Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzech włoski: zdrowie, piękno i luksus

Artur Hampel
Artur Hampel
Orzech włoski (Juglans regia)
Orzech włoski (Juglans regia) Artur Hampel
Od stuleci doceniano tą niezwykłą roślinę i jej owoce. Cóż takiego niezwykłego kryje w sobie to drzewo?

Orzech włoski (Juglans regia) nie jest naszym rodzimym gatunkiem, pochodzi z terenów Europy południowej. Wynikać stąd może jego wrażliwość na wiosenne przymrozki.

Jako drzewo sadzone w sadach jest najbardziej długowieczną rośliną sadowniczą, dożywa bowiem nawet do 800 lat. (średnio 300 do 500 lat, a w przypadku szczepień znacznie krócej). Jego walory krajobrazowe są nie do przecenienia. Drzewo nie rośnie zbyt wysoko, a jego rozłożysta korona dodaje majestatu parkom i ogrodom. Drewno orzecha włoskiego jest niezwykle cennym i bardzo drogim materiałem w przemyśle drzewnym. Małe kawałki drewna z miejsc połączenia korzeni z pniem osiągają wręcz bajońskie kwoty i wykorzystywane są do tworzenia rękojeści noży oraz kolb broni myśliwskiej najwyższej klasy. To wszystko stanowi, że drewno tego drzewa jest jednym z najdroższych na świecie.

Wielu z czytelników zapewne ubrudziło się obierając orzech z zielonej łupiny. Stąd też już bardzo dawno temu wykorzystywano zarówno łupiny, jak i liście do farbowania włosów. Zwolenników tego sposobu nie brakuje również i dzisiaj. W czasach obecnych na skalę przemysłową wykorzystywany jest do produkcji najwyższej jakości farb olejnych oraz bejc.

Nasiona mają nieocenione walory spożywcze. Polecane są zwłaszcza w przypadku podwyższonego wskaźnika cholesterolu, ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szereg mikroelementów oraz soli mineralnych sprawia, iż są doskonałym suplementem diety.

Olej wytwarzany z nasion jest jednym z najwyżej cenionych tłuszczy spożywczych. Amatorzy nalewek też nie mają co narzekać, gdyż z orzecha włoskiego są wręcz wyborne. Jedynym mankamentem może być wiatropylność tej rośliny, która może nieco dokuczać osobom uczulonym na pyłki tego drzewa.

Drzewo nie ma specjalnych wymagań glebowych i z powodzeniem może ozdobić każdy ogród wprowadzając do otoczenia zdrowie, piękno i luksus.

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto