Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: II wydanie książki o synagodze wireckiej

Redakcja
Dyrektor donosił krzesła, bo niewielka salka Galerii „Krekot” w Miejskiej Bibliotece Publicznej, nie pomieściła gości przybyłych na publiczną prezentację nowej książki o synagodze wireckiej.

Krystian Gałuszka otwierając spotkanie zauważył, że jest rzeczą bez precedensu, aby w Rudzie Ślaskiej w ciągu niespełna roku od I wydania jakiejkolwiek książki, ukazała się kolejna jej edycja, na dodatek zmieniona. Świadczy to o randze tematu i jego społecznym odbiorze.

Książka „Synagoga w Wirku. 1891 – 1939. Ocalona pamięć” jest pracą zbiorową. Poszczególne artykuły napisali: Robert Brzostowski, Jan Kołodziej, Przemysław Noparlik, Dariusz Walerjański, Antoni Ratka oraz Barbara i Adam Podgórscy, którzy podjęci się redakcji całości. Autorem indeksów i zbiorczego zestawiania wypisów oraz bibliografii jest Sebastian Brudys. Opracowanie wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew jako 13. publikację własną.

Dzięki cennym sugestiom i radom dr Eleonory Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego opracowanie zawiera zupełnie inny układ materiałów. Jest też wzbogacone o nowe treści, uzupełnienia i poprawki oraz o nowe zdjęcia. Dodatkowo przynosi streszczenia w językach: angielskim, niemieckim i hebrajskim.

Oddolny projekt grupy ludzi zafascynowanych przeszłością, pn. „Ocalona pamięć” był zaprezentowany na Platformie Obywatelskiej Prezydenta RP.

W trakcie prezentacji multimedialnej pokazano etapy dochodzenia do wiedzy o synagodze i społeczności żydowskiej w Antonienhütte. Ponadto Jan Kołodziej pokazał, wart najwyższego podziwu model przestrzenny synagogi.

Spotkanie trwało około półtorej godziny, wzbogacone refleksjami Krystiana Gałuszki wyniesionymi z podróży po Izraelu. Ciekawa była też dyskusja, poruszająca i inne aspekty rudzkiej przeszłości, między innymi obiecujących odkryć archeologicznych ze średniowiecza.

Sporo czasu poświęcono również społecznej inicjatywie upamiętnienia synagogi i Żydów wireckich poprzez wystawienie i obelisku z wielojęzycznymi napisami, w 75 rocznie wybuchu w II wojny światowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto