MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nieruchomości Watykanu ujawnione po raz pierwszy w historii. Co posiada Stolica Apostolska?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Najmniejsze państwo świata – Stolica Apostolska – ma w posiadaniu 5171 nieruchomości. 4051 z nich znajduje się we Włoszech, z czego 92 proc. w Rzymie i jego najbliższej okolicy (Watykan w całości leży na terenie Rzymu). Z kolei 1120 nieruchomości Watykanu znajduje się poza granicami Włoch. Są to m.in. budynki w prestiżowych lokalizacjach w największych europejskich stolicach, ale nie tylko.

Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.
Najmniejsze państwo świata – Stolica Apostolska – ma w posiadaniu 5171 nieruchomości. 4051 z nich znajduje się we Włoszech, z czego 92 proc. w Rzymie i jego najbliższej okolicy (Watykan w całości leży na terenie Rzymu). Z kolei 1120 nieruchomości Watykanu znajduje się poza granicami Włoch. Są to m.in. budynki w prestiżowych lokalizacjach w największych europejskich stolicach, ale nie tylko. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. pixabay.com
Watykan zdradza swoje sekrety finansowe, bo dąży do „przejrzystości” i „wiarygodności”. Co wyszło na jaw?

Na temat nieruchomości Watykanu od dawna krążyły najróżniejsze przypuszczenia i legendy. Teraz Stolica Apostolska po raz pierwszy uchyliła rąbka tajemnicy. Ile budynków posiada Watykan, za co sądzi znanego kardynała i czemu kupił prestiżowy obiekt w centrum Paryża za 13,47 mln euro? Tego wszystkiego dowiesz się z galerii.

Zobacz, jakie sekrety ujawniono na temat nieruchomości Watykanu:

Nieruchomości Watykanu. Co sprawiło, że Stolica Apostolska przerwała milczenie?

24 lipca 2021 r. to historyczna data – tego bowiem dnia Watykan po raz pierwszy podzielił się informacjami na temat posiadanych nieruchomości. Obszerny raport przygotowała Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Ujawnione dane obejmują takie zagadnienia jak:

  • zarządzanie nieruchomościami,
  • inwestycje Watykanu w papiery wartościowe,
  • wyniki gospodarcze Stolicy Apostolskiej za 2020 r.,
  • społeczno-gospodarcze skutki pandemii.

Poznaj najciekawsze fakty na temat nieruchomości Watykanu:

Dlaczego Watykan ujawnia swoje sekrety? Jak wyjaśnia bp Nunzio Galantino, przewodniczący APSA, chodzi o to, by wzrosło zaufanie do działalności Kościoła. Stolica Apostolska, dotąd słynąca z trzymania wszystkiego w tajemnicy, chce teraz postawić na przejrzystość i wiarygodność.

– Nasze wysiłki są skierowane na administrację godną zaufania i wiarygodną, która jest zarówno wydajna, jak i skuteczna, dlatego też podążamy za procesami racjonalizacji, przejrzystości i profesjonalizmu, których domaga się również papież Franciszek – tłumaczy biskup w wypowiedzi dla vaticannews.va.

Stolica Apostolska odsłania karty, ale nie wszystkie

Choć w watykańskim raporcie ujawniono wiele informacji, które przez lata były skrzętnie skrywane, pewnych danych wciąż nie podano do publicznej wiadomości. Przykładowo w spisie nieruchomości Stolicy Apostolskiej nie uwzględniono np. posiadanych przez ten kraj ambasad w innych państwach. Można więc powiedzieć, że lista jest niepełna.

Co więcej, z raportu nie można się dowiedzieć, jakimi majątkami dysponuje Kościół w różnych krajach europejskich. Tajemnicą pozostaje więc np. to, ile nieruchomości posiada Kościół w Polsce. Najnowsze – i bardzo ogólne – informacje na ten temat pochodzą z 2018 r., a udostępniła je Prokuratoria Generalna. Jak podaje „Sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa”, wszystkie kościoły i związki wyznaniowe w Polsce miały w 2018 r. łącznie w posiadaniu 139 416 ha gruntów. Poza tym jednak wiadomo bardzo mało – szczegóły wciąż są trzymane w sekrecie i zapewne tak już zostanie.

[QUIZ] Rozpoznasz słynną budowlę po trzech słowach? Może być trudniej, niż myślisz

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieruchomości Watykanu ujawnione po raz pierwszy w historii. Co posiada Stolica Apostolska? - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto