Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie opuszczaj mnie" w kinach

Judyta Więcławska
Judyta Więcławska
Plakat promujący film "Nie opuszczaj mnie"
Plakat promujący film "Nie opuszczaj mnie" materiały prasowe
Ekranizacja powieści Kazuo Ishiguro przedstawiona oczami reżysera Marka Romanka to dość niszowy film w gwiazdorskiej obsadzie. W idyllicznym świecie rozgrywają się indywidualne tragedie. Człowiek sprowadzony zostaje do roli przedmiotu.

Czy można człowieka wyhodować, by później wykorzystać go do własnych celów? W "Nie opuszczaj mnie" takie rzeczy mogą mieć miejsce. Fabuła filmu science fiction (chociaż jak podaje dystrybutor - bez science), jest raczej ciekawa i zdecydowanie nieszablonowa. Kathy (Carey Mulligan), Ruth (Keira Knightley) i Tommy (Andrew Garfield) uczą się w elitarnej szkole z internatem w Hailsham. Nauczyciele jednak nie wykładają dzieciakom historii Anglii. Od najmłodszych lat mówią im, jak powinni się czuć oraz w jaki sposób zachowywać się przy zetknięciu "z prawdziwym światem". Internat staje się swoistego rodzaju inkubatorem, w którym "przechowywani" są przyszli dawcy narządów. Gdy osiągną odpowiedni wiek - wysyłani są w świat, by spełniać swoją powinność. Ktoś musi umrzeć, by ktoś inny mógł żyć. Trójkę przyjaciół łączy niesamowita więź. Przez lata pielęgnowane uczucia, w obliczu zastanej rzeczywistości, muszą być jednak tłumione. Do pierwszych operacji pozostaje coraz mniej czasu.

Keira Knightley kochana i wolna - ale z umiarem

Nostalgia, muzyka, pastelowe kolory, "leniwie" zmieniające się sceny oraz z pozoru proste dialogi to kwintesencja tego filmu. Ponadto - gra aktorów zasługująca na pochwałę. Carey Mulligan, Keira Knightley oraz Andrew Garfield stanęli na wysokości zadania, a nie należało ono do najłatwiejszych. Jak zagrać człowieka, który wie, że nie będzie mu dane żyć pełnią życia? Jak pokazać tłumione emocje? Właśnie tak, jak zagrała wspomniana trójka.

"Nie opuszczaj mnie" to trudny film. Mimo, że należy do gatunków fantastycznych - ukazuje współczesny problem transplantologii. Uwikłania psychologiczne podnoszą produkcję do rangi wybitnych, jednak co smutne - nie każdy dostrzeże ten potencjał.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto