Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plenery przyrodnicze w obiektywie Wojciecha Sokolnickiego

Redakcja
Plakat wystawy
Plakat wystawy Piotr A.Jeleń
Gospodarzem dzisiejszego spotkania w bytomskim Biurze Promocji Miasta przy Rynku 7 był fotograf Wojciech Sokolnicki.

Tematem zdjęć autora są bytomskie plenery przyrodnicze, zwłaszcza krajobrazy bukowego rezerwatu leśnego „Segiet”, tereny po byłych, największych europejskich kamieniołomach dolomitu, „Blachówka”, Lasu Miechowickiego oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”.

Rezerwat leśny „Segiet” w chwili obecnej zalesiony jest głównie przez jednolity drzewostan bukowy, wkomponowany w liczne wały, „worpie”, leje kilkumetrowej głębokości. Są one pozostałościami po 800-letniej eksploatacji tych terenów przez gwarków, a następnie górników wydobywających rudy ołowiu, cynku, żelaza i srebra.

Rezerwat obejmuje powierzchnię nieco ponad 24 hektarów i jest położony w pobliżu ośrodka Dolomity Sportowa Dolina, a wiek najstarszych buków szacowany jest na około 150 lat. Spotykamy tu także świerk pospolity, sosnę zwyczajną i brzozę brodawkowatą, rzadziej jawor. Ponadto wśród krzewów występuje bez koralowy i czarny, malina czy też wierzba iwa. Oczy miłośników flory przyciągnie uwaga wielu chronionych gatunków roślin, jak chociażby lilii złotogłów, barwinka pospolitego, wawrzynka wilczełyko oraz storczyków. Tereny kamieniołomów „Blachówka” są jednym z największych zimowisk nietoperzy.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”, powstał w wyniku działalności Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” w Piekarach Śląskich, eksploatujących cynk, ołów oraz węgiel kamienny. W jego skład wchodzą zbiorniki wodne, nieużytki, hałdy pokopalniane, a także podmokłe łąki z zakrzewieniami. Należy jednak dodać, iż przeważająca część stawów powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Ten ciekawy zakątek przyrodniczy został przedstawiony w materiale Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze - &#8222. Tak bogato urozmaicone okolice, pozwalały fotografowi na organizowanie warsztatów i spotkań fotograficznych. Jak mówi Wojciech Sokolnicki, jego przygoda z fotografią rozpoczęła się od aparatów mieszkowych, poprzez lustrzanki z byłego Związku Radzieckiego do sprzętu obecnej generacji, lustrzanek cyfrowych.

Poza fotografią, Wojciech Sokolnicki uprawia przewodnictwo górskie, z zamiłowaniem wspina się po górach. Jest szybownikiem i spadochroniarzem, nieobce jest mu również żeglarstwo.

Galeria: Migawki z wystawy Wojciecha Sokolnickiego" rel="external">https://naszemiasto.pl/migawki-z-wystawy-wojciecha-sokolnickiego/ar/c8-4442228" rel="external"> Migawki z wystawy Wojciecha Sokolnickiego

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto