Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nelli Rokita w Toruniu o profilaktyce i walce z rakiem

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Nelli Rokita podczas dyskusji w I LO w Toruniu
Nelli Rokita podczas dyskusji w I LO w Toruniu Łukasz Kołtacki
"Kobiety w walce z rakiem" - pod takim hasłem odbyła się 9 marca w Toruniu konferencja, w której udział wzięła Nelli Rokita. Do włączenia się w kampanię posłankę skłoniło przede wszystkim jej osobiste doświadczenie związane z chorobą.

Konferencję prasową zorganizował Zbigniew Girzyński, poseł PiS z Torunia. Nelli Rokita przedstawiła na niej swój plan dotyczący profilaktyki nowotworowej, leczenia raka ale też co najważniejsze - edukacji. Odkąd włączyła się w kampanię, jeździ po kraju i w różnych miastach prowadzi na ten temat dyskusje. Jedno z nich miało miejsce w Liceum Ogólnokształcącym nr 1, gdzie posłanka spotkała się z mieszkańcami.

Do włączenia się w akcję posłankę zmobilizowało przede wszystkim jej osobiste doświadczenie związane z chorobą. - Osoby dotknięte chorobą mają większy dar uświadamiania. Ja też chorowałam. O tym trzeba mówić na forum społecznym - twierdzi. Jako główne metody walki z rakiem Nelli Rokita upatruje głównie zwiększenie dofinansowania na działania profilaktyczne. Wskazywała również na istotną rolę lekarza rodzinnego w kontakcie z pacjentem a także na konieczność przełamywania barier w relacjach lekarz-pacjent. Według posłanki pozwoli to wykorzystać lepiej środki finansowe, bo póki co placówki medyczne w gminach mają spore trudności z pełnym ich wykorzystaniem.

- Brak pomocy, brak lekarskiej porady na wysokim poziomie, brak odpowiednich warunków i tułaczka pacjentów od lekarza do lekarza to ważne problemy. Wtedy leczenie raka dla chorego okazuje staje się jedną wielką męczarnią. Chory musi mieć pewność, że lekarz rodzinny służy mu pomocą! - mówiła Nelli Rokita. Wspomniała też o ogromnej roli rodziny: - Rodzina musi być zdrowa. Nie można mówić ciągle o pedofilii, aborcji czy eutanazji. To nie są największe problemy naszych czasów.

Udział w debacie wzięła także Barbara Dziuk - współzałożycielka i prezes Tarnogórskiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych "KLON", organizatorka marszu "różowej wstążeczki" w Tarnowskich Górach, także zasłużona działaczka społeczna w zakresie opieki nad dziećmi zaniedbanymi wychowawczo. - Kobieta, gdy usłyszy coś złego o swym ciele, przykładowo o tym, że jest chora nie może się poddawać. - podkreślała podczas swojej prelekcji.

Zdaniem Nelli Rokity za każde dziecko, gdy jest ich troje i więcej kobiecie powinny przysługiwać dodatkowe dwa lata pracy wliczane do stażu, a w konsekwencji do emerytury. Z kolei ci, którzy mają jedno bądź dwoje dzieci powinni płacić dodatkowy podatek. Posłanka sama ma jedno dziecko, jest więc gotowa - jak sama stwierdziła - też go zapłacić. Zadeklarowała również, że zrobi wszystko by szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy były w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. W roku 2004 zarejestrowano prawie 5000 zgonów, szczególnie u kobiet po 45 roku życia. Z kolei rak szyjki macicy pojawia się u prawie 4 tysięcy kobiet. W latach 2007-2008 zaledwie 33 proc. pań zrobiło sobie badanie cytologiczne, 67 proc. z nich nie było badanych ani razu, mimo że jest to najłatwiejszy do wykonania, ale i darmowy zabieg profilaktyczny. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał prawie 6 milionów zaproszeń na bezpłatne badania do kobiet z całej Polski. Choć stawką jest to co najcenniejsze - życie - zainteresowanie było niezadowalające.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto