MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na te zawody jest zapotrzebowanie już w 2022 roku. Sprawdź, jakich specjalistów potrzeba na rynku w najbliższych latach

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zawody przyszłości. Na te stanowiska jest największe zapotrzebowanie już w 2022!
Zawody przyszłości. Na te stanowiska jest największe zapotrzebowanie już w 2022! 123rf.com
Wiemy, w jakich zawodach będzie łatwiej o pracę w 2022 roku w Polsce oraz na rynkach zagranicznych. Koniec roku to dobry moment na podsumowania i analizy. Czekamy na podwyżkę płacy minimalnej, obserwujemy inflację, szacujemy wskaźnik waloryzacji, a także przygotowujemy się na rewolucyjne zmiany Polskiego Ładu. W czasie refleksji i planów, przeglądania raportów i rankingów typu „TOP 2021” dobrze jest popatrzeć w przyszłość. Jakie perspektywy pokazuje rok 2022? Dzisiaj piszemy o rynku pracy i o tym, jacy specjaliści będą pożądani w nadchodzącym 2022 roku. Sugerujemy również branże, które będą się intensywnie rozwijały w najbliżej dekadzie.

Zawody przyszłości - prognozy Światowego Forum Ekonomicznego dla rynku pracy na 2022-2025

Światowe Forum Ekonomiczne (dalej WEF, ang World Economic Forum) w ubiegłym roku podało listę najbardziej potrzebnych zawodów. Analizy specjalistów podkreślają szeroką perspektywę dla miejsc pracy związanych z technologią i potrzebę przekwalifikowywania lub doszkalania kadry pracowniczej ze względu na na nowy podział pracy między ludźmi i maszynami. Intensywny rozwój sztucznej inteligencji stopniowo wypiera wiele stanowisk pracy, jednocześnie robiąc przestrzeń dla innych specjalności. Są to głównie zawody powiązane z szeroko pojętą technologią i automatyzacją.

Zawody przyszłości, które są pożądane już teraz, a w latach 2022-2025 zapotrzebowanie na nie będzie wzrastać:

 • analitycy danych i naukowcy
 • specjaliści AI i Machine Learning
 • programiści i analitycy
 • specjaliści ds. sprzedaży i marketingu
 • specjaliści ds. Big Data
 • specjaliści ds. Transformacji Cyfrowej
 • specjaliści ds. Nowych Technologii
 • specjaliści ds. Rozwoju Organizacji
 • pracownicy usług informatycznych

Zapotrzebowanie na zawody w Polsce według największych portali rekrutacyjnych

Wnioski WEF mają swoje przełożenie również na krajowy rynek. Przykładowo, tylko 14 grudnia 2021 roku na stronie Pracuj.pl ukazało się ponad 2500 tysiąca ofert pracy dla analityków w branży IT. Podobna liczba ogłoszeń dotyczy stanowiska specjalisty ds. marketingu. Jednocześnie w Polsce jest wciąż ogromne zapotrzebowanie na fachowców oraz szeroko pojętą obsługę klienta w usługach. Wskazują na to dane z Olx.pl, gdzie w kategorii Sprzedaż i obsługa klienta znajduje się blisko 10 tysięcy ogłoszeń każdego dnia. Analiza danych na portalach z ogłoszeniami o pracę pozwala bardzo szczegółowo pokazać, na jakie zawody jest zapotrzebowanie w całej Polsce.

Badania przeprowadzone przez serwis Pracuj.pl pokazują, że oferty zatrudnienia dla pracowników fizycznych tylko w pierwszych 9 miesiącach 2021 roku wynosiły blisko 85 tysięcy, a tendencja jest wzrostowa. Fachowcy chętnie zmieniają pracę w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia lub innych sprzyjających warunków zatrudnienia (lokalizacja, dobra atmosfera, benefity, możliwość rozwoju, dobre relacje z szefem). Dlatego w niektórych branżach, oprócz dużej liczby ofert pracy, może pojawić się spora konkurencja.

Raport Pracuj.pl dowodzi także, że specjaliści ds. marketingu i sprzedaży oraz pracownicy usług IT, podobnie jak prognozują eksperci Światowego Forum Ekonomicznego, znajdują się w grupie zawodów, na które jest największe zapotrzebowanie.

W tych zawodach najłatwiej o pracę w 2022 roku

Bazując na najświeższych danych z grudnia 2021 roku pozyskanych dzięki aktywności serwisów Pracuj.pl i Olx.pl oraz badaniom udostępnionym przez ww. portal, wyróżniliśmy 10 stanowisk najbardziej pożądanych w Polsce w 2022 roku. Oto one:

 • specjalista ds. sprzedaży
 • specjalista ds. marketingu online i e-commerce
 • specjalista ds. komunikacji marketingowej
 • pracownik produkcji/monter/mechanik/serwisant urządzeń przemysłowych
 • specjalista ds. obsługi klienta i sprzedawca detaliczny
 • elektryk
 • instalator instalacji grzewczych (szczególnie dot. fotowoltaiki)
 • programista
 • projektant aplikacji web
 • analityk ds. cyberbezpieczeństwa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na te zawody jest zapotrzebowanie już w 2022 roku. Sprawdź, jakich specjalistów potrzeba na rynku w najbliższych latach - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto