Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrób mammografię! Ale gdzie?

Ewa Bo
Ewa Bo
Tu można zrobić mammografię.
Tu można zrobić mammografię.
Z roku na rok, coraz częściej w Polsce słyszy się o przypadkach zwiększonej umieralności kobiet na nowotwory złośliwe. Rak piersi (obok raka szyjki macicy) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Aby przeciwdziałać zjawisku NFZ zorganizował na terenie całego kraju bezpłatne badania mammograficzne w ramach "Programu profilaktyki raka piersi".

Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Coraz częściej kobiety, świadome faktu, ze należy systematycznie kontrolować swój stan zdrowia i, że niezwykle istotne jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu, zgłaszają się na badania do poradni, w celu wykonania mammografii.

Najczęściej na takie badania decydują się kobiety znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Do czynników ryzyka, które mogą wpłynąć na zachorowalność zalicza się: występujący rak piersi wśród członków rodziny (w linii żeńskiej), wczesna pierwsza miesiączka, urodzenie dziecka po 35. roku życia, bezdzietność czy późna menopauza.

Dane medyczne wskazują, że gwałtowny wzrost zachorowań wystąpił w przedziale wiekowym od 50. do 69. roku życia. Aby przeciwdziałać zwiększonej umieralności na raka piersi NFZ zorganizował na terenie całego kraju bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Do pań znajdujących się w tym przedziale wiekowym wysyłano zaproszenia. Informowano w nich, że „porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie karty badania mammograficznego.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on na dalszą diagnostykę , a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.”

Wiele kobiet skorzystało z proponowanych badań, tym bardziej, że niektórych nie stać na drogie prywatne wizyty. Jak wyglądało bezpłatne badanie i jakie przygody czekały na pacjentkę można przeczytać w artykule Jolanty Paczkowskiej.

W ubiegłym roku (w grudniu) ponad tysiąc warszawianek nie dowiedziało się, że przysługuje im bezpłatna mammografia (i cytologia). NFZ nie wysłał do nich informacji na ten temat. Zdarzyło się tak po raz kolejny. Również w czerwcu i lipcu zaproszenia nie dotarły do adresatek (znaleziono je pływające w Wiśle). A jak mówi "Życiu Warszawy" Barbara Jobda ze stołecznego Centrum Onkologii: - Takie zaproszenia to dla kobiet w wieku 50-69 lat podstawowe źródło informacji o badaniach. Dzięki nim mają poczucie, że komuś zależy na ich zdrowiu.

W październiku ub. roku media poinformowały opinie publiczną o wynikach kontroli, jaką na zlecenie NFZ,
przeprowadził Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Okazało się, że spośród placówek, które brały udział w powyższym programie jedna trzecia nie daje gwarancji na wykrycie nowotworu.

Były minister zdrowia Zbigniew Religa apelował w programie telewizyjnym " Kwadrans po ósmej": -
Rząd powinien opublikować listę wszystkich pracowni mammograficznych, które mogły wadliwie przeprowadzić badania. Ludzie mają prawo wiedzieć ile diagnoz było prawdziwych, a ile jest obarczonych błędem.

W 105 skontrolowanych pracowniach badania wykonywane są na pożądanym poziomie, a w 123 – na akceptowanym. 71 poradni mammograficznych nie zaliczyło audytu. Kobiety nie dowiedziały się, które ośrodki wykonują nieprawidłowo badania. Informacje takie podała prasa.Poniżej znajduje się wykaz placówek, w których nie należy robić badań mammograficznych i które nie spełniały wymogów stawianych przez Ministerstwo Zdrowia. Zestawienie powstało na podstawie

raportu

Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Na stronie tej znajduje się także wykaz placówek, w których można zrobić badania.

Ile kobiet w całej Polsce spotkała taka sama sytuacja, jak panią Marię z Lubuskiego? Ile z nich zastanawia się czy wynik jest prawdziwy? Ile umrze oczekując na następne kontrolne badanie? Takich statystyk nikt nie zrobi.

Audyt COK wykazał, że mammografia na najwyższym poziomie jest wykonywana m.in. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz, w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej GENOM w Rudzie Śląskiej, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie a takze
w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

***
Źródło:
www.eMetro.pl
Rynek Zdrowia

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto