MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odra atakuje! Zakaz przebywania w miejscach publicznych dla niezaszczepionych w USA

Redakcja
W Stanach Zjednoczono wprowadzono pierwsze w historii ograniczenie przebywania w miejscach publicznych dla niepełnoletnich osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko odrze.
W Stanach Zjednoczono wprowadzono pierwsze w historii ograniczenie przebywania w miejscach publicznych dla niepełnoletnich osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko odrze. Tomasz Trojanowski/123RF
Władze ponad 300-tysięcznego hrabstwa Rockland w stanie Nowy Jork wprowadziły stan wyjątkowy w związku nagłym wzrostem zachorowań na odrę. Przez najbliższe 30 dni niepełnoletni, którym do tej pory nie podano szczepionki MMR, nie mogą przebywać w miejscach publicznych. Dopóki nie przejdą szczepień, nie będą mieć wstępu m.in. do szkół lub sklepów.

Departament Zdrowia amerykańskiego hrabstwa Rockland ogłosił, że ponad 80 proc. osób, u których zdiagnozowano odrę, nie zostało poddanych szczepieniom MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce (dającej ok. 97-procentowe szanse na to, że organizm stanie się odporny na te poważne choroby zakaźne).

Samo przebywanie w otoczeniu osoby będącej nosicielem wirusa odry wiąże się z niemal 90-procentowym ryzykiem zarażenia. Z tego powodu władze postanowiły zapobiec kolejnym zachorowaniom na odrę wprowadzając tymczasowy stan wyjątkowy – donosi „The Washington Post”.

Zakaz wstępu dla niepełnoletnich bez szczepień przeciwko odrze? Historyczne zmiany w USA

Dzieciom, które nie zostały dotąd zaszczepione przeciwko odrze, ograniczono prawo do przebywania w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że przez najbliższy miesiąc nie będą mieć wstępu do szkół, restauracji, kościołów i miejsc kultu, urzędów i instytucji czy sklepów. Jeśli złamią ten zakaz, ich na ich rodziców zostanie nałożona kara finansowa (powyżej 500 dolarów) lub pozbawienie wolności (do pół roku).

Problem związany z odmawianiem szczepień przeciwko odrze w dużej mierze dotyczy nie tylko antyszczepionkowców, ale także środowisk ortodoksyjnie religijnych. Wiele osób wierzy, że szczepionki MMR mogą powodować autyzm, choć już dawno obalono ten mit rozpowszechniany przez dra Andrew Wakefielda, któremu ostatecznie odebrano prawo do wykonywania zawodu lekarza.

Zobacz również

Odra w Polsce – czy grozi nam epidemia?

Niestety skala zachorowań na odrę także i w naszym kraju stale rośnie. Choć specjaliści uspokajają, że jeszcze nie mamy do czynienia z epidemią, to jednak liczba chorych nadal wzrasta (na tysiąc zachorowań przypada statystycznie 1 zgon i 4 hospitalizacje).

Zgodnie z ostatnim meldunkiem epidemiologicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od początku 2019 roku do połowy marca w Polsce zanotowano 434 przypadki odry. W analogicznym okresie w 2018 roku odrę zdiagnozowano „tylko” u 31 osób w całym kraju. Wzrost zachorowań jest więc bardzo wyraźny. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odra jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród dzieci.

Odrajest jedną z najbardziej zakaźnych chorób. Zapadają na nie głównie dzieci, ale do zakażenia może dojść również u osób dorosłych, u których powikłania grożą m.in. do zapaleniem płuc lub zapaleniem mięśnia sercowego (dla kobiet w ciąży odra może być szczególnie niebezpieczna i grozi m.in. utratą słuchu lub poważnymi wadami u potomstwa). Nosiciel wirusa odry może zarazić przeciętnie od 15 do 20 osób z najbliższego otoczenia.

Dla porównania, przy grypie chory zaraża do 3 osób – przestrzega lekarz epidemiolog, dr Waldemar Ferschke z Medisept. Zdaniem eksperta ostatnie statystyki dotyczące odry mogą być niepokojące. Przy braku odpowiednich środków zapobiegawczych, groźba epidemii jest naprawdę realna (dla osób zarażonych odrą wskazana jest izolacja i unikanie dużych skupisk ludzi).

Odrą jest się najłatwiej zarazić drogą kropelkową (wystarczy, że nosiciel wirusa kichnie lub będzie kaszleć), poprzez kontakt z wydzieliną z nosa chorego lub znajdowanie się w jego otoczeniu. Ryzyko zarażenia wzrasta przez brak dbałości o higienę. Duże znaczenie ma też zachowanie odpowiednich środków ostrożności przez personel medycznych oraz dezynfekcja w szpitalach lub innych miejscach, w których przebywa pacjent ze zdiagnozowaną odrą.

Pierwsze objawy odry łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, dopiero po kilku dniach pojawia się charakterystyczna wysypka za uszami i na policzkach, która rozprzestrzenia się na inne partie ciała. Najbardziej narażone na odrę są dzieci do 12. miesiąca życia (przed pierwszą serią szczepień MMR), a także pozostałe osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko tej chorobie.

Coraz więcej zachorowań na odrę w Polsce. Co nam grozi?

Zobacz również

źródło: CNN/BBC/The Washington Post

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odra atakuje! Zakaz przebywania w miejscach publicznych dla niezaszczepionych w USA - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto