Oszczędzanie daje niezależność. Jak efektywnie oszczędzać na konkretny cel?

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Nowa rzeczywistość wpłynęła na pozytywną zmianę naszych postaw w różnych obszarach. Chcemy działać i stawiamy na niezależność. Poczucie niezależności, również finansowej daje nam oszczędzanie. Jak wyrobić w sobie nawyk systematycznego oszczędzania, aby robić swoje?Jak skutecznie oszczędzać?

Oszczędzać może każdy, bez względu na wysokość wynagrodzenia czy oczekiwania. Dlaczego? Ponieważ oszczędzanie to systematyczność. Tego najlepiej uczyć od dziecka. Najpierw uzgadniany, w jakiej wysokości i co ile dziecko otrzymuje kieszonkowe, później tłumaczymy możliwości. Najlepiej, aby dziecko samo zarządzało kieszonkowym oczywiście przy wsparciu opiekuna, który porozmawia, przedstawi różne punkty widzenia i opcje.

W niektórych domach popularnym sposobem nauki oszczędzania jest skarbonka, do której wrzucamy złotówkę dziennie, wszystkie 2 złotówki, które zostają nam z zakupów, albo 5 zł tygodniowo. Będąc systematycznym, nawet z tak małych nominałów uzbiera się większa kwota, którą możemy wydać na wspólne spędzenie czasu.

Współcześnie istnieje wiele sposobów na systematyczne oszczędzanie, którego nawet nie poczujemy.

 1. Stałe zlecenie przelewu na konto oszczędnościowe
  Prostym sposobem na zachowanie systematyczności jest ustawienie stałych przelewów, np. po planowanej dacie wypłaty. Stały przelew z czasem nie będzie odczuwalny, będzie oczywistością, z którą się godzimy, którą rozumiemy i która w przyszłości pomoże nam osiągnąć cel, spełnić plan lub marzenie
 2. Smart Saver, czyli oszczędzanie przy okazji przelewów lub płacenia kartą do konta. Można wybrać jedną z dwóch reguł – procent od kwoty albo zaokrąglenie do 5 lub 10 zł. Przy płatności kartą lub przelewie określona kwota automatycznie odkłada się na koncie Smart Saver.

  Pokażemy na przykładzie reguły zaokrąglenia, jak to działa w praktyce:
  - wybierasz zaokrąglenie kwoty transakcji, np. do 5 zł;
  - kupujesz pomarańcze za 13 zł i płacisz za nie kartą;
  - z Twojego konta osobistego pobieramy zaokrągloną kwotę 15 zł - 13 zł płatność za pomarańcze i 2 zł zaokrąglenia;
  - kwota zaokrąglenia 2 zł przelewa się z Twojego konta osobistego na konto Smart Saver.

Oszczędzanie sprawia, że zyskujemy niezależność

Skuteczne oszczędzanie wiąże się z konkretnym planem nie tylko na samo odkładanie, ale też wydawanie pieniędzy. Plan oszczędzania to nic innego jak rozpisanie sobie, na co zbierane są pieniądze, w jakim czasie potrzebne jest ich zgromadzenie oraz jakie kwoty pieniędzy trzeba odkładać, żeby zrealizować 100% celu. Planowanie oszczędności w praktyce uczy, że systematyczność popłaca, ponieważ często okazuje się, że na wielki plan potrzebujemy małych, ale systematycznych oszczędności.

Jesteśmy w Polsce stale jeszcze w fazie euforii konsumpcji, chcemy mieć nowości, gadżety, ale może głównie chcemy mieć to, do czego trudno nam było mieć dostęp przez lata zacofania gospodarczego. Zaspakajając potrzeby konsumpcyjne, zaczynamy jednak zastanawiać się, coś będzie w przyszłości, na co nas będzie stać, zadajemy sobie coraz częściej pytanie: co będzie, jeżeli nagle będziemy potrzebowali pieniędzy, aby móc kontynuować np. dojazdy do pracy, leczyć się lub ktoś nam bliski będzie potrzebował pomocy finansowej. Tu zaczynamy zmieniać nasze myślenie, jeszcze kilak lat temu tylko 30-35% z nas miało oszczędności, teraz posiadanie oszczędności deklaruje już ponad 70% Polaków.
Zmieniamy się, myślimy o przyszłości, oczywiście dla każdego to budowanie poczucia bezpieczeństwa oznacza coś innego, dla jednych to odłożenie środków w wysokości jednej pensji, a dla innych roczne zarobki dają komfort. Najważniejsze, że zaczęliśmy myśleć i działać, zbieranie kapitału bezpieczeństwa wymaga czasu, zrozumieliśmy jako społeczeństwo, że nie trzeba być bogatym, żeby po trochu uzbierać kwotę, która daje nam poczucie spokoju.
Najważniejsza w budowaniu poduszki finansowej jest regularność i nawyk odkładania, a kiedy po kilku latach widzimy efekty, to możemy poczuć satysfakcję i niezależność – powiedział Daniel Szewieczek, Dyrektor Banku odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim.

Oszczędności wzmacniają naszą niezależność. Dają poczucie bezpieczeństwa na nieprzewidziane okoliczności.

cele oszczędnościowe ing

Jak oszczędzają różne pokolenia?

Różne pokolenia w różny sposób oszczędzają i zarządzają swoimi oszczędnościami. Na konkretnych przykładach postanowiliśmy się o tym przekonać.

Młodzież ma swoje priorytety, których dorośli niekiedy zupełnie nie rozumieją... i nie muszą. Marcin mieszka z rodzicami w małym mieście w województwie śląskim. Na co dzień uczy się w ostatniej klasy (8-letniej) szkoły podstawowej. Gra w lokalnej drużynie piłki nożnej. Poza graniem na boisku lubi pograć też na komputerze.

W grudniu 2020 wychodzi gra komputerowa, na którą czekamy z chłopakami. Odkładam na nią już chyba 1,5 roku z kieszonkowego. Czasem uda mi się odłożyć całe kieszonkowe, czasami część, ale z każdego miesiąca jakieś pieniądze są chowane. Co miesiąc liczę, ile już zebrałem a ile mi jeszcze potrzeba. Rodzice powiedzieli, że w razie czego mogą mi dołożyć, ale chcę kupić tę grę za swoje.” - mówi Marcin.

Osoby pracujące na własny rachunek zwykle mają w oszczędzaniu jeden cel – zbudowanie takiej poduszki finansowej, aby w sytuacji kryzysowej nie musieć zwalniać pracowników, zatrzymywać pracy, mieć finanse na stałe opłaty.

Kryzys koronawirusowy dotknął chyba każdego. Moja firma nie odczuła tego zbyt mocno z dwóch powodów. Po pierwsze – pracujemy w nowych technologiach, ta branża od zawsze była online i w ten sposób realizowała zlecenia, a po drugie, odkąd pamiętam dbam o poduszkę finansową. Poziom oszczędności uzależniam od zysków, ale oszczędności, na osobne konto przelewam po tym jak księgowość rozliczy kolejny miesiąc.” - odpowiada Jacek z Rybnika.

Rodzice małych dzieci, szczególnie na początku przygody, mają sporo wydatków. Kiedy opadną już pierwsze emocje, dziecko wyrośnie z pieluch i śmiało zacznie siadać na nocnik, w głowach rodziców zaczynają pojawiać się inne myśli. Oprócz zapewnienia dziecku bezpieczeństwa tu i teraz rodzice starają się myśleć o przyszłości.

Do niedawna żyliśmy z dnia na dzień. Marcel codziennie zapewnia nam zajęcie, rozrywkę. Po przyjęciu urodzinowym naszego 2 latka, zaczęliśmy się zastanawiać, co jeszcze możemy mu dać. Oprócz codziennej dawki czułości i obecności. Dość szybko w głowach zakiełkował nam pomysł o koncie dla malucha. Co miesiąc chcemy odkładać dla niego stałą kwotę. Przeliczyliśmy to! Jeśli konto będzie zasilane do 18 roku życia Marcela - będzie mógł opłacić sobie studia zaoczne albo pojechać w podróż marzeń. Zrobi oczywiście co zechce.” - mówią Michał i Marta, rodzice Marcela.

Czy na emeryturze można oszczędzać? Pani Helena na co dzień udowadnia, że tak.

“Mam mnóstwo czasu na chodzenie po sklepach, więc szukam promocji. Tu znajdę jogurt tańszy o złotówkę, na targu kupię warzywa od znajomych gospodarzy, jajka w większym opakowaniu i tak się uzbiera. Co miesiąc staram się odkładać 25 złotych. W ciągu roku to daje 600 złotych! W tamtym roku byłam z kolegami i koleżankami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku na dwóch wycieczkach: w Częstochowie i Warszawie. Za młodu tyle nie jeździłam co teraz. I chociaż w tym roku wycieczki raczej nie będzie, to może uzbiera się więcej na jakieś wakacje? Wnuczka mi mówiła, że są już oferty dla ludzi w moim wieku” - mówi z uśmiechem pani Helena.

Rób swoje a oszczędzanie niech dzieje się samo

Oszczędzanie nie musi spędzać snu z powiek. Dobrze zaplanowane oszczędzanie dzieje się samo. W oszczędzaniu pomaga też technologia.

Cele oszczędnościowe w aplikacji Moje ING wspomagają automatyczne odkładanie na mniejsze i większe potrzeby. Wystarczy ustalić ważny dla siebie cel, kwotę i czas. Aplikacja przypomina, na jakim etapie dążenia do celu jesteśmy. Cele można też zwizualizować, korzystając z galerii zdjęć. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają dodatkowej motywacji do oszczędzania i chcą wyrobić w sobie nawyk systematycznego odkładania.  

Jak działają cele oszczędnościowe, czyli jak oszczędzać efektywnie?

 • Systematycznie oszczędzasz na wybrany cel na koncie oszczędnościowym.
 • Śledzisz postępy w Moim ING.
 • Ustawiasz automatyczne oszczędzanie lub wpłacasz samodzielnie.
 • Możesz wyznaczyć tyle celów, ile chcesz.

A żeby jeszcze lepiej ogarniać swoje finanse i móc robić swoje warto zajrzeć na cykl podcastów „Porozmawiajmy o pieniądzach"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oszczędzanie daje niezależność. Jak efektywnie oszczędzać na konkretny cel? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto