MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna ujęta w przepisach tarczy 4.0. Co warto wiedzieć? Czy praca zdalna zostanie z nami na stałe?

js
Praca zdalna zostanie z nami na stałe?
Praca zdalna zostanie z nami na stałe? 123rf
Zgodnie z informacjami podanymi przez Rp.pl pracodawcy będą musieli sprawdzić, czy zatrudnieni w domu nadal mogą w taki sposób funkcjonować. Jeśli pracownik korzysta z prywatnego sprzętu – pracodawca będzie zobowiązany do zapłacenia ekwiwalentu. O szczegółach tarczy antykryzysowej 4.0. dowiemy się w środę. W mediach pojawiła się informacja, że tym razem rząd ogłosi przepisy dotyczące pracy zdalnej.

Praca zdalna a warunki lokalowe i techniczne

Rp.pl podaje, że pracodawca będzie mógł skierować pracownika do pracy zdalnej, jeśli ten ma możliwości lokalowe i techniczne do realizowania swoich obowiązków. W przeciwnym razie pracownik będzie mógł skierować wobec swojego pracodawcy odpowiednie roszczenia. Czy pracodawcy mają się czego obawiać? Sprawę skomentował dla Rp.pl Michał Lisawa, adwokat współkierujący praktyką prawa pracy w Baker McKenzie:

Nie wykluczam, że po zmianie przepisów pracodawcy spotkają się z falą wniosków od pracowników wysłanych do pracy w domu, którzy stwierdzą, że nie mają warunków technicznych ani lokalowych do takiej pracy. Rozstrzygnięcie takich spraw będzie bardzo trudne, bo przepisy nie zawierają stosownych norm.

Praca zdalna w nowej rzeczywistości. Pracodawca będzie musiał zapewnić „obsługę logistyczną”?

Nowe przepisy wprowadzają także regulację dotyczącą „obsługi logistycznej”. Nie wiemy, co to dokładnie oznacza. Przepisy wydają się mętne, nie obejmują konkretnych przykładów. Dostrzega to także Michał Lisawa:

To kolejny niejasny przepis, z którego nie wynika, czy pracodawca ma np. obowiązek zapewnić zatrudnionemu zdalnie np. ergonomiczne krzesło. Nie wiadomo też, czy zatrudnionemu zdalnie należy się zwrot kosztów dostępu do internetu w domu.

Czy praca zdalna zostanie z nami na stałe? Także po koronawirusie?

Z raportu Future Business Institute wynika, że 75% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że po zakończeniu pandemii praca zdalna powinna być łączona z pracą biurową. 12% uznało, że mogłaby być główną formą świadczenia pracy. 68% badanych twierdzi, że po zakończeniu pandemii wzrośnie zainteresowanie pracą zdalną zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.

Dr hab. Tomasz Rostkowski, profesor SGH, Kierownik Zakładu Zarządzania Kapitałem Ludzkim uznaje, że wyniki badań FBI wskazują na konieczność zorientowania się firm na większą elastyczność:

Pracownicy muszą mieć świadomość, że niektóre zadania łatwiej jest wykonać zdalnie, a inne trudniej. Tam, gdzie jest łatwiej, oczywistym jest, że pracodawcy będą iść w kierunku oszczędności. Pracownicy muszą być na to przygotowani.

Jak się okazuje, pracownicy często są zadowoleni z pracy zdalnej, ale niekoniecznie chcieliby całkowicie rezygnować z biura. Niektórzy łatwiej skupiają się przy swoim biurku w siedzibie firmy. Tomasz Rostkowski tłumaczy, że tego typu szczegóły muszą być przedyskutowane bezpośrednio między pracodawcami i pracownikami:

Nie ma tu i nie będzie jednakowego dla wszystkich modelu. Jednym wystarczy praca z biura raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie, innym będzie potrzebne łączenie obu modeli pół na pół, a jeszcze inni będą musieli więcej dni przepracować w biurze.

Warto dodać, że nowe przepisy związane z tarczą antykryzysową 4.0. najprawdopodobniej są wyłącznie wstępem do szerszej i stałej regulacji dotyczącej pracy zdalnej.

Źrodło: Rp.pl/futurebusiness.institute

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Praca zdalna ujęta w przepisach tarczy 4.0. Co warto wiedzieć? Czy praca zdalna zostanie z nami na stałe? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto