Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niecierpek gruczołowaty - nie możemy korzystać z darów natury!

Robert Grzeszczyk
Niecierpek gruczołowaty rośnie łanowo, osiągając dużą wysokość.
Niecierpek gruczołowaty rośnie łanowo, osiągając dużą wysokość. R.Grzeszczyk
W Polsce najpospolitszym gatunkiem jest Niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere. Występuje łanowo w żyźniejszych lasach. Spotykamy również Niecierpka himalajskiego, który nie znosi pełnego ocienienia.

Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) w przeciwieństwie do naszego pospolitego gatunku jest rośliną rzucającą się w oczy. Jest olbrzymi, a w porze kwitnienia oblepiony intensywnie różowymi, niemal fluorescencyjnymi, kwiatami. Jednak nie pozwólmy zmylić się kolorowi kwiatów - ich zmienność jest bardzo duża (czasami wręcz biało-różowymi z naciskiem na biało).

Spotyka się egzemplarze dorastające do 3 metrów wysokości. A to przecież już coś wyjątkowego dla roślin jednorocznych.

Przybysz z dalekiej Azji szczególnie lubi doliny rzek i potoków, żyzne i wilgotne siedliska, światło - choć jak wszystkie niecierpki lubi też półcień i przestrzeń.

Nie jest, jak nasz pospolity Impatiens noli-tangere, zwolennikiem jedynie dna lasu. Łacińskie "noli tangere" znaczy "nie tykać" - gdyż nawet lekkie dotknięcie dojrzewających torebek nasiennych powoduje ich "eksplozję" i wyrzut nasionek. To cecha charakterystyczna niecierpków, również bohatera tego artykułu.

Niecierpek gruczołowaty to jednoroczna roślina rozmnażająca się za pomocą eksplodujących torebek wyrzucających drobne nasionka - "fasolki" nawet na odległość 7 metrów.

W trakcie sezonu tworzy duże i wysokie łany chętnie zjadane przez zwierzynę.

Bywa często traktowany jako roślina ozdobna w naszych ogrodach. To jego uroda spowodowała, że został sprowadzony do Europy przez Anglików. Tu się zadomowił, wymknął z ogrodów na wolność i teraz ubarwia naszą rzeczywistość. Pomaga też w inny sposób.

Drugą cechą rośliny jest to, iż nadaje się do konsumpcji, a nawet to, że posiada właściwości lecznicze. Roślina jest w całości zjadana przez zwierzęta. Stanowi więc wyjątkową smaczną bazę pokarmową dla saren, jeleni czy bydła.

Właściwości lecznicze są wciąż wykorzystywane przez człowieka. Na portalu Medycyna dawna i współczesna jest to szeroko opisane.

Na stronie dr. Różańskiego czytamy, że ma działanie: "...przeciwzapalne, moczopędne, rozkurczowe, hamujące autoagresję immunologiczną, przeciwłuszczycowe, przeciwko toczniowe, przeciwreumatyczne, przeciwko atopowemu zapaleniu skóry, przeciwtrądzikowe, antyandrogenne, hipoglikemiczne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe (układowe), przeciwalergiczne, lekko rozwalniające, ochronne na miąższ wątroby, nerek i serce, przeciwnowotworowe." Wyjątkowo cenny jest olejek z nasion niecierpka.

Tam też możemy nauczyć się jak we własnym zakresie wykonać stosowne wyciągi, nalewki czy napary.

Trzecią cechą rośliny jest prawny zakaz uprawy, rozprzestrzeniania i posiadania. Jakie są sankcje za niewypełnianie prawa zapisano w nowej ustawie o Ochronie przyrody (o bezsensie wielu zapisów tego prawa pisałem tu: "Moja córka zbiera piórka")?.

Na stronie o niecierpku gruczołowatym możemy przeczytać między innymi: "Od 2012 roku także jego (- niecierpka gruczołowatego) import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nieprzestrzeganie wymienionych ograniczeń według ustawy o ochronie przyrody jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny pieniężnej".

Jego hodowla, mimo pozytywnych właściwości, zeszła do podziemia. Nikt jednak nie upomina się o prawa dla niecierpka, choć uprawa marihuany jest już w przededniu legalizacji.

Zarejestruj się i napisz artykuł

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto