MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Mój Prąd” 2021 – pieniądze na fotowoltaikę już się kończą. Kiedy wyczerpie się budżet?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Panele fotowoltaiczne kupuje dziś w Polsce rekordowo wiele osób. Tylko w maju 2021 r. przybyło ich blisko 30 tys.
Panele fotowoltaiczne kupuje dziś w Polsce rekordowo wiele osób. Tylko w maju 2021 r. przybyło ich blisko 30 tys. pxhere.com
Wnioski w programie „Mój Prąd” 2021 można w teorii składać do 22 grudnia, jednak zainteresowanie okazało się tak duże, że pieniądze znikają błyskawicznie.

Program „Mój Prąd” 2021 pozwala uzyskać 3000 zł na fotowoltaikę, jednak ci, którzy złożą wnioski w sierpniu lub wrześniu, mogą już nie dostać pieniędzy. Jak bowiem ostrzega serwis wysokienapiecie.pl, budżet programu może się wyczerpać szybciej, niż sądzono.

„Mój Prąd” 2021. Pieniędzy na fotowoltaikę nie wystarczy dla wszystkich

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu zaledwie dwóch tygodni od uruchomienia „Mojego Prądu” 3.0 Polacy złożyli 53,5 tys. wniosków o dofinansowanie. Jeśli przemnożyć tę liczbę przez kwotę dotacji na panele fotowoltaiczne – 3000 zł – okazuje się, że łączna wnioskowana kwota to 160 mln zł, czyli już 30 proc. budżetu tegorocznej edycji programu (534 mln zł).

W teorii do wykorzystania pozostało jeszcze 70 proc. budżetu. Jednak eksperci wysokienapiecie.pl przewidują, że wyczerpie się on błyskawicznie. Jak obliczają, cały budżet tegorocznej edycji wystarczy na dotacje dla 178 tys. wnioskodawców. Tymczasem do końca lipca br. w Polsce zainstalowanych będzie już ok. 180 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych, na które można uzyskać dopłatę z „Mojego Prądu” 3.0.

Do tego należy doliczyć m.in. osoby, które nie dostały pieniędzy w drugiej edycji programu i w tym roku spróbują znowu. Łącznie liczba uprawnionych do otrzymania dotacji może wynieść ok. 220 tys. – a pieniędzy wystarczy tylko dla 178 tys.

Chcesz dotację na fotowoltaikę? Spiesz się

Biorąc pod uwagę te liczby, jest możliwe, że budżet trzeciej edycji „Mojego Prądu” wyczerpie się już w sierpniu lub najpóźniej we wrześniu. Osoby, które liczą na dopłaty, a jeszcze nie złożyły wniosku, muszą się zatem pospieszyć. W październiku czy listopadzie zapewne nie ma już bowiem co liczyć na pieniądze.

Warto zaznaczyć, że wszystkie te wyliczenia są szacunkowe. Spośród 220 tys. osób mających prawo do dotacji część z pewnością nie złoży wniosku. Część wniosków zostanie też rozpatrzona negatywnie, a więc nie uszczuplą one budżetu „Mojego Prądu”. Nie zmienia to jednak faktu, że zainteresowanie programem jest ogromne i nie warto zwlekać z udziałem – pula pieniędzy wyczerpuje się szybko.

„Czyste Powietrze” dla tych, którzy nie zdążą

Ci, którzy nie zdołają skorzystać z dofinansowania z „Mojego Prądu” 2021, powinni pamiętać, że środki na fotowoltaikę można uzyskać także w programie „Czyste Powietrze”. Dopłata jest nawet wyższa – wynosi 5000 zł. Można ją jednak otrzymać wyłącznie pod warunkiem, że jednocześnie wymieniane jest w domu przestarzałe źródło ciepła. W obu programach obowiązują też nieco inne kryteria dla beneficjentów.

Warto też wspomnieć o uruchomionym niedawno Kredycie Czyste Powietrze. To produkt oferowany przez niektóre banki w porozumieniu z NFOŚiGW, pozwalający uzyskać do 100 tys. zł na termomodernizację (w tym panele słoneczne). Co więcej, kredyt łączy się z dotacją z „Czystego Powietrza” (do 37 tys. zł), którą bank traktuje jako część spłaty zobowiązania.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Mój Prąd” 2021 – pieniądze na fotowoltaikę już się kończą. Kiedy wyczerpie się budżet? - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto