MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przypadki wścieklizny u zwierząt w Polsce. To śmiertelna choroba, również dla ludzi [objawy]

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt podejrzanych. W przypadku objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny bądź też znalezienia martwego zwierzęcia (np. lis, nietoperz) sprawę należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii.

Objawy wścieklizny u zwierząt i ludzi - sprawdź --->
Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt podejrzanych. W przypadku objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny bądź też znalezienia martwego zwierzęcia (np. lis, nietoperz) sprawę należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii. Objawy wścieklizny u zwierząt i ludzi - sprawdź --->Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Jedna z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych - wścieklizna - została potwierdzona już w 8. przypadkach w Polsce w 2021 roku. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził ją u 7 listów i żbika. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego. Ważne jest szczepienie zwierząt.

Osiem przypadków wścieklizny w Polsce w 2021 roku w województwach mazowieckim i podkarpackim

Główny Lekarz Weterynarii przekazał 8 kwietnia informację o kolejnych 3 przypadkach wścieklizny u padłych lisów, wszystkie na terenie województwa mazowieckiego, podobnie jak 3 wcześniejsze lisy). Po 1 lisie i 1 żbiku z potwierdzoną wścieklizną znalazło się od początku 2021 roku w wojewódzkie podkarpackim.

Wściekliznę stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach 19 oraz 26 marca. Wcześniej wykryto 5 przypadków wścieklizny: u 3 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, gmina Wiązowna oraz gmina Kołbiel), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski, gmina Lubaczów) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski, gmina Stubno).

  • 6. przypadek - u padłego lisa w miejscowości Dębe Wielkie, w gminie Dębe Wielkie, powiat miński, woj. mazowieckie.
  • 7. przypadek - u padłego lisa w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
  • 8. przypadek - u padłego lisa w miejscowości Zabieżki, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

To też może Cię zainteresować

Wścieklizna - co warto o niej wiedzieć? Jest groźna dla ludzi

Jak na swojej stronie przekazuje Główny Inspektorat Weterynarii, wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która wg danych WHO co roku jest powodem śmierci ok. 60 tys. osób, głównie w Azji i Afryce. Jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.

Okres inkubacji wścieklizny wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

Objawy wścieklizny u zwierząt: m.in. psów, kotów, bydła, świń czy koni oraz u ludzi

Nie wszystkie wymienione objawy muszą wystąpić u każdego zwierzęcia zakażonego wirusem wścieklizny. Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia. Jak objawia się wścieklizna u ludzi i zwierząt? Szczegóły na slajdach:

Na terenie zagrożonym wścieklizną, czyli wokół miejsc znalezienia chorych zwierząt, obowiązuje zakaz:

  • organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz:

  • trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami, takimi jak: lis, jenot, kuna itp.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny Inspekcja Weterynaryjna prowadzi szczepienia lisów wolno żyjących. Doustna szczepionka przeznaczona dla lisów znajduje się w blistrze zatopionym w przynęcie. Taka wiosenna akcja została ogłoszona m.in. Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarz Weterynarii od 15 do 26 marca 2021 r. na obszarze zagrożonym.

Szczepionka rozrzucana jest z samolotu/śmigłowca lub wykładana ręcznie. Towarzyszy temu akcja informacyjna. "Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów oraz uniemożliwić taki kontakt zwierzętom domowym. Osoba, która miała styczność ze szczepionką, powinna zgłosić się do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierzęcia domowego należy zgłosić lekarzowi weterynarii", ostrzega GIW.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe przypadki wścieklizny u zwierząt w Polsce. To śmiertelna choroba, również dla ludzi [objawy] - Strefa Agro

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto