MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na te choroby Polacy umierali najczęściej w 2021 roku. To nie COVID-19, a nowotwory i choroby układu krążenia znalazły się na szczycie listy

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
W zeszłym roku liczba zgonów była blisko o 42 tys. wyższa niż w 2020 r.
W zeszłym roku liczba zgonów była blisko o 42 tys. wyższa niż w 2020 r. KatarzynaBialasiewicz/Getty Images
Co roku obserwuje się coraz większą liczbę zgonów wśród ludności Polski, a według najnowszych danych w ciągu ostatnich 10 lat ubyło prawie pół miliona osób! Tylko w ubiegłym roku zmarło ponad 519 tys. Polaków, z czego najczęstszą przyczyną nie był wcale COVID-19, a choroby układu krążenia i nowotwory. W najnowszych analizach GUS zaobserwowano też znacznie wyższy odsetek zgonów wśród mężczyzn niż kobiet. Sprawdź, na jakie choroby Polacy umierali najczęściej w 2021 r.

Spis treści

Ile Polaków zmarło w 2021 r.?

Jest nas coraz mniej. Z danych pochodzących z Narodowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba ludności Polski zmniejszyła się o prawie pół miliona osób. A jak wyglądała śmiertelność w 2021 roku? Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w zeszłym rok zmarło ponad 519 tys. osób.

– Liczba zgonów w 2021 roku przekroczyła o blisko 154 tys. średnią roczną wartość z ostatnich 50 lat (519,5 tys. do 366 tys.), natomiast współczynnik zgonów na 100 tys. ludności osiągnął wartość wyższą o blisko 117 w stosunku do 2020 r. Jego wartość na 100 tys. przekroczyła 1361 – informuje GUS.

Czytaj też: Diagnoza: rak. Gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z tych wydarzeń i możliwości, aby lepiej poradzić sobie z nowotworem

W ubiegłym roku liczba zgonów była blisko o 42 tys. wyższa niż w 2020 r. Największą śmiertelność odnotowano w marcu, kwietniu oraz grudniu. Jak podaje GUS, krytyczne okazały się dni przypadające od 29 marca do 11 kwietnia oraz od 6 do 19 grudnia, w których odnotowano po prawie 14 tysięcy zgonów! Natomiast średnia tygodniowa śmiertelność w 2021 r. była wyższa o tysiąc w porównaniu do roku wcześniejszego, w których zaobserwowano kolejno po 10 tys. i 9 tys. zgonów.

Na jakie choroby Polacy umierali najczęściej w 2021 roku?

Wzrost śmiertelności w zeszłym roku spowodowany był głównie trwającą pandemią COVID-19, której kolejne fale w marcu, kwietniu i grudniu zbierały ogromne żniwo. Według danych GUS w 2021 roku z powodu zarażenia wirusem SARS-CoV-2 zmarło prawie 91 tys. osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 r., gdzie z tego powodu odnotowano 41,5 tys. zgonów.

Na co Polacy umierali najczęściej? Przede wszystkim były to:

  • choroby układu krążenia,
  • nowotwory,
  • COVID-19,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby układu pokarmowego,
  • przyczyny zewnętrzne.

Według szacunków choroby układu krążenia oraz nowotwory stanowiły przyczynę ponad połowy wszystkich zgonów, COVID-19 – 18 proc., a choroby układu oddechowego i pokarmowego kolejno 5 proc. i 4 proc.

Zgony w 2021 z powodu COVID-19

Pandemia w znacznie większym stopniu dotknęła mężczyzn niż kobiety. Według wstępnych danych współczynnik zgonów na 100 tys. ludności z powodu zakażenia koronawirusem dla mężczyzn był prawie o 50 wyższy niż dla kobiet. Tak wyglądała liczba zgonów ze względu na płeć:

  • mężczyźni – 48805 osób,
  • kobiety – 42389 osób.

Autorzy raportu podkreślają, że zwiększona śmiertelność mężczyzn mogła być spowodowana ich gorszą kondycją zdrowotną, która wynika z zaniedbywania badań profilaktycznych oraz bagatelizowania chorób współistniejących.

Dodatkowo zaobserwowano, że na COVID-19 znacznie częściej umierały osoby mieszkające w mieście (59261 zgonów) niż na wsi (31933 zgonów). Jest to związane z tym, że zanieczyszczenie powietrza na terenach miejskich sprzyja infekcjom oddechowym, natomiast oddalenie od dużych skupisk ludzi pozwala dodatkowo w lepszym stopniu utrzymywać dystans społeczny.

Zobacz też:

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na te choroby Polacy umierali najczęściej w 2021 roku. To nie COVID-19, a nowotwory i choroby układu krążenia znalazły się na szczycie listy - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto