br. międzynarodowej konferencji "Innowacja w Kulturze". Istotnym było nawiązanie współpracy z Liverpoolem - miastem, w którym projekt ESK odniósł zdecydowanie największy sukces. Właśnie jemu poświęcona będzie wystawa, której otwarcie planuje się na maj 2009 r. Toruń promował się już m.in. na targach w Moskwie, w mieście partnerskim Swindon w Anglii, na wystawie w Rzymie czy nawet w Izraelu. Plany instytucji Toruń 2016 na kolejne miesiące obejmują ponad 100 wydarzeń zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Jest to także ogromna liczba planów i pomysłów, które w efekcie mają nie tylko przybliżyć kulturę miasta do standardów europejskich, ale też aktywować i mobilizować społeczność miasta do działania. Planowana jest kampania w ogólnopolskich oraz europejskich mediach, która ma być źródłem wiedzy na temat idei konkursu i jego znaczenia dla rozwoju kulturalnego.

Toruń 2016 pracuje także nad stworzeniem tzw. Brygad Kultury - grup młodzieżowych, które na zasadzie wolontariatu angażować się będą w działania promocyjne. Do kolejnych planów zaliczyć należy stworzenie inkubatora kultury, zainicjowanie projektu "Babel Dom Kultur" wraz z przedstawicielstwami w Europie, tj. Instytutem Goethego, British Council czy Instytutem Cervantesa. Istotną rolę odegrają tzw. "Ambasadorowie Kultury". Podejmowane są próby pozyskania poparcia wśród liczących się postaci kultury i sztuki polskiej. Powstać ma również Rada Programowa, w skład której wejść mają wartościowe postaci związane z kulturą, sztuką, nauką, ale też życiem publicznym. Można również spodziewać się zacieśnienia relacji pomiędzy miastem a kluczowymi i sztandarowymi festiwalami odbywającymi się w regionie.

- Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie jest nagrodą za to, jakie miasto jest, tak jak to dzieje się w przypadku wpisania na listę dziedzictwa UNESCO, ale za to, na ile ważna role w jego życiu odgrywa kultura - mówi Olga Marcinkiewicz.
Przemianie ulegnie oficjalna strona internetowa instytucji, która jeszcze w marcu ma stać się w pełni interaktywnym serwisem poświęconym kulturze regionu. Miasto jest w trakcie przejmowania zabytkowego tramwaju, który ma się stać miejscem informacji o ESK. Wszystkie wymienione działania, dotychczasowe jak i planowane mają przyczynić się do sporządzenia i złożenia w III kwartale 2010 r. wniosku o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Od jakości aplikacji zależy, czy kandydatura miasta będzie przyjęta czy też odrzucona.

- Tylko niekonwencjonalnym myśleniem i przełamywaniem stereotypów jesteśmy w stanie wygrać ten konkurs, bo przecież było już wszystko - wielkie koncerty, projekty społeczne, wielka reklama. Był już nawet latający urząd miasta. - mówi dyrektor instytucji.

***
Europejskie Stolice Kultury to obecnie najbardziej rozpoznawalna inicjatywa w ramach Unii Europejskiej, która ma za zadanie promować bogactwo i różnorodność kulturalną krajów Europy. Pomysł na stworzenie ogólnoeuropejskiego konkursu zrodził się w 1985 roku w głowie ówczesnej minister kultury Grecji - Meliny Mercouri. W 2016 roku jedno miasto w Polsce oraz jedno w Hiszpanii wybrane zostanie na Europejską Stolicę Kultury przez trzynastoosobową komisję ekspercką. Do tej pory z Polskich miast miano to uzyskał Kraków (w roku 2000).

Pod uwagę brany będzie nie tylko program imprez kulturalnych, ale przede wszystkim ich oryginalność oraz poziom zaangażowania mieszkańców. Tytuł ESK jest dla miasta nie tylko prestiżem samym w sobie, ale też wielką szansą na dynamiczny rozwój życia kulturalnego, mający w efekcie wpływ na pobudzenie ekonomii, nauki czy zwiększenie atrakcyjności turystycznej nie tylko miasta, ale całego regionu. Ponadto zwycięskie miasto otrzyma 1,5 mln euro nagrody, którą przyznaje Komisja Europejska.

O kandydaturze Torunia do tytułu ESK w 2016 roku na oficjalnej stronie instytucji Toruń 2016
www.torun2016.eu

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto