MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek mieszkaniowy z kolejnymi rekordami. Cieszą się zwłaszcza deweloperzy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Sprzedaż mieszkań pozostaje w Polsce na bardzo wysokim poziomie, a mieszkania powstają jak grzyby po deszczu.
Sprzedaż mieszkań pozostaje w Polsce na bardzo wysokim poziomie, a mieszkania powstają jak grzyby po deszczu. pxhere.com
2019 okazał się kolejnym rekordowym rokiem zarówno pod względem liczby sprzedanych, jak i budowanych mieszkań. Wiele lokali kupiono w celach inwestycyjnych.

Rynek mieszkaniowy, rozpędzony już od kilku lat, nadal nie zwalnia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 r. odnotowano kolejne rekordy, jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań, których budowę rozpoczęto i wydanych pozwoleń na budowę. Znakomite były również wyniki sprzedażowe deweloperów notowanych na giełdzie – sprzedali oni łącznie o 4,7 proc. więcej lokali mieszkalnych niż przed rokiem.

Rynek mieszkaniowy znowu rekordowy

Jak podaje GUS, w 2019 r. mieszkaniówka po raz kolejny pokazała, że jest w znakomitej formie. Imponuje przede wszystkim liczba mieszkań oddanych do użytkowania w całej Polsce – 207,2 tys. lokali, o 12 proc. więcej niż przed rokiem. Warto dodać, że to najwyższa liczba nowych mieszkań oddanych do użytku od czasów Edwarda Gierka, a konkretnie od 1980 roku. Szczególnie rekordowy okazał się grudzień, kiedy to odnotowano historycznie wysoki wynik: 23 tys. mieszkań oddanych do użytku. Najwięcej nowych lokali przybyło w województwach:

  • mazowieckim – 43,1 tys.,
  • wielkopolskim – 22,3 tys.,
  • małopolskim – 21,9 tys.

Także liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych była rekordowa. Od stycznia do grudnia 2019 r. rozpoczęto budowę 237,3 tys. mieszkań, czyli o 6,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Równie imponująca była liczba lokali, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym – 268,5 tys. (o 4,4 proc. więcej niż w 2018 r.). Obie wartości pokazują, że deweloperzy i inne podmioty działające na rynku zachowują optymizm, jeśli chodzi o przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce.

Deweloperzy sprzedają na potęgę, inwestorzy kupują

Mieszkania w ubiegłym roku nie tyko masowo budowano, ale także sprzedawano. Największa siła w polskiej mieszkaniówce – deweloperzy – zakończyła rok ze znakomitymi wynikami. Jak podaje Bankier.pl, deweloperzy notowani na giełdzie sprzedali w 2019 r. aż 17 831 lokali mieszkalnych – o 4,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Najlepszy był IV kwartał, kiedy to sprzedaż była aż o 13,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku 2018. To najlepszy wynik od dwóch lat. Najwięcej powodów do radości miały firmy:

  • Dom Development – 3661 sprzedanych lokali,
  • Atal – 3196 lokali,
  • Budimex Nieruchomości – 1655 lokali.

Warto zauważyć, że niektórzy deweloperzy odnotowali w skali roku wzrost sprzedaży nawet o ok. 37 proc. (Budimex Nieruchomości, Echo Investment).

[QUIZ] Czy mógłbyś zostać deweloperem? Sprawdź, czy zarobisz miliony

Na wysoką sprzedaż wpływała m.in. łatwość uzyskania kredytu hipotecznego przez klientów, wciąż duży popyt na mieszkania oraz połączenie niskiego bezrobocia ze wzrostem wynagrodzeń. Dużo było też jednak osób kupujących mieszkania za gotówkę w celach inwestycyjnych. Zakup mieszkań pod wynajem od kilku lat jest w naszym kraju najpopularniejszym sposobem wykorzystywania zgromadzonych oszczędności, ponieważ panuje przekonanie, że taka inwestycja nie może się nie zwrócić.

Dokładnych liczb dotyczących zakupów inwestycyjnych brak, jednak np. w Krakowie według szacunków Piotra Krochmala z Monitora Rynku Nieruchomości nawet ok. 40 proc. wszystkich sprzedawanych mieszkań trafia w ręce inwestorów chcących zarabiać na wynajmie. Można założyć, że w innych dużych miastach jest podobnie. Osób inwestujących nie powstrzymują nawet rekordowo wysokie i stale rosnące ceny mieszkań, które według GUS były w III kw. 2019 r. o 9 proc. wyższe niż rok wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek mieszkaniowy z kolejnymi rekordami. Cieszą się zwłaszcza deweloperzy - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto