NHL: Ottawa kontynuuje zwycięską passę

Paweł Kaleski
Nadal świetnie prezentują się w grudniu zawodnicy Ottawy Senators. Tym razem pokonali "Niedźwiadki" z Bostonu. New York Rangers udanie zrehabilitowali się za kompromitującą porażkę w ostatni weekend z Phoenix Coyotes.

Udanie kontynuują zwycięską serię spotkań gracze Ottawa Senators. Po fatalnej postawie w listopadzie, w grudniu odnieśli już szóste kolejne zwycięstwo. Nadal prowadzą zdecydowanie w Konferencji Wschodniej.

Tym razem w pobitym polu pozostawili graczy Boston Bruins. Spotkanie było bardzo wyrównane i zacięte. Nic też dziwnego, że goście (Senators) wygrali tylko 3:2. Bilans strzałów w całym spotkaniu wyniósł 28 – 27 dla Bruins, ale nie udało im się tego przełożyć na korzystny wynik końcowy spotkania. Ottawa zwycięstwo zawdzięcza Jasonowi Spezzy, który był autorem dwóch trafień w tym spotkaniu. Szczególnie ważne było to drugie, które dało „Senatorom” prowadzenie 3:1 w połowie trzeciej tercji. Dla gospodarzy jedno z trafień zaliczył Chuck Kobasew, który ma już 13 goli w tym sezonie.

W tabeli Northeast Division prowadzi cały czas Ottawa, która ma na koncie 47 punktów. Boston Bruins zdobył 39 „oczek” i jest na drugim miejscu w tej samej dywizji. Spotkanie w TD Bank North Garden obejrzało niespełna 15 tysięcy ludzi.

Boston – Ottawa 2:3
Bos: c. Kobasew, M. Lucic
Ott: J. Spezza 2, L. Richardson

Vancouver poskromiło „Diabły”

Prawdziwą klęską zakończyła się wyprawa ekipy New Jersey Devils do Vancouver. Tamtejsi Canucks rozgromili gości 5:0. Wśród gospodarzy prym wiodło tradycyjnie już szwedzkie trio. Dwa gole zdobył Markus Naslund. Przy obu trafieniach asystowali mu bracia Henrik i Daniel Sedinowie. Do świetnej postawy napastników Vancouver dostosował się także bramkarz tej drużyny. Roberto Luongo wyszedł zwycięsko z 32 prób jakim poddali go goście.

Spotkanie obfitowało w wiele kar. Oba zespoły odsyłane były przez arbitrów na ławkę kar 15 razy. Już na początku spotkania doszło do bójki między Aaronem Ashamem (New Jersey) i Mike Brownem. Obaj po tym incydencie powędrowali do boksu na pięciominutowe kary.

Wśród Devils wyróżniał się Patrik Elias, który, aż siedem razy uderzał na bramkę gospodarzy. Jednak Roberto Luongo za każdym razem wyłapywał krążek po strzałach czeskiego napastnika „Diabłów”. Miejscowi losy spotkania rozstrzygnęli w drugiej tercji kiedy to trzy razy pokonywali Martina Brodeur’a.

Mimo porażki New Jersey Devils nadal prowadzą w Atlantic Division z 39 pkt., zaś Vancouver Canucks są na drugim miejscu w Northwest Division z 40 „oczkami”.

Mecz w General Motors Place obserwowało ponad 18,5 tysiąca widzów.

Vancouver – New Jersey 5:0
Van: M. Naslund 2, A. Miller, P. Kesler, Trevor Linden

Kolejna wpadka “Pingwinów”

Trzecią porażkę w czterech ostatnich meczach zanotowali gracze Pittsburgh Penguins. Tym razem ulegli 0:4 ekipie New York Rangers. Był to trzeci pojedynek obu drużyn w tym sezonie i drugie zwycięstwo nowojorczyków. Rangersi udanie zrewanżowali się „Pingwinom” za pokonanie we wcześniejszym meczu (w sobotę) innej nowojorskiej ekipy (Islanders). Ponadto gospodarze zrehabilitowali się przed swoimi fanami za kompromitującą porażkę z Phoenix 1:5 (niedziela).

Rangersów do zwycięstw poprowadził duet Scott Gomez i Michal Rozsival. Pierwszy strzelił dwa gole, drugi miał trzy asysty. Miejscowi wygrywali każdą tercję i w żadnej nie tracili bramek. Duża w tym zasługa goalkeepera biało – niebieskich Henrika Lundqvista, który wyłapał wszystkie 18 strzałów Pittsburgha. Goście w ogóle wypadli blado w ataku. W pierwszych dwóch tercjach łącznie oddali...5 strzałów. Stojący w bramce przyjezdnych Dany Sabourin miał 31 interwencji, z czego 27 było udanych. Dzięki świetnej postawie obrońców Nowego Jorku największe gwiazdy „Pingwinów” zostały skutecznie zastopowane. Sidney Crosby, Jewgienij Małkin i Jordan Staal nie byli w stanie powstrzymać nawałnicy Rangersów.

New York Rangers po tym zwycięstwie mają 37 punktów i zajmują druga pozycję w Grupie Atlantyckiej. Pittsburgh Penguins mają w dorobku 34 „oczka” i w tej samej tabeli są czwarci.

W Madison Square Garden zgromadziło się ponad 18 tysięcy fanów hokeja.

NY Rangers – Pittsburgh 4:0
NYR: S. Gomez, M. Straka, C. Drury

Tampa Bay zmiażdżona w Atlancie

Znakomite spotkanie minionej nocy rozegrali hokeiści Atlanta Thrashers. Rozbili oni ekipę Tampa Bay Lightning, aż 6:2. Miejscowi fani byli tym bardziej dumni ze swoich ulubieńców, że to goście oddali więcej strzałów w tym meczu (34 – 24). Jednak dzięki znakomitej postawie stojącego w bramce Atlanty Kari Lehtonena (32 udane interwencje na 34 strzały), gospodarze odnieśli przekonujące zwycięstwo. Swoją 27 bramkę w sezonie strzelił Ilja Kowalczuk. Lider gospodarzy także i tym razem był czołową postacią swojej ekipy i całego meczu.

Thrashers już w pierwszej tercji pokazali, kto będzie rządził na tafli tego wieczoru. Pierwsze dwadzieścia minut wygrali oni 3:0 i wprawili swoich kibiców w euforię. Kolejne tercje tylko potwierdzały lepszą dyspozycję miejscowych w tym dniu. Przyjezdnym nie pomogła nawet zmiana bramkarza. Johana Holmqvist po pierwszej tercji zmienił Marc Denis, ale i on przepuścił trzy gole.

Dzięki tej wygranej zespół Atlanty wyprzedził w tabeli Southeast Division Tampa Bay. Oba zespoły mają po 31 punktów. Thrashers są na trzecim miejscu.

Spotkanie w Philips Arena obejrzało ponad 14 tysięcy widzów.

Atlanta – Tampa Bay 6:2
Atl: G. Exelby, M. Recchi, W. Kozłow, C. Thornburn, I. Kowalczuk, P. Dupuis
TBL: J. ward, V. Prospal