MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni moment na złożenie wniosku o premię dla młodego rolnika. Tegoroczna kwota robi wrażenie. Te osoby mogą starać się o wsparcie

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
To już ostatni dzień na złożenie wniosku o premię dla młodego rolnika.
To już ostatni dzień na złożenie wniosku o premię dla młodego rolnika. pixabay.com/schauhi
Interwencja Premia dla młodego rolnika, zwana przez niektórych programem „Młody rolnik”, od lat cieszy się zainteresowaniem gospodarzy, którzy zaczynają przygodę z gospodarstwem rolnym. W tym roku, w ramach nowego PROW 2023-2027, pula środków została zwiększona. Nabór początkowo miał zakończyć się z końcem września, termin jednak przesunięto. Do kiedy można składać wnioski? Ile wynosi premia?

Spis treści

Interwencja skierowana jest do osób, które rozpoczynają i rozwijają działalność rolniczą w gospodarstwie. Młodzi rolnicy dostają dostęp do kapitału, który jest niezbędny w początkowej fazie prowadzenia biznesu agro.

Ile wyniesie premia dla młodego rolnika 2023?

W poprzednim PROW 2014-2020 wsparcie pomogło wielu młodym przedsiębiorcom zacząć przygodę z rolnictwem. W tym roku, już w ramach nowego PROW 2023-2027, program może okazać się jeszcze większym sukcesem. Zwłaszcza że wysokość premii została zwiększona ze 150 tys. zł do 200 tys. zł, które będzie wypłacane w dwóch ratach.

Na co młody rolnik może przeznaczyć pieniądze?

Wsparcie dotyczy rozpoczynania działalności, a więc wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

ARiMR w ramach inwestycji uwzględnia przede wszystkim:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup zwierząt gospodarskich lub innych zwierząt niezbędnych do prowadzenia produkcji zwierzęcej;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia lub sprzętu, w tym sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Warunki przyznania pomocy

Z naboru mogą skorzystać młody rolnicy, będący pełnoletni, nieprzekraczający 40. roku życia, po raz pierwszy rozpoczynający prowadzenie działalności rolniczej jako jedyny kierujący. Aby otrzymać wsparcie, muszą spełnić konkretne warunki. Należą do nich:

  • rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
  • rozpoczęcie, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, prowadzenia, jako kierujący, działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej (tej niższej) lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 000 euro; powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna – 150 000 euro,
  • powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego stanowi co najmniej 50 proc. odpowiedniej średniej (wojewódzkiej lub krajowej – tej niższej),
  • przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
  • posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub umiejętności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym (staż pracy w rolnictwie) i uwzględniających co najmniej wymogi określone w definicji młodego rolnika lub zadeklarowanie uzupełnienia kwalifikacji.

Znaczenie ma też termin rozpoczęcia działalności rolniczej. Według wymogów rozpoczyna się on z dniem, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Wniosek o przyznanie pomocy może złożyć osoba, która na tym etapie nie jest jeszcze właścicielem lub posiadaczem co najmniej 1 ha UR.

Osoba, która otrzymała premię dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006 nie kwalifikuje się do wsparcia.

Kto nie otrzyma premii dla młodego rolnika?

Wsparcie gospodarstw nie obejmuje hodowli zwierząt futerkowych (wyjątkiem jest królik utrzymywany na surowiec mięsny), upraw roślin wieloletnich na cele energetyczne, a także niektórych działów specjalnych, np. hodowli zwierząt laboratoryjnych, psów i kotów rasowych.

Premia nie będzie przyznana także małżonkom młodego rolnika, którzy otrzymali wsparcie interwencyjne w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006 lub też rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia przez młodego rolnika wniosku o przyznanie pomocy.

Do kiedy można składać wnioski o premie dla młodych rolników? Ostatni dzwonek!

Zmian w harmonogramie naborów w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 było kilka. Początkowo wnioski miały ruszyć 30 czerwca, ostatecznie termin zmieniono na koniec sierpnia. Podobnie z datą zakończenia dokonano aktualizacji - najpierw nabór przedłużono do 16 października, obecnie przedłużono go do 27 października. Dokumenty można składać wyłącznie drogą internetową, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto