Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Nowe przepisy jeszcze w tym roku. Sprawdź, jeśli zatrudniasz zdalnie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kodeks pracy jeszcze nie reguluje pracy zdalnej, co na szczęście niebawem się zmieni. Ustawa jest już na zaawansowanym etapie, a wszelkie propozycje zmian możemy śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Kodeks pracy jeszcze nie reguluje pracy zdalnej, co na szczęście niebawem się zmieni. Ustawa jest już na zaawansowanym etapie, a wszelkie propozycje zmian możemy śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji. unsplash.com
Pracodawcy i pracownicy, którzy chcą kontynuować formę pracy zdalnej w swojej firmie, muszą dostosowywać się do przepisów zawartych w tzw. Tarczy Antykryzysowej. Niestety są one zbyt ogólne, często niemożliwe do wprowadzenia np. ze względu na specyfikę danej branży. Nietrudno się domyślić, że wykonywanie pracy w pełni zdalnie ma wady i zalety. Dzisiaj pokazujemy, co na ten temat mówią aktualne przepisy, a co zmieni się po wprowadzeniu w Kodeksie pracy pojęcia „praca zdalna”. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej planuje przyjąć projekt uwzględniający pracę zdalną w Kodeksie pracy jeszcze w tym roku.

Praca zdalna w różnych formach funkcjonowała w Polsce i na świecie przed pandemią Covid-19. Nie była tak popularna jak dzisiaj, jednak nie jest wynikiem sytuacji ostatnich dwóch lat. Na skutek pandemii, praca zdalna stała powszechna i potrzebna, tak samo jak przepisy regulujące pracę zdalną. Liczymy na zmiany jeszcze w grudniu 2021.

Główna różnica między tym, jak wyglądała praca poza firmą przed marcem 2020, a jak jest obecnie, wydaje się oczywista: kiedyś była wyborem i formą ugody pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Najczęściej dotyczyła okresów delegacji lub miała miejsce przy formie zatrudnienia B2B czy umów o dzieło. Teraz może być narzucona odgórnie ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Bolączką pracodawców jest brak sprecyzowanych przepisów o pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Utrudnia to efektywne prowadzenie firmy i zatrudnianie pracowników w ramach prawa, które pozostawia w tej kwestii wiele nieścisłości np. dotyczących przepisów BHP, sytuacji lokalowej pracownika czy urlopów. Kodeks pracy jeszcze nie reguluje pracy zdalnej, co na szczęście niebawem się zmieni. Ustawa jest już na zaawansowanym etapie, a wszelkie propozycje zmian możemy śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Spis treści

Praca zdalna wkrótce w kodeksie pracy

Na rządowej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w sprawie projektu dotyczącego pracy zdalnej, czytamy:

Dzięki wprowadzeniu do Kodeksu pracy regulacji dotyczącej pracy zdalnej, pracodawcy oraz pracownicy będą mogli korzystać z pracy zdalnej na stałe. Jednocześnie zostaną zapewnione odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa i ochrony pracownika wykonującego pracę zdalną

Celem ustawy dotyczącej pracy zdalnej ma być zapewnienie pracodawcom i pracownikom instrumentu dla budowania porozumienia w sprawie ułożenia warunków takiej współpracy. Opiniowane są m.in. następujące aspekty:

  • ustalenie dokładnego miejsca wykonywania pracy zdalnej
  • możliwość wykonywania pracy zdalnej na wniosek pracownika
  • sytuacje, w których to pracodawca zleca wykonywanie obowiązków zawodowych zdalnie
  • regulacja warunków lokalowych i technicznych pracownika
  • regulacja warunków rozwiązania zgody na pracę zdalną
  • przepisy i kontrola BHP

To tylko niektóre z istotnych kwestii podjętych w ramach projektu ustawy, a każdy z wymienionych obszarów budzi szereg pytań. Dla przykładu, ustalenie dokładnego miejsca wykonywania pracy zdalnej ma niebagatelne znaczenie. Praca zdalna nie jest jednoznaczna z możliwością pracy z każdego miejsca na Ziemi. Według propozycji w ustawie pracodawca za każdym razem będzie musiał wyrazić zgodę na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej w danym miejscu, czy to będzie firma, miejsce zamieszkania pracownika, biuro coworkingowe czy lokum wynajęte za granicą. Wiąże się to z koniecznością wzięcia odpowiedzialności obu stron związanych z bezpieczeństwem oraz zapleczem technicznym umożliwiającym wykonywanie pracy.

Urlop wypoczynkowy lub chorobowe a praca zdalna? Nie będzie zmian

Praca zdalna nie jest podstawą do jakichkolwiek zmian w zakresie urlopów czy wysokości opłacanych składek. Jednak to pytanie ze strony przedsiębiorców i pracowników pojawia się na tyle często, że Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła rozwiać wszelkie wątpliwości zamieszczając odpowiedź na swojej stronie internetowej. Na pip.gov.pl czytamy wyraźnie, że praca zdalna nie ma wpływu na wymiar urlopu pracownika.

Pamiętajmy, że forma wykonywania pracy, a forma zatrudnienia to odrębne pojęcia. Umowa między pracodawcą, a pracownikiem jest wciąż taka sama, bez względu na to czy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe w firmie, w formie hybrydowej czy zdalnej. Dlatego kwestia urlopów oraz innych wynikających z umowy przywilejów oraz obowiązków, jak np. dodatki funkcyjne, pozostaje taka sama.

Ewidencja czasu pracy na tzw. zdalnym

Aktualne przepisy dotyczące pracy zdalnej wynikające z Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 mówią, że na polecenie pracodawcy pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności. W tej sytuacji wszystko zależy od indywidualnych ustaleń i zaufania między pracownikiem a pracodawcą. W planowanych zmianach dotyczących regulacji pracy zdalnej w kodeksie pracy, na które czekamy z niecierpliwością, nie ma wzmianki, aby ta zasada uległa zmianie.

Prac zdalna a pobyt za granicą. To trzeba wiedzieć

Możliwość wykonywania pracy zdalnej może kusić życiem w trybie work & travel, czy tzw. workation. W takiej sytuacji pojawiają się zagrożenia dla samego pracodawcy. Może zacząć podlegać przepisom związanym z delegacją pracownika lub podatkami nałożonymi w drugim kraju (konieczność rozliczania CIT-u, rejestracji w zagranicznym odpowiedniku naszego ZUS-u).

Pracodawcy stawiają sobie pytania czy opłacać składki w kraju prowadzenia działalności czy przebywania pracownika? Przepisy, którego państwa należy zastosować w razie wypadku podczas pracy? Przepis o konieczności ustalenia miejsca wykonywania pracy zdalnej, ma być pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla pracodawcy przed ewentualnym wyjazdem pracownika za granicę podczas wykonywania pracy i utrzymywaniem tego faktu w tajemnicy.

Więcej w temacie obowiązków pracodawcy w przypadku wyjazdów pracowników za granicę, w tym uściślenia, kiedy zaczyna się podróż służbowa i delegacja, jak długo może trwać i jakie wiążą się z tym przepisy, określa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Jak regulować pracę zdalną? Sprawdź, kiedy poznamy nowe przepisy

Jak widać niuansów dotyczących pracy zdalnej zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika jest sporo. Kiedy poznamy nowe przepisy? W wykazie prac legislacyjnych projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw ma wyznaczone planowane przyjęcie przez Radę Ministrów w IV kwartale bieżącego roku. Ostatnie poprawki do projektu ustawy zostały poddane opiniowaniu 29 września 2021 roku. Czy możemy liczyć na to, że ustawa zostanie dopięta jeszcze w grudniu? Nie padła deklaracja ostatecznej daty przyjęcia projektu do Rady Ministrów, jednak liczymy na jak najszybsze uregulowanie przepisów związanych z pracą zdalną.

Pamiętajmy, że do tego czasu obowiązują przepisy wynikające z Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jakie są Wasze doświadczenia z pracą zdalną? Czekamy na komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna w Kodeksie pracy. Nowe przepisy jeszcze w tym roku. Sprawdź, jeśli zatrudniasz zdalnie - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto