Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla tych, którzy uciekali z polskiego (6)

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Ściągawka dla wzrokowców.
Ściągawka dla wzrokowców. Jola Paczkowska
Kiedy łącznik, kiedy kropkę? Zapis liczebników sprawia nam dużo kłopotów, zwłaszcza że zasady dotyczące pisowni się zmieniają, a wielu z nas tych zmian nie śledzi. Chociaż od 1936 r. upłynęło już trochę czasu…

Znaki interpunkcyjne po liczebnikach

Kropka

Jeśli chodzi o liczebniki zapisane za pomocą cyfr arabskich, to kropki po nich stawiamy tylko wtedy, gdy z kontekstu nie wynika jasno, że chodzi o liczebnik porządkowy, tzn. odpowiadający na pytanie: który z kolei? Kropka po liczbie jest więc sygnałem, że liczebnik jest porządkowy, np. 10. artykułów (gdy chodzi o dziesiąte z kolei artykuły, nie: dziesięć artykułów).

Jednak gdy z kontekstu wynika, że liczba oznacza liczebnik porządkowy, i że tylko jedna interpretacja jest możliwa, nie ma potrzeby stawiania kropki, np. 25 października.

Po liczebnikach zapisanych za pomocą cyfr rzymskich z zasady nie stawia się kropki - ani po liczebniku głównym (odpowiadającym na pytanie: ile?), ani po porządkowym, np. VI rozdziałów, XIII wiek.

Łącznik

Poprawnie:
Zapis cyfrowo-literowy z łącznikiem stosuje się w połączeniach liczby z wyrazem lub częścią wyrazu, np.: XV-lecie, 6-osobowa, 80-stronicowy, 50-złotowy. Napiszemy więc także, że przed nami święta 1-listopadowe i 11-listopadowe.

Niepoprawnie:
Łącznika nie używamy jednak, gdy odmieniamy liczebnik. Nie dopisujemy też końcówek fleksyjnych po liczbach zapisanych za pomocą cyfr (arabskich i rzymskich), np.1-go listopada, czy XI-ego.

Zapisy: 25-go, 25-ego, 25-tego października są niepoprawne, podobnie jak: być na III-im roku, siedzieć w 5-ym rzędzie, w latach 90-tych. Piszemy: w 5. rzędzie, w latach 90. - z kropką.

Zdarzało mi się widzieć tablice z niepoprawnie napisanymi nazwami, np. ul.1-go Maja, czy
ul. 3-ego Maja. Tymczasem takie dopisywanie końcówek fleksyjnych po liczbach zapisanych za pomocą cyfr arabskich i rzymskich było prawidłowe tylko do 1936 r. Przepis został zmieniony przez ówczesny Komitet Ortograficzny Polskiej Akademii Umiejętności.

Niestety, błędy tego typu można zobaczyć jeszcze w Dzienniku Ustaw (ul.1-go Maja), na stronach: architektów (ul. 11-ego Listopada), nauczycieli (4-tego roku życia), lekarzy (lat 40 i 50-tych), informatyków (II-go stopnia), a w Kantorze Wymiany Walut jeszcze ciekawiej (1'ego Sierpnia)…

Przed nami 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości. Pamiętajmy, że taki zapis (bez dopisywania końcówki odmiany do liczby) jest wystarczająco czytelny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto