Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzuć palenie, a kupisz większe mieszkanie? Za kwoty wydawane na tytoń Polacy mogliby nabyć 105 tys. lokali

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wartość rynku tytoniowego w Polsce może w 2020 r. sięgnąć aż 28 mld zł.
Wartość rynku tytoniowego w Polsce może w 2020 r. sięgnąć aż 28 mld zł. pixabay.com
Choć pali coraz mniej Polaków, na tytoń nadal wydajemy spore kwoty. Tymczasem pieniądze te mogłyby wspomóc spłatę kredytu mieszkaniowego.

Na wyroby tytoniowe Polacy wydadzą w 2020 r. około 28 mld zł – szacują eksperci HRE Investments w oparciu o dane portalu hurt&detal. Żeby uzmysłowić sobie, jak duża jest to kwota, wystarczy zestawić ją z cenami mieszkań w naszym kraju. Okazuje się, że za te pieniądze można by kupić aż 105 tys. lokali mieszkalnych, a po rzuceniu nałogu przeciętny palacz mógłby pozwolić sobie na mieszkanie większe o nawet 11,3 m kw.

105 tys. mieszkań na sprzedaż ulatuje z dymem

Dane statystyczne nie pozostawiają wątpliwości – z roku na rok pali coraz mniej Polaków. Podczas gdy w 2008 roku na dymka wychodził co trzeci z nas, w 2019 r. w Polsce paliło już tylko 26 proc. dorosłych. Nadal jednak wartość rodzimego rynku wyrobów tytoniowych jest ogromna – szacuje się, że w 2020 r. sięgnie ona ponad 28 mld zł.

Suche liczby trudno czasem przełożyć na życiową praktykę, dlatego eksperci HRE Investments postanowili przybliżyć je za pomocą kilku obrazowych porównań. I tak oto za pieniądze, jakie Polacy wydają rocznie na papierosy i inne wyroby tytoniowe, można by kupić 105 tys. mieszkań lub 20 milionów rocznych karnetów na siłownię. Gdyby wydać te środki na bilety kinowe, każdy z nas mógłby przez cały rok wybierać się na seans co dwa tygodnie.

Przeciętny palacz wydaje na swój nałóg:

  • ok. 2800 zł rocznie,
  • ok. 230 zł miesięcznie.

Może się wydawać, że to niewielkie kwoty, jednak trzeba pamiętać, że jest to wartość średnia – w wielu gospodarstwach domowych wydatki na palenie są znacznie wyższe, szczególnie jeśli pali kilka osób.

Dodatkowy pokój za rzucenie palenia

A gdyby tak dołożyć „przepalane” co miesiąc 230 zł do raty kredytu? Eksperci HRE Investments obliczyli, że przy zaciągnięciu kredytu złotówkowego z ratą równą na 30 lat, oprocentowanego na 4 proc., dołożenie 230 zł do raty pozwoliłoby otrzymać od banku dodatkowe 49 tys. zł. Jeśli porównać tę kwotę z cenami mieszkań (dane NBP), okazuje się, że w niektórych miastach pozwoliłaby ona na zakup dodatkowego małego pokoju:

  • Zielona Góra – dodatkowe 11,3 m kw.,
  • Kielce – dodatkowe 11,3 m kw.,
  • Łódź – dodatkowe 10,4 m kw.,
  • Katowice – dodatkowe 10,3 m kw.,
  • Opole – dodatkowe 9,8 m kw.,
  • Bydgoszcz – dodatkowe 9,7 m kw.,
  • Olsztyn – dodatkowe 9,6 m kw.

Z racji bardzo wysokich cen mieszkań znacznie mniejszy byłby zysk z rzucenia palenia w przypadku zakupu mieszkania w największych miastach. Przykładowo w Warszawie dodatkowe 49 tys. zł kredytu wystarczyłoby na zaledwie 5,5 m kw. powierzchni lokalu.

[QUIZ] Czy wiesz, co cię truje? Sprawdź swoją wiedzę o smogu

Nie tylko na papierosy wydajemy krocie

Skoro Polacy „przepalają” rocznie 105 tys. mieszkań, to gdzie jeszcze w domowym budżecie można szukać oszczędności? Podczas gdy wydatki na wyroby tytoniowe mają sięgnąć w 2020 r. ok. 28 mld zł, wydatki Polaków na alkohol w 2019 r. najprawdopodobniej przekroczą kwotę 40 mld zł (szacunki „Dziennika Gazety Prawnej”). Jest to równowartość ok. 150 tys. mieszkań. Na trunki wydajemy coraz więcej, bo dzięki rosnącym wynagrodzeniom coraz częściej pozwalamy sobie na lepszej jakości alkohole takie jak np. whisky czy piwa kraftowe.

Dużo wydajemy też na żywność, której przeciętny Polak marnuje w ciągu roku aż 235 kg. Do wyrzucania żywności przyznaje się 42 proc. Polaków i jest to odsetek, który stale rośnie (badanie Polskiej Federacji Banków Żywności). Spośród wyrzucających aż 35 proc. robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej do kosza trafiają owoce i warzywa, pieczywo oraz wędliny, na ogół z powodu przeterminowania lub zrobienia zbyt dużych zakupów. Najwięcej żywności marnuje się w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy to na śmietniku ląduje 2–3 razy więcej jedzenia niż normalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzuć palenie, a kupisz większe mieszkanie? Za kwoty wydawane na tytoń Polacy mogliby nabyć 105 tys. lokali - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto