Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd Polski Kobiet - dynamicznie przeciw rakowi

Jacek Andrzej Kwiatkowski
Jacek Andrzej Kwiatkowski
Jedna z załóg pierwszego Rajdu Polski Kobiet na starcie
Jedna z załóg pierwszego Rajdu Polski Kobiet na starcie J.A.Kwiatkowski
18 czerwca o godzinie 8.30 spod Hotelu Le Me'ridien Bristol wyruszył pierwszy Rajd Polski Kobiet. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i konieczność przeprowadzania okresowych badań.

- Badań nie trzeba się bać, ani wstydzić należy je przeprowadzać. Zachowanie zdrowia zależne jest w wielkiej mierze od nas samych, dlatego tak ważna jest profilaktyka i
wczesne wykrywanie chorób nowotworowych - powiedziała na konferencji prasowej dr Krystyna Backiel, prezes Fundacji Teraz Kobieta, inicjatorka przedsięwzięcia i jednocześnie entuzjastka rajdów samochodowych.

Wystartowały 23 wyłącznie kobiece załogi, jadą samochodami terenowymi, pokonają łącznie ponad 330 kilometrów, promując badania i odwiedzając między innymi Białobrzegi, Wyszków, Długosiodło, Nowogród, Łomżę, Kiermusy, Tykocin i Białystok. W Białymstoku 19 czerwca odbędzie się podsumowująca akcję konferencja prasowa z udziałem lekarzy onkologów, organizatorów, uczestniczek, sponsorów i przedstawicieli miasta.

Komandorem rajdu jest Wojciech Prószyński, prezes Automobilklubu Centrum, który jest chodzącą legendą motoryzacji. Ma na swoim koncie organizację takich rajdów jak Ogólnopolskie Kryterium Asów czy "Rajd Barbórki Warszawskiej". - Obserwuję, że kobiety jeżdżą coraz bardziej dynamicznie i zdecydowanie. I tak samo powinny walczyć o swoje zdrowie - dynamicznie. Pod takim hasłem zorganizowaliśmy ten rajd - powiedział komandor Prószyńki.

W czasie rajdu dostępne będą w Warszawie, Łomży i Białymstoku mammobusy, w których będzie można przeprowadzić bezpłatne badania piersi. W akcję włączyło się także kilka placówek medycznych, które w czasie trwania rajdu umożliwią bezpłatne badanie mammograficzne i cytologiczne. Są to: Centrum Onkologii w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Także w kolumnie rajdowej będzie jechał mammobus, aby wszystkie chętne kobiety w odwiedzanych miejscowościach mogły przeprowadzić badania.

Twarzami Rajdu są między innymi Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk, którzy jako zespół ukończyli w 2002 roku ekstremalny rajd Paryż-Dakar. - Jedziemy, żeby wesprzeć pierwszy Rajd Polski Kobiet. To inicjatywa, która zachęca kobiety, żeby spróbowały swoich sił za kierownicą, ale przede wszystkim ma promować profilaktykę. To jest problem, który dotyczy każdej kobiety. Mam mnóstwo koleżanek, które zmagają się z nowotworem, ale w życiu tak jak na rajdzie - trzeba walczyć do końca i nigdy się nie poddawać - powiedziała Martyna Wojciechowska.

Podstawowym celem Rajdu Polskiego Kobiet jest zwrócenie uwagi kobiet w Polsce na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez przeprowadzanie cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, dokonywania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy i okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów.

Więcej informacji: www.rajd-polski-kobiet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto