Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Matki Boskiej „łazienkowej” do Matki Boga

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Wizerunek Matki Bożej Niezawodnej Nadziei
Wizerunek Matki Bożej Niezawodnej Nadziei
Matka Chrystusa. Jej postać widzi się na obrazach w świątyniach i kapliczkach przydrożnych. Ale czy w otoczce kwiatów i pasteli nie gubi się czegoś ważnego - fenomenu człowieczeństwa i świętości Maryi?

Matka Boska „łazienkowa”

W pewnej wsi widziałam kiedyś kapliczkę, która przypominała wątpliwej jakości ozdobę przy drodze, a która niestety była wyrazem religijności tamtejszych mieszkańców. Coś na kształt kolumnowej szafki ozdobionej na całej długości pastelowymi, niebieskimi kafelkami… Mogło to dziwo pełnić wiele funkcji. Tu – okazało się być kapliczką. Za szybką stała figurka Matki Boskiej. Dla smaku – trochę jaskrawych, sztucznych kwiatów i gotowe. Niektórzy nazywali to cudo z ironią Matką Boską „łazienkową”…

Matka Boga

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wezwanie "Królowo Polski" zostało dodane do Litanii loretańskiej w 1908 r. przez papieża Piusa X. Wszystko po to, by podkreślić fenomen Bożej mądrości i troski, która tak misternie przeplata się z ludzką skończonością i niepewnością.

Postać Matki Bożej jest czasem tak odległa, tak nierealna. „Oto Matka twoja” – powiedział Jezus z krzyża (J 19, 27), ale co to znaczy tu i teraz, na początku XXI wieku? Czego potrzeba, by postać Matki Chrystusa nie kojarzyła się z monotonią i kapliczkową pobożnością? Chyba warto odnowić, przypomnieć sobie obraz Maryi jako kobiety.

Kobiety, która przeżywała pełen niepokoju czas młodości. Maryja, jako młoda żona i troskliwa matka. W końcu – Maryja jako wdowa i kobieta, opłakująca śmierć swego jedynego dziecka. Przeszła w swoim życiu drogi, które nie są obce kobietom naszego wieku. Czy może być wzorem wytrwałości w beznadziei? Sądzę, że tak. Nie dlatego, że nie miała wątpliwości, że się nie bała, nie czuła rozgoryczenia – była przecież człowiekiem. Tu chodzi o tę nadzieję, która przez łzy, czasem rozpacz i bunt szepcze: zaufaj, mimo wszystko! Smutna jest biografia Maryi - tragiczne życie, upokorzenia i strata najukochańszych osób. A jednak nie umarła w niej miłość i nadzieja…

Matko Boża Niezawodnej Nadziei…

Jamna to wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Pierwsze zapiski na temat wsi Jamna pochodzą z roku 1370. Historia wizerunku Matki Bożej z Jamnej wiąże się z tragicznym czasem wojny. Był 1944 r. Batalion AK „Barbara” walczył z oddziałami SS Galicja. Partyzanci znaleźli schronienie we wsi Jamna. W nocy hitlerowcy spalili wieś. Pozostała pamięć o ludziach. Pierwszymi, którzy zostali zabici, była matka z trójką dzieci i obrazem Matki Bożej…

W 1992 r. gmina Zakliczyn przekazała kilka zabudowań klasztorowi dominikanów z Poznania. Dziś Jamną odwiedzają studenci. Wielokrotnie modlili się już w kaplicy, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

Matko Boża Niezawodnej Nadziei, oświecaj naszą drogę! Drogę, gdy człowiek gubi się w pozorach pobożności, która okazuje się być tylko zaspokojeniem własnej próżności. Gdy człowiek chce być sędzią wszystkiego i wszystkich, zapominając, że niezwykle mało zależy od niego. Oświecaj naszą drogę też wtedy, gdy szukamy życiorysów ludzi zwyczajnych, którzy mieli odwagę żyć nieprzeciętnie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto