Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naturalny park solny "Ses Salines" jedną z ciekawostek przyrodniczych Ibizy

Isabella Degen
Isabella Degen
Ses Salines, pola solne.
Ses Salines, pola solne. Isabella Degen
Saliny na Ibizie od wieków należały i wciąż zaliczają się do najważniejszych źródeł otrzymywania naturalnej soli w rejonie Morza Śródziemnego. Od roku 1995 "Ses Salines" są rezerwatem przyrody i stanowią wielki ekosystem wyspy.

Pola solne Ses Salines są już notowane od roku 654 p.n.e., kiedy przybyli tu Fenicjanie i założyli saliny (pola solne) w południowo-wschodniej części Ibizy. Pola solne były cennym obiektem posiadania i przez wiele wieków zmieniały właścicieli. Byli tu m.in. Rzymianie, Kartagińczycy i Arabowie. Od XIII wieku, za czasów katolickiej konkwisty znajdowały się w posiadaniu władców hiszpańskich. Z kolei w XIX wieku przeszły na własność wyspy i stanowiły wspólnotę. Każdy mieszkaniec zobowiązany był do pracy przy produkcji soli.

Rzymianie już w VII wieku p.n.e. zakładali i rozbudowywali morskie saliny do pozyskiwania soli. Sól nazywano wówczas białym złotem. Rzymianie wybudowali pierwszą wielką drogę Via Salaria do transportowania soli. Natomiast w późniejszych czasach powstało wiele szlaków solnych na kontynencie europejskim.

Rezerwat przyrody Ses Salines jest naturalnym obszarem, w którym znajdują się prawie wszystkie ekosystemy, ze szczególnym uwzględnieniem bagien. Ibiza jest najlepszym przykładem interakcji przybrzeżnych. Wyspa zawdzięcza to gęstej trawie morskiej (Poseidonia), która jest endemicznym (występującym tylko na określonym obszarze) gatunkiem i bytuje tylko w rejonie Morza Śródziemnego. Trawa ta porasta dno morskie na głębokościach od 1 do 30 metrów i stanowi biotop dla wielu gatunków. Bagna Ibizy są też środowiskiem życia biocenozy dla kolonii flamingów, które można tu spotkać wiosną i jesienią. Terytorium obejmujące park narodowy rozciąga się od miejscowościSant Josep de sa Talaia aż na południowo-wschodnią część wyspy i liczy sobie 2838 hektarów.

Sól na Ibizie otrzymuje się naturalnymi metodami. Wykorzystywane do tego celu są nadmorskie bagna, które budują system stawów. Pod wpływem wiatru i dużego nasłonecznienia, woda morska paruje. Po zakończeniu tego procesu, wprowadza się stężoną solankę do dalszego procesu krystalizacji. Po całkowitym wyparowaniu, ręcznie zbiera się grudki kryształów soli. Na Ibizie istnieje również zakład przetwórstwa soli. Do produkcji wykorzystywane są również miejscowe, aromatyczne zioła, które tworzą sól o różnych smakach. Powstały specyfik może służyć także do celów kosmetycznych.

W Tore de ses Portes znajduje się solny port do transportu surowca drogą morską. Sal de Ibiza jest produktem w pełni naturalnym, który nie zawiera środków konserwujących. Sól z wyspy bogata jest w niezbędne dla organizmu ludzkiego związki mineralne i pierwiastki śladowe.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto